Википедија:Трг/Архива/Википолитика/1
Ова страница је архива старијих разговора. Немојте да мењајте садржај или додајете нови. Ако желите да покренете нову расправу, урадите то на тренутној страници.
« Архиве 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
Важно! Потребна помоћ пријатљеима из Македоније!
[уреди | уреди извор]На страни http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Macedonian_Slavs се гласа о томе да ли да Википедија званично прихвати да се Македонци зову "Македонски Словени" или нормално Македонци. Дакле, идите тамо и гласајте за то да се признају као Македонци. Важно је да им помогнемо зато што су у овом тренутку Грци бројнији. (Укупно, то је стварно једно жалосно грчко политичарење.) --Милош Ранчић (разговор) 00:02, 21 јун 2005 (CEST)
- Ја бих ипак саветовао да размислите да ли ћете и како гласати. Ти исти "Македонци" пишу овако: As from the beginning of the 1880s, Serbia launched a wide-scale propaganda effort in Macedonia and abroad to prove the Serbian character of the region. Greece and Bulgaria soon launched similar campaigns... итд. Иако не волим Грке "који су одувек били покварени" (није мој цитат) македонски политичари и писменија компјутерска популација од свих комшија Србе највише мрзи. Зна се зашто: нису они продали (још увек) веру, недо нацију за вечеру. :domatrios 00:58, 21 јун 2005 (CEST)
- Ево и ја сам гласао за назив Македонци. Један од разлога за то је што сам стицајем околности познавао једног Македонца који ми је објаснио ситуацију са македонске стране. Дакле, тај народ тамо има свест о себи као посебном народу, има свој језик и своје име - Македонци које је настало према имену територије на којој су вековима живели. Један део географске области Македоније се налази у данашњој Грчкој и Грци не дају право на име Македонци јер то доживљавају као угрожавање њиховог првенства над Македонијом. Посебно због Александра Великог - Македонског Грци неће да попусте. Спор око МПЦ је ствар унутрашње црквене организације и само још досољава проблем Македонаца. Многима је јасно да МПЦ не може добити самосталност без пристанка Грка, а ови јој под тим именом неће никада дати. Мада, ствар је сада већ завршена. Затим ту су и Бугари, који су такође покушавали да Македонце присвоје и подреде одричући им право на језик и слично. Мада у последње време највећа опасност постоји од Албанаца који већ излазе са предлозима о подели Македоније. Појам Македонски Словени је вероватно описно прецизнији, али тај народ једноставно не жели тако да се зове. --Ђорђе Стакић (р) 09:43, 23 јун 2005 (CEST)
- Ја бих исто желео да имам 15кг мање, али трт. Овде мислим има превише демократије, а премало енциклопедисања. Ми свакако нисмо у позицији да одлучимо о историјским и етинчким правима. Да су Македонци хтели да буду Срби, свакако сад не би било Грци; пошто неће, то је скроз ОК што се мене тиче, нек буду онда шта год, али онда нек се благоизволе сами борити за своје. --Dzordzm 20:57, 23 јун 2005 (CEST)
Какве везе има непроверена тврдња (вероватно нетачна), да македонски политичари и компјутерска популација мрзи Србе. То само значи да они не претстављају македонски народ.
Македонци воле Србе. Ова тврдња је статистички проверена на врло великом узорку и кроз временски период који се мери вековима. Узгред Македонци су уз Румуне и Грке,једини народ из окружења,са којим Срби нису никад ратовали.
