Пређи на садржај

Дневна стража

С Википедије, слободне енциклопедије
Дневна стража
Филмски постер за америчке биоскопе
Изворни насловДневной Дозор
Жанрфантастични филм
мистерија
хорор филм
РежијаТимур Бекмамбетов
СценариоСергеј Лукјаненко
Тимур Бекмамбетов
Александр Талал
ПродуцентАнатолиј Максимов
Константин Ернст
Темељи се нароману Дневна стража, писац Сергеј Лукјаненко
Главне улогеКонстантин Хабенски
Владимир Меншов
Марија Порошина
Виктор Вержбицкиј
Галина Тунина
Гоша Куценко
Игор Лифанов
Алексеј Чадов
Жана Фриске
МузикаЈуриј Потејенко
Директор
фотографије
Сергеј Трофимов
МонтажаДмитриј Кисељов
СтудиоПервый канал
Кинокомпания Таббак
Базелевс продакшн
ДистрибутерFandangoNow
Gemini Film (Русија)
Fox Searchlight Pictures (САД)
Година2006.
Трајање131 минута
ЗемљаРусија Руска Федерација
Језикруски
Претходни
Веб-сајтwww.foxsearchlight.com/daywatch/
IMDb веза

Дневна стража (рус. Дневной Дозор) је руски научно фантастични мистеријски филм из 2006. године, режисера Тимура Бекмамбетова у продукцији компанија Первый канал и Базелевс продакшн, а у главним улогама су Константин Хабенски, Марија Порошина, Виктор Вержбицкиј и Галина Тунина.

Упозорење: Следе детаљи заплета или комплетан опис филма!

Радња филма се веома разликује од романа „Дневна стража” и донекле је у складу са другим и трећим делом књиге „Ноћна стража”.

Пролог говори о креди судбине. Главни протагониста пролога је Тамерлан, који успева да преправи своју судбину уз помоћ овог артефакта - у првој верзији судбине, он је, показавши милост према непријатељу, смртно рањен у леђа.

Следеће, Лаки Други Антон Городецки и Светлана (још увек приправник) возе се у сервисном камиону. Примају позив - напад Мрачног на људе. Антон, међутим, спречава хапшење Мрачног Другог, пошто у њему препознаје свог сина Јегора. Током потере, Антон успева да се пресели на други ниво Сумрака, који му је раније био недоступан. Егорова шешир-маска као материјални доказ стиже до Светлих, Тамни су веома забринути због овога.

У међувремену, старији Саушкин тражи од Забулона да одгоди свом сину, пошто Костја Саушкин не жели да убија људе и потпуно се сналази са дарованом крвљу. За то Завулон од њега захтева одређену услугу (како се касније испостави - да компромитује Городецког).

Городецки краде физичке доказе, тај исти шешир-маску, из складишта Светлих. У исто време се дешава и убиство Тамног Другог Галине Хорн, која је Јегоров ментор. Докази указују на Антона. Антон и Олга (Велика Светла) мењају тела по Гесеровом наређењу. Антон у Олгином телу одлази у Светланину кућу. Следи сцена у Светланином купатилу: он признаје да није Олга и прича јој о својој љубави.

У међувремену, Мрачни играју своју игру. Завулонова љубавница Алиса и Костја Саушкин се заљубљују једно у друго.

Антон коначно добија Мел и сазнаје да уз његову помоћ можете променити само сопствену судбину.

Кулминација филма је Јегоров рођендан. Његов сукоб са Светланом доводи до поновног рата између Светлих и Тамних, Завулон убија Костју, а Алиса узалуд покушава да га оживи уз помоћ Креде. Москва је бачена у хаос. Тамна енергија уништава куће, уништава Останкински ТВ торањ. У критичном тренутку, када је Антон Городецки на ивици смрти (на њега падне велики комад стакла), појављује се Гесер и „замрзава“ време. Антон обавештава Гесера да је вратио креду судбине коју је украо Јегор. Антон има неко време док је „замрзавање“ на снази, и на трошном зиду некадашње куће старе вештице, у коју је дошао на почетку првог филма, исписује реч „не“ и тиме враћа тренутак то је постало кључно у његовом животу.

Одбивши услуге вештице, Антон, који је остао обичан човек, напушта њен стан и упознаје Семјона, Илију и Катју, који су се спремали за рацију, а затим и Светлану, такође обичну жену тих дана. Он је упознаје и они заједно одлазе по киши, а Гесер и Забулон гледају за њима, мирно играју домине и разговарају о даљим опцијама за судбину Антона и Светлане.

Сцена пре шпица: Семјон се вози на свом ЗИЛ-у и посматра табле на којима су исписана имена филмских стваралаца.

Референце

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]