Пређи на садржај

Лазар 3

С Википедије, слободне енциклопедије
Лазар 3

Лазар 3 Војске Србије (2019)
Лазар 3 Војске Србије (2019)

Основне карактеристике
Земља порекла Србија Србија
Произвођач Yugoimport SDPR, Velika Plana, Srbija.
Почетак производње 2017
Уведен у употребу 2018
Први корисник Србија
Број примерака 22+
Брзина на путу 110 km/h
Досег 800 km
Димензије и маса
Дужина 7.92 m
Ширина 2.95 m
Опрема
Главно наоружање Лазар 3 -30 мм аутоматски топ 2А42. или -12.7 мм даљинско управљиве борбене станице.(ДУБС)
Оклоп Основни верзија оклопа:

Балистичка заштита са свих страна возила Ниво 3 STANAG 4569.

Балистичка заштита са предње стране возила Ниво 3+ STANAG 4569.

Противминска заштита Нивои 3a и 3b STANAG 4569.

Додатна заштита (на захтев купца)

Балистичка заштита са свих страна возила Ниво 4 STANAG 4569.

Балистичка заштита са предње стране возила Ниво 5 STANAG 4569. mm

Мотор 500 КС CUMMINS ISM500
Снага (КС) 500 КС
Посада
Посада 3 члана + 9 путника

Лазар 3 је оклопни транспортер. Уведен је у наоружање и опрему Војске Србије 2018. године као донација произвођача.[1] Осмишљен је у компанији Југоимпорт-СДПР у Великој Плани.

Развој прототипа

Још током разбијања СФР Југославије и ратова 1990-их уочен је недостатак војних возила и борбених возила пешадије са високим нивоима балистичке заштите отпорних на пушчану муницију различитог калибра, гранате и мине.

На конструкционом развоју модела предузеће Југоимпорт-СДПР започело је још 2008. године када је функционални модел „Лазар БВТ" први пут приказан јавности на сајму наоружања и војне опреме у Београду „Партнер" 2009. године. Упоредо са бројним промоцијама овог модела у Југоимпорту су радили на унапређеној верзији прототипа „Лазар 2" који је јавност први пут приказан на „Партнеру" 2013. године.[2] Након бројних испитивања и побољшања одлучено је да се се крене у израду „нулте серије" под називом „Лазар 3" која је свечано предата Војсци Србије у децембру 2018. године. Данас се „Лазар 3" у односу на бројну светску конкуренцију сматра инфериорнијим, првенствено због масе, слабог мотора од 500 КС, недостатка амфибијских својства и још увек неконципиране куполе са топом калибра 30 mm која има могућност гађања у покрету. Такође, на почетку 2 деценије 21. века топ калибра 30 mm сматра се застарелим а тежи се ка топовима од 40 mm и већег калибра. Критички део српске јавности очекује уклањање ових недостатака, односно побољшану верзију или нови „Лазар 4".

Конструкција

Погонска група од свих осам точкова 8 x 8 поседује независно вешање и обезбеђују висок степен мобилности возила. Све осовине су погонске док су прве две управљачке.

Возило је опремљено са 3 перископа за командира и возача, такође поседује бочна врата која служе за улазак и излазак возача и командира, чланови посаде у задњем делу имају излаз у виду аутоматске хидрауличне рампе, рампа се може активирати из простора возача као и дугметом у простору посаде. И возач и командир имају поклопац изнад својих простора. Поклопац возача се забрављује у три положаја од којих један служи за вожњу при отвореном поклопцу. Може бити масе од 24 до 28 тона, у зависности од задатка, наоружања и типа заштите. Возило је опремљено системом продужене мобилности који у случају оштећења гума омогућава наставак кретања брзинама до 50 km/h.

Подсистеми возила

Опремљен је мотором типа CUMMINS ISM500 500 КС,мотор покреће мењач ALLISION 4500 SP, поседује системе попут:

кочионог система, управљачког, хидрауличног електричног. Такође поседује вентилацију, климатизацију, АБХО заштиту.

Може се опремити додатном опремом као што је: Систем за аутоматско гашење пожара, централни систем за надувавање гума (CTIS), витло 10 t, систем за интерну комуникацију, видео систем возила.

Заштита-Оклоп

Основна заштита возила је вероватно и главни проблем јер заостаје за конкурентима. Балистичка заштита са свих страна возила је Ниво 3 „Stanag 4569", са предње стране возила Ниво 3+ „Stanag 4569". Војска Србије и Жандармерија имају Ниво 3 „Stanag", односно оклоп штити од калибра 7.62mm и до 8kg ТНТ-а.

Поседује високо софистицирану, модуларну балистичку заштиту. Оклопно тело је израђено од панцирног челика и обезбеђује могућност уградње spall liner-а, за заштиту од крхотина. Примењена балистичка заштита даје могућност адаптације нивоа заштите до нивоа специфичних потреба корисника. Обезбеђена је могућност примене најсавременијих технологија у области балистичке заштите током целокупног животног века возила. Основа возила обезбеђује два нивоа заштите од мина.

Основна заштита

  • Балистичка заштита са свих страна возила (Ниво 3 STANAG 4569).
  • Балистичка заштита са предње стране возила (Ниво 3+ STANAG 4569).
  • Противминска заштита (Нивои 3a и 3b STANAG 4569).

Додатна побољшана заштита

Лазар 3 пошто је модуларно борбено возило има ту могућност модуларне заштите, односно уградње додатне побољшане заштите на захтев будућих купца (корисника). Унапређене заштите као што су:

  • Балистичка заштита са свих страна возила (Ниво 4 STANAG 4569)
  • Балистичка заштита са предње стране возила (Ниво 5 STANAG 4569)

Наоружање

Лазар 3 наоружан (ДУБС) 12.7 mm М-15.

Може бити опремљен различитим врстама наоружања попут:

  • Даљинско управљиве борбене станице (ДУБС) 12,7 мм
  • Даљинско управљиве борбене станице (ДУБС) 20/3 мм "Кербер"
  • Аутоматског топа 2А42 30 мм.

Опремљен је са 4-6 димна лансера.

Број чланова посаде зависи од задатка и наоружања којим је возило опремљено. Када возило има ДУБС 12,7 мм број чланова посаде је 12 (командир, возач, нишанџија + 9 чланова). У случају уградње куполе број чланова посаде се смањује за један (командир, возач, нишанџија + 8 чланова).

Возило такође поседује и пушкарнице које омогућавају да војници који се возе дејствују из стрељачког наоуружања на потенцијалне претње и помогну визуелним уочавањем. Пушкарнице су заштићене балистичким стаклом.

Корисници


Г

Упоредива оклопна возила

„Барис 8x8" и „Арлан 4x4" из Казахстана.[5]
Парс III из Турске.[6]

Референце

Видео

https://www.youtube.com/watch?v=R-rghy4HRpM

https://www.youtube.com/watch?v=QmCXRwRaIwo

Спољашње везе