Јадранска лига у кошарци 2001/02.

Из Википедије, слободне енциклопедије
Јадранска лига 2001/02.
Јадранска лига
Трајање 29. септембар 200124. март 2002.
Одиграно утакмица 135
Број тимова  Словенија (4)
 Хрватска (4)
 Босна и Херцеговина (3)
 СР Југославија (1)
Укупно 12 клубова
Првак Union olimpija.gif Унион Олимпија (1. титула)
2002/03

Јадранска лига у кошарци 2001/02. је прва сезона регионалне кошаркашке Јадранске лиге. Лига се од оснивања званично назива Гудјир лига због спонзорског уговора са компанијом Гудјир. Прве сезоне је учествовало 12 клубова из 4 различите земље - по 4 из Хрватске и Словеније, 3 из Босне и Херцеговине и 1 из СР Југославије.

Клубови у сезони 2001/02.[уреди]

 Словенија

 Хрватска

 Босна и Херцеговина

 СР Југославија

Резултати по колима[уреди]

1. коло
Будућност - Цибона 78:81
Сплит - Триглав ос. 79:77
Пивоварна - Слован 93:82
Задар - Крка 87:81
Олимпија - Широки 76:72
Босна - Слобода 63:64
2. коло
Цибона - Слобода 99:76
Широки - Босна 80:56
Крка - Олимпија 80:83
Слован - Задар 79:92
Триглав ос. - Пивоварна 88:91
Будућност - Сплит 84:75
3. коло
Сплит - Цибона 70:78
Пивоварна - Будућност 89:92
Задар - Триглав ос. 98:78
Олимпија - Слован 92:78
Босна - Крка 64:73
Слобода - Широки 81:76
4. коло
Цибона - Широки 68:63
Крка - Слобода 81:77
Слован - Босна 92:59
Триглав ос. - Олимпија 68:98
Будућност - Задар 93:88
Сплит - Пивоварна 72:88
5. коло
Пивоварна - Цибона 77:88
Задар - Сплит 102:103
Олимпија - Будућност 78:63
Босна - Триглав ос. 63:76
Слобода - Слован 75:73
Широки - Крка 90:80
6. коло
Цибона - Крка 83:80
Слован - Широки 61:69
Триглав ос. - Слобода 75:79
Будућност - Босна 67:61
Сплит - Олимпија 60:100
Пивоварна - Задар 71:67
7. коло
Задар - Цибона 84:65
Олимпија - Пивоварна 86:49
Босна - Сплит 73:77
Слобода - Будућност 61:73
Широки - Триглав ос. 82:76
Крка - Слован 110:92
8. коло
Цибона - Слован 88:69
Триглав ос. - Крка 93:95
Будућност - Широки 79:63
Сплит - Слобода 85:78
Пивоварна - Босна 76:71
Олимпија - Задар 96:65
9. коло
Олимпија - Цибона 82:78
Задар - Босна 80:71
Слобода - Пивоварна 71:63
Широки - Сплит 81:83
Крка - Будућност 86:72
Слован - Триглав ос. 88:93
10. коло
Цибона - Триглав ос. 86:72
Будућност - Слован 86:67
Сплит - Крка 84:87
Пивоварна - Широки 103:100
Задар - Слобода 86:92
Олимпија - Босна 88:46
11. коло
Босна - Цибона 57:89
Слобода - Олимпија 68:76
Широки - Задар 84:76
Крка - Пивоварна 74:78
Слован - Сплит 75:91
Триглав ос. - Будућност 83:93
12. коло
Цибона - Будућност 77:59
Триглав ос. - Сплит 85:81
Слован - Пивоварна 80:102
Крка - Задар 98:60
Широки - Олимпија 72:87
Слобода - Босна 78:54
13. коло
Слобода - Цибона 87:84
Босна - Широки 74:92
Олимпија - Крка 69:80
Задар - Слован 74:70
Пивоварна - Триглав ос. 108:73
Сплит - Будућност 84:86
14. коло
Цибона - Сплит 98:94
Будућност - Пивоварна 72:92
Триглав ос. - Задар 87:96
Слован - Олимпија 55:85
Крка - Босна 97:68
Широки - Слобода 78:63
15. коло
Широки - Цибона 94:91
Слобода - Крка 71:72
Босна - Слован 66:55
Олимпија - Триглав ос. 102:75
Задар - Будућност 79:68
Пивоварна - Сплит 100:94
16. коло
Цибона - Пивоварна 93:92
Сплит - Задар 70:78
Будућност - Олимпија 71:81
Триглав ос. - Босна 92:83
Слован - Слобода 68:77
Крка - Широки 75:69
17. коло
Крка - Цибона 92:86
Широки - Слован 93:83
Слобода - Триглав ос. 90:79
Босна - Будућност 78:69
Олимпија - Сплит 86:76
Задар - Пивоварна 76:71
18. коло
Цибона - Задар 103:73
Пивоварна - Олимпија 84:69
Сплит - Босна 82:57
Будућност - Слобода 57:82
Триглав ос. - Широки 92:93
Слован - Крка 101:110
19. коло
Слован - Цибона 67:85
Крка - Триглав ос. 93:60
Широки - Будућност 96:79
Слобода - Сплит 70:72
Босна - Пивоварна 67:80
Задар - Олимпија 72:79
20. коло
Цибона - Олимпија 74:88
Босна - Задар 82:109
Пивоварна - Слобода 82:60
Сплит - Широки 91:80
Будућност - Крка 75:93
Триглав ос. - Слован 68:88
21. коло
Триглав ос. - Цибона 82:101
Слован - Будућност 90:87
Крка - Сплит 91:56
Широки - Пивоварна 95:79
Слобода - Задар 90:80
Босна - Олимпија 64:96
22. коло
Цибона - Босна 102:66
Олимпија - Слобода 101:55
Задар - Широки 88:83
Пивоварна - Крка 80:74
Сплит - Слован 95:76
Будућност - Триглав ос. 63:74

