Рачунарски програм
Рачунарски програм (енгл. Computer program) је запис чија је намена да оствари одређене промене на рачунару. Без програма рачунар не може да ради.
Рачунарске програме интерпретира или, у специјалном случају, директно извршава рачунар. Последица процеса интерпретације су поменуте промене на рачунару. Уско повезани са програмима су програмски језици. У оквиру програмских језика одређена су строга правила по којима програм мора да буде написан. Програм може да створи човек током процеса који се зове програмирање. Програм такође може да направи и други програм током свог извршавања на рачунару.
Примери програма[уреди | уреди извор]
Програме можемо да поделимо према програмском језику у коме су написани. Програми писани у програмским језицима прилагођеним у потпуности рачунару, такозваним машинским програмским језицима, су човеку готово нечитљиви. Постоји велики број програмских језика прилагођених човеку. Обично се визуелно представљају у облику текста. Други начин представљања који полако постаје све заступљинији, је у облику слика које представљају градивне блокове програма.
Следи пример једноставног програма писаног пајтон програмским језиком који исписује „Здраво свете!“
print('Здраво свете!')
Следећи програм писан у програмском језику гоу остварује сличне промене на рачунару као претходни:
package main
import "fmt"
func main() {
fmt.Printf("Здраво свете!\n")
}
Следи пример програма у скрач језику. Ефекат једног тренутка интерпретације видљив је у десном делу слике. Маца броји уназад од сто до један. Приказ програма се налази у средњем делу слике. У левом делу виде се неки градивни блокови програма.
![]() | Овај чланак везан за рачунарство је клица. Можете допринети Википедији тако што ћете га проширити. |