Милан Веруовић

С Википедије, слободне енциклопедије
Милан Веруовић
Милан Веруовић у СРБИН.инфо, 7. септембар 2019.
Датум рођења(1971-04-11)11. април 1971.(53 год.)
Место рођењаБеоград, СР СрбијаСФР Југославија
Занимањетелохранитељ
ПослодавацЗоран Ђинђић
Вук Јеремић
РадовиТрећи метак: политичка позадина убиства Зорана Ђинђића
СупружникЖана Веруовић
ДецаМихајло

Милан Веруовић (Београд, 11. април 1971) је некадашњи припадник обезбеђења Зорана Ђинђића, који је рањен приликом атентата 12. марта 2003. године испред зграде Владе Републике Србије, о чему је заједно са новинаром Николом Врзићем написао књигу Трећи метак: политичка позадина убиства Зорана Ђинђића у којој пориче званичну верзију атентата на Ђинђића, а која је касније оповргнута и објашњена од балистичара Министарства унутрашњих послова.

Отац је музичара Војажа.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рођен је 11. априла 1971. године у Београду, као млађи син. Према сопственом признању, прво запослење му је било у фирми привредника Милије Бабовића, где га је довео друг из детињства Милорад Улемек.[1]

Учествовао је на демонстрацијама 9. марта 1991. године на београдском Тргу републике. Касније је постао члан Демократске странке, а потом и припадник личног обезбеђења њеног председника Зорана Ђинђића.

Налазио се у аутомобилу са Ђинђићем, приликом инцидента на ауто-путу 21. фебруара 2003. године код Београдске арене (Хале Лимес), који је протумачен као покушај атентата.

Атентат на Зорана Ђинђића[уреди | уреди извор]

Ујутру 12. марта 2003. године, Зоран Ђинђић није требало да иде на посао, већ је услед повреде ноге радио од куће. Међутим, његовим пратиоцима је јављено да ће ипак ићи у зграду Владе, на седницу Савета за борбу против корупције. У аутомобилу са Ђинђићем, налазили су се Веруовић и возач Александар Бјелић, који су касније сведочили да са њима није разговарао у аутомобилу, што није било уобичајено.[2] Приликом доласка у двориште зграде Владе, Ђинђић је најпре погођен снајперским метком, затим и Веруовић. Одвезени су у Ургентни центар, где је констатована Ђинђићева смрт, а Веруовићу пружена лекарска помоћ.

У истражном поступку 24. марта, Звездан Јовановић је изјавио:[3]

Зауставља се Ђинђићев ауто а момак из обезбеђења износи штаке. Не могу да пуцам од тог момка. (...) Пуцам једном, хоћу да потврдим погодак, пуцам други пут. Не знам како је повређен тај момак. Први погодак је сигуран. Није ми била намера да погодим тог момка, могуће да је ушао у путању другог метка.

— Звездан Јовановић, 24. март 2003.

Трећи метак[уреди | уреди извор]

Септембра 2014. године, објавио је књигу "Трећи метак: политичка позадина убиства Зорана Ђинђића", у коауторству са Николом Врзићем, тадашњим новинаром НИН-а. У књизи се оспорава званична верзија атентата и наводи се постојање још једног атентатора, који је пуцао и испалио трећи метак истовремено са Јовановићем.

Балистичари МУП-а су објаснили зашто се чуо трећи пуцањ и оповргнули Веруовићеву причу. Наиме, први куршум (први звук) који је испаљен, прострелио је Ђинђића и завршио је у штакама које је премијер Србије тада носио. Ударац у штаке је био други звук. Трећи звук је испаљивање другог метка који је завршио у Веруовићевом телу, прострелио га је, али је рикошетирао и није завршио близу њих те није било четвртог звука. Само сведоци (њих пет-шест) који су били близу Ђинђића и Веруовића приликом атентата су чули три пуцња, сви остали сведоци (а било их је 26, који су се налазили у тренутку убиства на различитим позицијама) су чули два пуцња, укључујући и становнике зграде у којој је Звездан Јовановић био приликом пуцања.[4]

Каснија каријера[уреди | уреди извор]

Након атентата, Веруовић је седам година био припадник обезбеђења министра спољних послова Вука Јеремића.[5]

Приватни живот[уреди | уреди извор]

Са супругом Жаном, има синове Василија и Михајла, познатог српског репера са уметничким именом Војаж.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Гостовање Милана Веруовића”. Балкан инфо. 21. 12. 2018. 
  2. ^ „Последњи дан Зорана Ђинђића”. Радио телевизија Србије. 2006. 
  3. ^ Ćebić, Radoslav (18. maj 2017). „Zvezdanove staze”. Vreme. 
  4. ^ Dokumentarne Emisije Balkan (13. 4. 2018). „BALKAN INFO: Mile Novaković – Zauvek će se pričati o trećem metku i od svega praviti teorija zavere!”. Јутјуб. Приступљено 13. 2. 2022. 
  5. ^ „Veruović: Nebitno da li sam u kontaktu sa Jeremićem”. Danas. 27. januar 2017.