Табела[уреди]

Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Бод
1. Словенија Унион Олимпија 22 20 2 1898 1505 +393 42
2. Словенија Крка 22 16 6 1902 1698 +204 38
3. Хрватска Цибона ВИП 22 16 6 1897 1702 +195 38
4. Словенија Пивоварна Лашко 22 15 7 1848 1744 +72 37
5. Босна и Херцеговина Слобода Дита 22 12 10 1645 1677 -32 34
6. Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 22 12 10 1805 1741 +64 34
7. Хрватска Задар 22 12 10 1810 1814 -4 34
8. Хрватска Сплит КО 22 10 12 1774 1830 -56 32
9. Савезна Република Југославија Будућност 22 9 13 1666 1758 -92 31
10. Хрватска Триглав осигурање 22 5 17 1746 1950 -204 27
11. Словенија Геоплин Слован 22 3 19 1689 1890 -201 25
12. Босна и Херцеговина Босна АСА 22 2 20 1443 1814 -371 24

Легенда:

  Пласман на завршни турнир четворице (Фајнал фор)

Завршни турнир четворице (Фајнал фор)[уреди]

Завршни турнир четворице за сезону 2001/02. одржан је 23. и 24. марта 2002. у Хали Тиволи у Љубљани. На њему су учествовали Унион Олимпија, Крка и Пивоварна Лашко из Словеније, као и Цибона ВИП из Хрватске.

Полуфинале[уреди]

23. 3. 2002.
17:30
Извештај Крка Словенија 98 : 93 Хрватска Цибона ВИП Хала Тиволи, Љубљана
Судије: Дубравко Мухвић (ХРВ), Сашо Пукл (СЛО), Петар Обрадовић (БИХ)
Четвртине: 21-19, 29-25, 26-19, 22-30
Поени: Лакович 38
Скокови: Дејвисон 5
Асистенције: Лакович 4
Мамић 18
3 играча 5
Пркачин 4

23. 3. 2002.
20:00
Извештај Унион Олимпија Словенија 69 : 56 Словенија Пивоварна Лашко Хала Тиволи, Љубљана
Судије: Срђан Дожаи (ХРВ), Андреј Јершан (СЛО), Андреј Ловшин (СЛО)
Четвртине: 21-13, 19-21, 16-12, 13-10
Поени: Велш 20
Скокови: 2 играча 8
Асистенције: Удрих 2
Вокер 13
Павич 9
3 играча 1

Финале[уреди]

24. 3. 2002.
17:30
Извештај Крка Словенија 59 : 73 Словенија Унион Олимпија Хала Тиволи, Љубљана
Судије: Рецеп Анкарали (ТУР), Горан Урукало (ХРВ), Никола Лепетић (СРЈ)
Четвртине: 16-20, 14-14, 19-24, 10-15
Поени: Лакович 12
Скокови: Дејвисон 8
Асистенције: 3 играча 1
Здовц 22
Мујезиновић 9
Удрих 2
Првак Јадранске лиге 2001/02.
Унион Олимпија
КК Унион Олимпија
1. титула

Статистички најбољи играчи[уреди]

Поени[уреди]

