Шустикла
Шустикла је украсна простирка, обично направљена од тканине и различите примене за заштиту површина или за везивање цвећа, у прехрамбеној презентацији, или као покривка за главу или украс на одећи. Карактерише је транспарентност, која омогућава да се површина испод објекта види.
Етимологија
[уреди | уреди извор]Шустикла је била лондонска драперија из 17. века,[1] која је учинила популарним "вунене ствари," одједном јефтине и отмене", уведене за летњу одећу у другом делу 17. века."[2] [3] У то време се користила као придев, а касније је промењена на "малу украсну салвету која се користила за дезерт", познату као "шустикла-салвета".[2]
Употреба
[уреди | уреди извор]Заштита намештаја
[уреди | уреди извор]Осим декоративне функције, шустикле имају и практичну улогу у заштити намештаја од финог дрвета од огреботина узрокованих посуђем или украсним предметима, или од просутог чаја када се користе на послужавницима за чај или са шољама и тањирима. Када се користе за заштиту наслона и рукохвата фотеља, служе као заштита од масноћа косе и руку.
Цветни аранжман
[уреди | уреди извор]Шустикле се традиционално користе за везивање стабљика у букете (формални цветни аранжмани који су се у викторијанској ери називали tussie-mussies).[4]
Послужење хране и бонтон
[уреди | уреди извор]Шустикле су користе за чиније за прсте, некада уобичајене на свечаним вечерама са више јела. Шустикла од платна (никада од папира) одваја десертни тањир од чиније за прсте. Обичај захтева да се и шустикла и чинија за прсте уклоне у горњи леви део пре него што накратко уроните врхове прстију у воду и осушите их на салвети. Неуспех у померању оба заједно је грешка.
Папирнате шустикле за једнократну употребу „дизајниране су као јефтинија, али респектабилна алтернатива хекланим платненим шустиклама“ и обично се користе за украшавање тањира.
У Србији су шустикле биле веома популарне од средине до краја 20. века. Жене су се бавиле хеклањем разноврсних мотива и облика шустикли, које су служиле као украс и заштита класичних комада намештаја.[5] Данас се продају као сувенир.[6]
Технике израде
[уреди | уреди извор]Хеклане су, везане чворовима или плетене од памучних или ланених нити. Произвођачи конца су у првом делу 20. века објавили многе узорке за хеклање или плетење шустикла. Дизајнери су често били анонимни. Дизајни могу бити кружни, овални или квадратни, почињу од центра и раде се према ван, подсећајући на систем поларних координата. Пешкири, као и други предмети за домаћинство, могу се направити хеклањем редова на решеткастом узорку, слично тачкама у правоуглом координатном систему.
Савремени дизајнери настављају да праве обрасце за љубитеље модерних ручних радова. Иако могу у одређеној мери бити супротно изворној употреби, неке шустикле укључују вез или имају уздигнути дизајн (латице ружа, кокице или волани), и нису равне.
Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „Doily”. Merriam-Webster Online Dictionary. 2009.
- ^ а б „Doily, adj. and n.”. Oxford University Press.
- ^ Harper, Douglas. „doily”. Online Etymology Dictionary.
- ^ Felbinger, Elaine (May—June 2005). „Tussie Mussies”. SUBROSA: The Huntington Rose and Perennial Gardens Newsletter. huntingtonbotanical.org/ (42). Архивирано из оригинала 26. 10. 2013. г. Приступљено 26 January 2014. Проверите вредност парамет(а)ра за датум:
|date=
(помоћ) - ^ „Šustikla kao obavezni ukras u prošlosti srpskog doma”. zopolimac.blogspot.com. Приступљено 22. 8. 2021.
- ^ „Šustikla”. suvenirisrbije.com. Архивирано из оригинала 22. 08. 2021. г. Приступљено 22. 8. 2021.