Флора СР Србије
Флора СР Србије (фр. Flore de la republique socialiste de Serbie) је монографско издање значајно за проучавање (детерминацију и приказивање) вишег биља (лат. Cormophyta) Србије. Дело је изашло у 10 томова, у периоду између 1970. и 1986, а издавач је Српска академија наука и уметности.
Одлука о организовању израде и издавања едиције донета је на прослави 150-годишњице рођења Јосифа Панчића 1964. године.[1]
Аутори едиције
[уреди | уреди извор]Уредници едиције су академици Младен Јосифовић и Милоје Р. Сарић, а аутори су истакнути српски ботаничари проф. Лепосава Стјепановић, проф. Милорад М. Јанковић, проф. Момчило Којић, Никола Диклић, Вилотије Блечић, проф. др Лазар Аврамов, проф. др Емилија Вукичевић, проф. др Александар Туцовић, Бранислав Јовановић, Татјана Цинцовић, Рајна Јовановић-Дуњић, Војислав Николић, Живко Славнић, Милан Чанак, Будислав Татић и други. Графичке приказе кључа (црно-беле табле) је илустровао др Милован Гајић.
Опис едиције
[уреди | уреди извор]Флора СР Србије је капитално дело Одељења природно-математичких наука Српске академије наука и уметности у Београду. Комплетна едиција садржи десет књига. У књизи број 10 дате су ревизије и допуне описа врста и родова које су већ обрађене у књигама од прве до осме, тако да је књига број десет у ствари додатак комплета и друга допуна која је накнадно штампана, након књиге 9 која је прва допуна.
Сви цртежи у књигама дело су професора ботанике Шумарског факултета у Београду Милована Гајића.
Садржај едиције
[уреди | уреди извор]- Први том је из штампе изашао 1970. године, и на 327 страна обрађује одељак Pteridophyta (папрати) и одељак Gymnospermae (гинко и четинари, Coniferales), са уводом о историји флористичких истраживања у Србији и кратком морфологијом биљака. Овај том такође започиње са описивањем одељка Angiospermae (скривеносеменице) и генерално биљака цветница. Редови обрађени у овом тому су Lycopodiales, Selaginellales, Equisetales, Ophioglossales, Filicales, Marsileales, Salviniales, Ginkoales, Coniferales, Taxales, Aristolochiales, Nymphaeales, и Ranales.
- Том II је такође изашао 1970. године, и са 295 страна богатог материјала наставља где је први том стао, обрађујући фамилију Berberidaceae, затим редове Papaverales, Hamamelidales, Urticales, Fagales, Betulales, Juglandales и Caryophyllales.
- Том III je изашао 1972. овај пут на 599 страна, и наставља фамилије и родове из богатог реда Caryophyllales затим редове Polygonales, Plumbaginales, Dilleniales, Theales, Violales, Passiflorales, Capparidales, Tamaricales, Salicales, Ericales, Primulales, Malvales, Euphorbiales и Thymelaeales.
- Том IV je такође штампан 1972. године и на 584 страна приказује редове Rosales, Cunoniales, Saxifragales и Fabales.
- Том V je изашао 1973. године и на 640 страна даје детаљан опис редова Myrtales, Haloragales, Rutales, Sapindales, Geraniales, Polygalales, Cornales, Araliales, Fabales, Celastrales, Rhamnales, Santanales, Gentianales, Rubiales и Polemoniales.
- Том VI je штампан 1974. године, и на 594 страна обрађује фамилију Boraginaceae (наставак), ред Scrophulariales, ред Lamiales и ред Campanulales.
- Том VII изашао је 1975. године и на 651 страна обрађује ред Asterales, и редове Alismatales, Hydrocharitales, Potamogetonales и Liliales из класе скривеносеменица (Liliopsida).
- Том VIII изашао је из штампарије 1976. године и на 515 страна обрађује редове Iridales, Dioscorales, Orchidales, Juncales, Cyperales, Poales, Arales и Pandanales.
- Том IX је напустио штампу 1977. године као допуна претходних томова (надопуњују се родови са на територији Србије у међувремену откривеним врстама). Овај том има 257 страна.
- Том X је штампан 1986. као допуна постојећих књига са новим подацима о биљним врстама. Овај додатак је на 400 страна.
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Из Увода – "Флора СР Србије", I. том, Српска Академија наука и уметности, Београд. p. 1
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- Флора СР Србије - комплет 9 књига - у понуди на порталу Микро књига (приступљено дец. 2018)