Поз. Играч Клуб Поена Утакмица Просек
1. Хрватска Марино Баждарић Хрватска Триглав осигурање 577 22 26.23
2. Хрватска Стипе Шарлија Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 388 21 18.48
3. Хрватска Давор Марцелић Хрватска Задар 285 16 17.81
4. Словенија Алојзиј Душчак Словенија Пивоварна Лашко 366 21 17.43
5. Хрватска Андрија Жижић Хрватска Сплит КО 371 22 16.86

Скокови[уреди]

Поз. Играч Клуб Скокова Утакмица Просек
1. Хрватска Анте Гргуревић Хрватска Сплит КО 194 21 9.24
2. Хрватска Мате Скелин Словенија Крка 192 23 8.35
3. Хрватска Никола Пркачин Хрватска Цибона ВИП 143 22 6.50
4. Сенегал Сулејман Вејн Босна и Херцеговина Слобода Дита 138 22 6.27
5. Хрватска Стипе Шарлија Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 128 21 6.10

Асистенције[уреди]

Поз. Играч Клуб Асистенција Утакмица Просек
1. Сједињене Америчке Државе Румил Робинсон Хрватска Задар 50 12 4.17
2. Савезна Република Југославија Драган Алексић Босна и Херцеговина Слобода Дита 91 22 4.14
3. Хрватска Марко Поповић Хрватска Задар 61 17 3.59
4. Хрватска Младен Ерјавец Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 67 22 3.05
5. Хрватска Давор Марцелић Хрватска Задар 48 16 3.00

МВП рангирање[уреди]

Поз. Играч Клуб Ефикасност Утакмица Просек
1. Хрватска Марино Баждарић Хрватска Триглав осигурање 388 22 17.64
2. Хрватска Стипе Шарлија Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 347 21 16.52
3. Хрватска Мате Скелин Словенија Крка 348 23 15.13
4. Хрватска Матеј Мамић Хрватска Цибона ВИП 278 20 13.90
5. Сједињене Америчке Државе Бенет Дејвисон Словенија Крка 318 23 13.83

Најкориснији играчи кола[уреди]

Коло Играч Екипа Индекс
1. Сједињене Америчке Државе Тори Вокер Словенија Пивоварна Лашко 23
2. Хрватска Томислав Ружић Хрватска Задар 24
3. Хрватска Матеј Мамић Хрватска Цибона ВИП 28
4. Сједињене Америчке Државе Џерел Боумен Хрватска Цибона ВИП 28
5. Сенегал Сулејман Вејн Босна и Херцеговина Слобода Дита 33
6. Хрватска Сандро Ницевић Словенија Унион Олимпија 28
7. Хрватска Гордан Задравец Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 27
8. Хрватска Мате Скелин Словенија Крка 32
9. Савезна Република Југославија Жарко Чабаркапа Савезна Република Југославија Будућност 22
10. Хрватска Дино Рађа Хрватска Цибона ВИП 40
11. Хрватска Марино Баждарић Хрватска Триглав осигурање 28
12. Словенија Смиљан Павич Словенија Пивоварна Лашко 30
13. Хрватска Анте Гргуревић Хрватска Сплит КО 31
14. Хрватска Мате Скелин (2) Словенија Крка 32
15. Босна и Херцеговина Јасмин Хукић Словенија Унион Олимпија 31
16. Хрватска Марино Баждарић (2) Хрватска Триглав осигурање 33
17. Сједињене Америчке Државе Бенет Дејвисон Словенија Крка 32
18. Хрватска Андрија Жижић Хрватска Сплит КО 36
19. Хрватска Гордан Задравец (2) Босна и Херцеговина ФЕАЛ Широки 31
20. Сједињене Америчке Државе Тори Вокер (2) Словенија Пивоварна Лашко 27
21. Хрватска Јурица Големац Словенија Унион Олимпија 30
22. Хрватска Никола Пркачин Хрватска Цибона ВИП 22
ПФ Словенија Јака Лакович Словенија Крка 34
Ф Словенија Јуриј Здовц Словенија Унион Олимпија 19

Клубови Гудјир лиге у европским такмичењима[уреди]

Екипа Такмичење Домет Поб. Пор.
1 Савезна Република Југославија Будућност Евролига I фаза - топ 32 3 11
2 Хрватска Задар Евролига I фаза - топ 32 2 12
3 Словенија Крка Евролига I фаза - топ 32 7 7
4 Словенија Унион Олимпија Евролига II фаза - топ 16 10 10
5 Хрватска Цибона Евролига I фаза - топ 32 5 9

Спољашње везе[уреди]