Становништво — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.2+) (Робот: додато tt:Халык (демография)
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Становништво''' једне географске територије представља скуп људи који живе на њој. Људско становништво је предмет изучавања више наука, као што су [[Демографија|демографија]], [[Социологија|социологија]] и [[друштвена географија]]. Једна од грана [[Екологија|екологије]] је биологија која изучава све врсте на [[Земља (планета)|планети Земљи]], па и људску врсту. [[Статистика|Статистиком]] становништва се мере промене њеног броја у простору и времену. Најчешће коришћена статистика становништва је [[Број становника]].
'''Становништво''' једне географске територије представља скуп људи који живе на њој. Људско становништво је предмет изучавања више наука, као што су [[Демографија|демографија]], [[Социологија|социологија]] и [[друштвена географија]]. Једна од грана [[Екологија|екологије]] је биологија која изучава све врсте на [[Земља (планета)|планети Земљи]], па и људску врсту. [[Статистика|Статистиком]] становништва се мере промене њеног броја у простору и времену. Најчешће коришћена статистика становништва је [[Број становника]]. xaxaxaxaaxx


== Опис становништва ==
== Опис становништва ==

Верзија на датум 20. јануар 2013. у 13:05

Становништво једне географске територије представља скуп људи који живе на њој. Људско становништво је предмет изучавања више наука, као што су демографија, социологија и друштвена географија. Једна од грана екологије је биологија која изучава све врсте на планети Земљи, па и људску врсту. Статистиком становништва се мере промене њеног броја у простору и времену. Најчешће коришћена статистика становништва је Број становника. xaxaxaxaaxx

Опис становништва

Опис становништва се може вршити на више начина:

Светско становништво

Оријентационо, на крају епохе Палеолита (15 хиљада година п. н. е.) број становника на земљи био је 3 милиона. До краја Неолита (2 хиљаде година п. н. е) живело је на Земљи 50 милиона људи. На почетку Нове ере, становништво је бројало 230 милиона, а око 1000. године Нове ере, 275 милиона. Милијардити човек је рођен око 1800-те. Године 1900. било нас је 1,6 милијарди, 1960. 3 милијарде, 1993. 5,5 милијарди, 2003. 6,3 милијарди.

Прогнозира се да ће 2050. године на свету живети 9 милијарди људи.

Неки научници сматрају да свака територија има свој „капацитет“, који ограничава могућност раста становништва. Они тврде да неконтролисан раст становништва води у катастрофу Малтусовог типа. Постоје стручњаци који се не слажу са овом тезом.

У 1993. на свету је живело (у милионима људи): у Европи 728, Азији 3336, Африци 670, Северној и Средњој Америци 442, Јужној Америци 308, Аустралији и Океанији 28.

Државе са највише становника у свету су Кина и Индија.

Види још