Ако неко живи у регији која од античких времена носи назив "Македонија" и ако сматра себе Македонцем, глупо је забрањивати му то име само зато што још неко има општину или месну заједницу са истим именом. А, коришћење тренутно надмоћног положаја у Европској унији за овакву забрану заиста спада у домен поквареностиStojan 01:57, 21 јун 2005 (CEST)
МАКЕДОНИЈА и MACEDONIA
Македонци живе у покрајини која се ѕове "МАКЕДОНИЈА" , а за себе кажу да се називају именом "МАКЕДОНАЦ"
Грци неку своју покрајину зову "MACEDONIA". Те именице можда јесу сличне, али не толико да би могле да буду разлог забране употребе те именице. Stojan 03:35, 21 јун 2005 (CEST)
- Дакле, то о мржњи су глупости. Да нас толико мрзе, сигурно је да не бисмо могли да имамо нормалну комуникацију са њима. Треба им помоћи, поготову у оваквим ситуацијама. Ако људи себе зову на један начин, не видим откуд неком право да их зове на други начин. (Осим, наравно, ако није у питању изузетно дуга традиција у друкчијем именовању, као што је случај са Немцима.) У крајњем случају, могу Грци сами да их код себе зову како им драго, али у светским оквирима треба да носе своје име. И да не испадне да смо најгори (за сада смо гласали Чабрило, Покрајац, Јилилан, Дунг, Саша, Саша, Ђакон и ја), ајде тамо и гласајте њима у прилог! --Милош Ранчић (разговор) 11:41, 21 јун 2005 (CEST)
- И водите рачуна да будете пријављени. --Милош Ранчић (разговор) 11:42, 21 јун 2005 (CEST)
- Гласао сам и ја --Саша Стефановић (разговор) 13:36, 21 јун 2005 (CEST)
- Хехехе, вас двојица дефинитивно збуњујете људе. Ја сам био уверен да си ти био први који је гласао :) --Милош Ранчић (разговор) 13:45, 21 јун 2005 (CEST)
- И опет ти брља потпис. Дај, макни оно крајње "tt" из потписа :) --13:51, 21 јун 2005 (CEST)
- Макнуо сам, иначе како и не бисмо збуњивали кад смо двоструки имењаци —Саша Стефановић (разговор) 13:57, 21 јун 2005 (CEST)
- Имам решење за вас двојицу, један нека промени надимак у Саша Нишки, а други у Саша Суботички тј. СашаН и СашаС Горан Анђелковић (〠ꒌ) 14:01, 21 јун 2005 (CEST)
- Макнуо сам, иначе како и не бисмо збуњивали кад смо двоструки имењаци —Саша Стефановић (разговор) 13:57, 21 јун 2005 (CEST)
- И опет ти брља потпис. Дај, макни оно крајње "tt" из потписа :) --13:51, 21 јун 2005 (CEST)
- Хехехе, вас двојица дефинитивно збуњујете људе. Ја сам био уверен да си ти био први који је гласао :) --Милош Ранчић (разговор) 13:45, 21 јун 2005 (CEST)
- Гласао сам и ја --Саша Стефановић (разговор) 13:36, 21 јун 2005 (CEST)
ево бићу Sasha. --Sasha 20:48, 21 јун 2005 (CEST)
КАКО СЕ ГЛАСА?
Упутите ме на ком месту се гласа. Био сам на "diskussion" и поставио два прилога дискусији (који тамо стоје још увек. И пријављени су и потписани), али нисам нашао место на коме се гласа.Stojan 14:17, 21 јун 2005 (CEST)
- Под поглављем "The poll", па онда нађи "Wikipedia should call people X "Macedonians"", па са десне стране у равни наслова нађи "edit" и додај тарабу (знак "#") и свој потпис на крају. Можеш да даш претходно коментар. Важно је да и тамо имаш отворен налог. --Милош Ранчић (разговор) 14:50, 21 јун 2005 (CEST)
Доматриос о Македонцима
[уреди | уреди извор]Одговор Стојану: Слабо си проценио да су ми тврдње непроверене и нетачне. Можда сам користио мало теже изразе него је то уобичајено. Ситуација је оваква: имао сам прилике да разговарам са обичним људима (за то сам њих и искључио из горње констатације, ако си приметио) кад сам био на студијском путовању у северном делу Македоније, којом приликом сам обишао и манастир Свети Прохор Пчињски и направио више фотографија класичним апаратом, једну сам приложио у тексту. Разговарао сам са Македонцима који тврде да им је било боље док су били у заједници. Такође сам разговарао и са Тајним Србима у Македонији, који су веома угрожени и дискриминисани. Не смеју (прећутно) да се изјашњавају као Срби јер ће им бити онемогућено запослење итд. Немају школе на српском језику (осим веома ретких изузетака, где је дошло до самоорганизовања мештана, али уз отпоре власти) за разлику од албанске мањине, грчке и бугарске које то имају. На дискусионим интернет сајтовима, где учествују Македонци, јасно су изражени антисрпски ставови, који су интензивнији него од припадника других народа, што ме је изненадило. Ове две констатације сам и користио за горње тврдње за које ти мислиш да су непроверене и нетачне. На мк вики која има 1332 чланка не може се ни у догледној будућности очекивати да се нађе део историје кад је Македонија била под Царом Душаном и другим Немањићиа, каи и за друге периоде. Македонски компјутераши много ћешће пишу на енглеској него на македонској вики што је индикативно. Моја намера није била да одвраћам од гласања него да укажем за кога се гласа. Односно, да се размисли које је мање ѕло: Грци или Македонци, што се ваљда могло закључити ииз горњег текста. Немам антинационалне ставове према Македонцима, али ми се не допада њихова политика и одређене структуре. Можда бих био и сам гласао да сам нашао место за то. :domatrios 14:21, 21 јун 2005 (CEST)
- Што се тиче писања на енглеском, то је индикативно за све оне који немају заједницу на свом језику. Ето, људи се осећају мање усамљено ако могу да причају са неким, уместо да ћуте сами са собом. И ти си, Доматриосе, прво писао на енглеској, па си тек онда дошао на српску Википедију, а у томе ниси изузетак. --Милош Ранчић (разговор) 15:58, 21 јун 2005 (CEST)
