Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица

С Википедије, слободне енциклопедије
Међуопштински завод за
заштиту споменика културе
Суботица
Врста Установа културе
Основана: 1966.
Седиште: Трг Слободе 1/3
Суботица[1]  Србија
Директор: др Леда Шилинг
Веб презентација Званична презентација

Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица основан је 1. маја 1980. године Одлуком три општине: Сенте, Сомбора и Суботице, као установа културе надлежна за делатност заштите непокретних културних добара.[тражи се извор]

Од свог оснивања ова установа културе обавља заштиту непокретних културних добара на територији која је одређена актом о оснивању (територија Сомбора, Сенте и Суботице), а од 1995. године Решењем Министарства културе Републике Србије овом Заводу се утврђује нова територијална надлежност која обухвата град Суботицу и осам општина и то: Бачку Тополу, Мали Иђош, Кањижу, Сенту, Аду, Кикинду, Нови Кнежевац и Чоку.

На територији овог Завода налази се 144 непокретна културна добра, од којих су 50 од великог значаја и 7 од изузетног значаја.

Делатност Завода[уреди | уреди извор]

Редовна делатност завода обухвата: рекогносцирање терена, валоризацију непокретних културних добара, састављање документације о њима, покретање поступка за утврђивање као и заштиту културних добара учешћем у доношењу просторних и урбанистичких планова, давањем мишљења на нацрте истих, која се обавезно прилажу приликом разматрања и доношења тих планова. Под техничком заштитом се подразумева конзервација, рестаурација, реконструкција и ревитализација непокретних културних добара, уз обавезан надзор овога Завода над извођењем радова.

Види још[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица”. Министарство културе и информисања. Приступљено 24. 1. 2020. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]