Портал:СССР/3-1

С Википедије, слободне енциклопедије
Медаља Златна звезда симбол Хероја Совјетског Савеза
Медаља Златна звезда симбол Хероја Совјетског Савеза

Херој Совјетског Савеза (рус. Герой Советского Союза) је било највише почасно звање у Совјетском Савезу, установљено априла 1934. године. Додељивало се за изузетне заслуге, личне или колективне подвиге у служби совјетске државе и друштва и њиме је одиковано 12.772 особа. Највећи број проглашених хероја одликован је за заслуге током Великог отаџбинског рата, од 1941. до 1945. године.

Са добијањем звања Хероја Совјетског Савеза аутоматски се добијао највиши совјетски орден — Орден Лењина и Повеља хероја (грамота). Како би се хероји разликовали од осталих лица одликованих Орденом Лењина, на иницијативу Јосифа Стаљина августа 1939. године је установљана Медаља Златна звезда, која је постала симбол хероја Совјетског Савеза. Одлуке о додели овог признања додељивао је Президијум Врховног Совјета СССР.

Први носиоци овог звања били су пилоти — Анатол Лапидевски, Сигмунд Леваневски, Васили Молоков, Николај Каманин, Иван Доронин, Михаил Водопианов и Маврики Слепнев учесници успешног проналажења и спашавања посаде пароброда „Чељускин“, у водама Антарктика, 13. фебруара 1934. године. Прве жена носиоци овог звања биле су такође пилоти — Валентина Гризодубова, Полина Осипенко и Марина Раскова, 2. новембра 1938. године. Такође, за заслуге током Великог отаџбинског рата, овим звањем је награђено и 13 градова Совјетског Савеза, који су добили почасни назив — град-херој.

По узору на ово одликовање и у другим социјалистичким земљама била су уведена слична одликовања хероја, а након распада Совјетског Савеза, у већини бивших совјетских република су уведена слична почасна звања, од којих је најпознатије звање Хероја Руске Федерације.