- Што се тиче политике македонски државних структура према Србима, не сумњам да су сличне приче биле и у односу српских политичких структура према Македонцима, као ни грчких или бугарских. Велики удео у том антагонизму игра и СПЦ од које МПЦ покушава безуспешно да се издвоји. Дакле, разлоге прво треба тражити у себи, а онда ван себе. Мислим да се и данас сваки српски националиста штрецне када наиђе на да је Старчевић сматрао Србе Хрватима. С тим што данас праваши то не сматрају, па ником на то не обраћа превише пажње. А у случају Македонаца имамо интензивно наметање са ове стране да су они Срби, укључујући и СПЦ. Другим речима, како сејеш тако и жањеш. --Милош Ранчић (разговор) 15:58, 21 јун 2005 (CEST)
- Али, то је категорија која се разиликује од односа који разумни људи треба да остварују међусобно. Савремена македонска култура је у великој мери ослоњена на српску културу и то никако не смемо сметнути са ума. Ако им можемо помоћи, треба да им помогнемо јер су културно врло блиски. Са друге стране, ово је ствар принципа. То што смо ми са Балкана изучили школу ксенофобије од Грка, не значи да им треба давати право да одређују Македонцима како ће се они звати. --Милош Ранчић (разговор) 15:58, 21 јун 2005 (CEST)
Није ми јасно зашто ускратитити словенско име Македонцима као ни македонско име Грцима. Па кад боље размислим, боље бити СловенМакедонац(са србима и бугарима ) него са Албанцима Турцима . Старе добре Грке (Јелине) не треба дирати. Они су ипак стари домаћини(урођеници) на Балкану.
- Па, и Бугари носе име по несловенском племену (а по неким истраживањима исти је случај и са Хрватима и Србима), па их то не изопштава из словенске заједнице. Што се тиче Грка, савремени су (у глобалу) гори од свих са Балкана по ксенофобији. Шта они и данас раде Турцима и Македонцима, својим земљацима, то је катастрофа. Ето, баш ми Доматриос рече да Турска даје пензије, комуналије и остало Турцима по грчким острвима у близини Мале Азије јер Грчка не води рачуна о становницима своје земље. А словенски живаљ у Грчкој не сме да се изјасни да је словенског порекла. У односу на то, положај свих мањина по бившим републикама СФРЈ је изузетно повољан. --Милош Ранчић (разговор) 16:26, 21 јун 2005 (CEST)
- Ја бих ипак дао свој глас за Македонце:
O популарности Александра Македонског у Словена јасно сведочи и Доминко Златарић, кад Александра, у посвети свога превода Софоклове E л e к т р e (1597) Ђурђу кнезу Зринском, зове српским краљем, и Ђиво Гундулић, кад у O c м a н у (књ. III) набрајање јунака српског народног песништва отпочиње Александром:
- Тијем у њих се још зачина
- што се у пјесан стави одавна
- Од Лесандра Србљанина
- врх свиех цара цара славна.
Грци су старосдеоци Балкана, баш исто онолико колико и Срби или Бугари или Хрвати и остали. Позивање на јелинско порекло је у најмању руку неозбиљно. Као раса Јелини су били плаве косе и складне грађе,склони спорту, уметности и филозофији. А,данашњи Грци?Stojan 14:24, 22 јун 2005 (CEST)
Македонци су чињеница и реалност
[уреди | уреди извор]Није лепо што се тамо лоше поступа са Србима али Македонци као нација су чињеница и реалност.
Цитат:
Ваши политичари-странчари су учинили, ако се ово настави као сада, да поново изгубите земљу старе српске културе, Македонију или, како се то данас каже, Јужну Србију, коју сте повратили жртвовањем најбољих синова отаџбине. Када је српска војска - и то само војска - ослободила ту колевку Србије, нашла је тамо земљу у којој је скоро сваки камен заиста био пун сећања на некадашњу српску величину, али је тамо затекла и становништво које је због претрпљеног дуговековног угњетавања постало национално безлично. То становништво је тражило само једно: да најзад слободно и у потпуној сигурности зарађује хлеб. Нација која би јој учинила то доброчинство за десет година би га асимиловала, па макар била и кинеска. На сву срећу, ослободила су га браћа. Војска је извршила задатак у потпуности. Остало је сада на влади, политичарима и посланицима да изврше свој задатак и да ренационализују ту поново нађену браћу која су заборавила своју националност. У чему се састојао тај задатак? Напросто, у следећем: да мудрим управљањем, које би вршили најбољи чиновници, покажу да је становницима Јужне Србије предност што су поново са својом браћом, да те исте становнике наведу да поново заволе пронађену отаџбину откривајући им све оно што је лепо и обједињавајуће у тој заједничкој отаџбини. Шта су, међутим, урадили, ваши политичари? Управо супротно. Послали су у Јужну Србију све оно најгоре међу чиновницима, безобразнике и лопове. Поврх свега, они нису ни покушали да од Македонаца начине Србе или Југословене, како се сада каже, већ су од њих хтели да створе присталице политичких странака. Лепили су на леђа тих људи, који су тражили само мир, етикете радикала, демократа итд. и у ту земљу, која им је морала да буде света, пренели своје одвратне страначке борбе. Није им било много важно да ли су ти нови чланови искрени и да ли је њихово ступање у странку само ујдурма националног непријатеља. Биле су им потребне њихове „куглице”. Македонци су људи као и други и сигурно су паметни као и људи из Старе Србије. Они су зато схватили игру ваших политичара, врло прљаву иргу, па се у њима зачео велики презир према вама.
