Национална првенства у друмском бициклизму
Национална првенства у друмском бициклизму одржавају се сваке године у разним дисциплинама. У већини случајева, свака држава организује првенство годишње, а већина првенстава одржава се у јуну. Првенства Аустралије и Новог Зеланда одржавају се почетком јануара. Првенство Сједињених Америчких Држава одржавало се крајем маја, због поклапања са Даном помена погинулих,[1] међутим од 2017 помјерено је за јун, ради поклапања са другим првенствима.[2]
Традиционално, првенства у многим државама одржавају се недељу дана прије почетка Тур де Франса. У прошлости, постојале су различите категорије националних првенстава, а број учесника је зависио од броја професионалаца из те државе. Државе које су имале мали број професионалних возача нису организовале посебна првенства, Западна Њемачка, Луксембург и Швајцарска организовали су заједничка првенства.
Дисциплине
[уреди | уреди извор]У друмском бициклизму возе се следеће дисциплине у националним првенствима:[3]
- Друмска трка за мушкарце;
- Трка на хронометар за мушкарце;
- Друмска трка за жене;
- Трка на хронометар за жене;
- Друмска трка за мушкарце до 23 године;
- Трка на хронометар за мушкарце до 23 године;
- Друмска трка за жене до 23 године;
- Трка на хронометар за жене до 23 године.
Мајице за национална првенства
[уреди | уреди извор]Мајице за национална првенства су бициклистичке мајице, које се додјељују шампионима држава, спонзорисане од стране националних бициклистичких савеза и одобрене од стране Међународне бициклистичке уније UCI. Мајице за национална првенства су обично у бојама државне заставе или се барем користе националне боје државе, као у случају Аустралије, чије боје су жута и златна.
Возачи носе мајицу националног шампиона на свим тркама у тој дисциплини до следећег националног првенства. Важе иста правила као и за мајицу дугиних боја за Свјетско првенство: Национални шампион у вожњи на хронометар може да носи мајицу само у вожњама на хронометар у оквиру етапних трка, као и на Свјетском првенству у вожњи на хронометар. Претходни шампиони могу да носе националне боје на дресу око врата или при дну рукава, као обиљежје бивших шампиона држава.
Види још
[уреди | уреди извор]
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „The Official Website”. USA Cycling. Архивирано из оригинала 05. 09. 2017. г. Приступљено 8. 1. 2018.
- ^ „USA Cycling confirms Pro National Championships move to Knoxville”. cyclingnews.com. 16. 9. 2016. Приступљено 8. 1. 2018.
- ^ „Rules”. Архивирано из оригинала 3. 7. 2011. г. Приступљено 8. 1. 2018.