Цветанка Јакимовска

С Википедије, слободне енциклопедије
Цветанка Јакимовска
Лични подаци
Датум рођења(1927-00-00)1927.
Датум смрти1990.(1990-Недостаје неопходни параметар 1, месец!-00) (62/63 год.)
Веза до IMDb-а

Цветанка Јакимовска (1927–1990) је била југословенска и македонска филмска и позоришна глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

1960 1970 1980 Укупно
Дугометражни филм 1 0 1 2
ТВ филм 3 4 4 11
ТВ серија 0 2 3 5
Укупно 4 6 8 18


Год. Назив Улога
1960.-те
1967. Македонска крвава свадба /
1967. Домот на татко ми ТВ филм
1968. Стотиот чекор ТВ филм /
1969. Антича ТВ филм /
1970.-те
1970. Слики на дрво ТВ филм /
1970. Розенберговите не треба да умрат ТВ филм Етел Розенберг
1970. Вуковиот сон ТВ филм
1973. Залез зад езерската земја ТВ серија Лика
1974. Подарок ТВ филм
1975. Патот кон иднината ТВ серија
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Првите цутови ТВ серија Баба
1983. Премиера ТВ филм /
1984. Комедијанти ТВ серија Мајката на наивката
1985. Сомнително лице ТВ филм Анѓа
1986. Македонски народни приказни ТВ серија /
1987. За трошка среќа ТВ филм Баба
1988. Скопски сновиденија ТВ филм

Спољашње везе[уреди | уреди извор]