Жумберак (планина) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
ако неко има извор (ваљан) нека врати ову реченицу...
м сређивање наводника и/ли генералне поправке using AWB
Ред 1: Ред 1:
[[Слика:Gorjanci kosenica 1.jpg|десно|мини|Горјанци са словеначке стране]]
[[Слика:Gorjanci kosenica 1.jpg|десно|мини|Горјанци са словеначке стране]]
{{отхерусес3|Жумберак}}
{{отхерусес3|Жумберак}}
'''Жумберак''' ({{јез-сл|Горјанци}}) је [[планина]] у северозападној [[Хрватска|Хрватској]] и југоисточној [[Словенија|Словенији]]. Највиши врх Жумберка је [[Света Гера]] на хрватској страни планине, висок 1181 -{m}-. Мада је Жумберак ниска планина, због околних предела равничарског типа доима се већи и виши него шта стварно јесте. Жумберак је под буковом шумом, а у нижим деловима под шумом букве и [[храст]]а. Планина је слабо настањена. На хрватској страни се налазе велеград [[Загреб]], [[Самобор]] и [[Карловац]], а на словеначкој градови [[Ново Место]], [[Брежице]] и [[Метлика]]. Иако територијално половина припада Хрватској, а половина Словенији, Словенци својатају и део хрватског Жумберка око Свете Гере. Главни пут који пролази по Жумберку је хрватски државни пут -{D505}- који води од Самобора до Карловца, а пролази читавим хрватским делом Жумберка. Жумберак има три дела: '''Жумберачка гора''', '''Самоборска гора''' и '''Јасканска Пљешивица'''. Жумберак се у Хрватској такође назива "Алпска Хрватска". На Жумберку се налази неколико затворених [[рудник]]а у којима су се вадили [[бакар]], [[злато]] и [[гвожђе]].
'''Жумберак''' ({{јез-сл|Горјанци}}) је [[планина]] у северозападној [[Хрватска|Хрватској]] и југоисточној [[Словенија|Словенији]]. Највиши врх Жумберка је [[Света Гера]] на хрватској страни планине, висок 1181 -{m}-. Мада је Жумберак ниска планина, због околних предела равничарског типа доима се већи и виши него шта стварно јесте. Жумберак је под буковом шумом, а у нижим деловима под шумом букве и [[храст]]а. Планина је слабо настањена. На хрватској страни се налазе велеград [[Загреб]], [[Самобор]] и [[Карловац]], а на словеначкој градови [[Ново Место]], [[Брежице]] и [[Метлика]]. Иако територијално половина припада Хрватској, а половина Словенији, Словенци својатају и део хрватског Жумберка око Свете Гере. Главни пут који пролази по Жумберку је хрватски државни пут -{D505}- који води од Самобора до Карловца, а пролази читавим хрватским делом Жумберка. Жумберак има три дела: '''Жумберачка гора''', '''Самоборска гора''' и '''Јасканска Пљешивица'''. Жумберак се у Хрватској такође назива „Алпска Хрватска“. На Жумберку се налази неколико затворених [[рудник]]а у којима су се вадили [[бакар]], [[злато]] и [[гвожђе]].


{{клица-планина}}
{{клица-планина}}


<!-- повезнице -->
<!-- повезнице -->

[[Категорија:Планине у Словенији]]
[[Категорија:Планине у Словенији]]
[[Категорија:Планине у Хрватској]]
[[Категорија:Планине у Хрватској]]

Верзија на датум 10. октобар 2009. у 13:43

Горјанци са словеначке стране

Жумберак (словен. Горјанци) је планина у северозападној Хрватској и југоисточној Словенији. Највиши врх Жумберка је Света Гера на хрватској страни планине, висок 1181 m. Мада је Жумберак ниска планина, због околних предела равничарског типа доима се већи и виши него шта стварно јесте. Жумберак је под буковом шумом, а у нижим деловима под шумом букве и храста. Планина је слабо настањена. На хрватској страни се налазе велеград Загреб, Самобор и Карловац, а на словеначкој градови Ново Место, Брежице и Метлика. Иако територијално половина припада Хрватској, а половина Словенији, Словенци својатају и део хрватског Жумберка око Свете Гере. Главни пут који пролази по Жумберку је хрватски државни пут D505 који води од Самобора до Карловца, а пролази читавим хрватским делом Жумберка. Жумберак има три дела: Жумберачка гора, Самоборска гора и Јасканска Пљешивица. Жумберак се у Хрватској такође назива „Алпска Хрватска“. На Жумберку се налази неколико затворених рудника у којима су се вадили бакар, злато и гвожђе.