Арчибалд Рајс – Губитак Македоније
Голија
Тешко је нешто сувисло додати на ово Рајсово. Није дао упутство шта да радимо за нас који нисмо политичари. Ми можемо имати добру вољу, али нешто овиси и од оне друге стране која се не држи увек библијске поруке: "ко тебе хлебом ти њега каменом" :) Јављам да сам гласао и мало зачинио, чиме? погледајте на доњем линку: :domatrios 01:08, 22 јун 2005 (CEST)
http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Macedonian_Slavs#Wikipedia_should_call_people_X_.22Macedonians.22
Кад прочитам овако нешто пожалим што сам писмен и пожелим да сам у некој вукојебини где нисам ни ни чуо ни за Србе ни за ЕнглезеStojan 14:06, 22 јун 2005 (CEST)
Википолитика
[уреди | уреди извор]На овим страницама можете разговарати о свим питањима која су везана за стратегију рада и политици википедије на српском језику. Добро дошли и боље се снашли. Горан Анђелковић (〠ꒌ) 15:34, 18 јун 2005 (CEST)
још један проблем
[уреди | уреди извор]Одговорио сам Доматриосу али ми је пијаца прогутала целу старану текста.Сада више немам времена да поново пишем.Stojan 05:18, 22 јун 2005 (CEST)
Завршено гласање
[уреди | уреди извор]Мораћу Вас разочарати... У питању су били неважећи гласови "нерелевантних" гласача. Ако је некоме јако стало да се ова непревда исправи, предлажем постављање захтева на мети заједно са осталим сродним Википедијама. Број прилога корисника на енглеској Википедији за мене је нерелевантан, јер је у питању најпосећенија Википедија. (...) -Покрајац|разговор 21:13, 25 јун 2005 (CEST)
- Треба проверити да ли је услов за право на глас одн. мин број измена на свим гласањима 50 ? Ако није онда су сигурно у питање шпекулације...! И зашто су обрисали гласање ? Да ли је и то правило ? Знам да је један дао свој глас против "Мак. Славс" али се је уписао на погрешно место тј. у чланак за ЗА. Голија
- Гласање је пребачено у подстрану /Poll. Е то за проверу услова нисам сигуран, јер има пуно гласања и треба их похватати, сем уколико не постоји нека координациона страна која приказује списак свих ongoing гласања. --Дунгодунг (разговор) 23:26, 25 јун 2005 (CEST)
- Особа под бројем 23. која је гласала против оба предлога "vote AGAINST both suggested solutions" води се као глас ЗА иако се изјаснила као неутрална ?! И какви су услови за добијање гласања кад релативна победа (31:29) не важи ? Голија
- Па пише да већина од 60% није задовољена, тако да остаје статус кво --Дунгодунг (разговор) 01:39, 26 јун 2005 (CEST)
Погрешан клик, молим да прочитате и кажете своје мишљење
[уреди | уреди извор]Случајно сам кликнуо на бирократска овлашћења приликом давања администраторских права Роману. Сматрам да то није ништа посебно (ионако би требало да постане бирократа за месец дана; већ је бирократа на словеначкој Википедији итд. итд.), али ипак да пријавим да се десила грешка. Мислим да не треба цимати стјуарде за уклањање бирократских права, али није релевантно само моје мишљење. У сваком случају, било би добро да понеко каже коју реч овим поводом. --Милош Ранчић (разговор) 23:56, 9 јул 2005 (CEST)
Mislim da treba da ostane ovako kako je sada, tj. da Romman ima birokratska prava. To i nije toliko velika greska. Sasa Stefanovic (Subotica). --82.208.202.62 00:51, 10 јул 2005 (CEST)
Што се мене тиче, као да та бирократска права и немам. Нећу их овде скоро сигурно никада употребљивати, јер не пратим толико редовито српску википедију, да би могао да имам неки повод. --romanm (разговор) 01:29, 10 јул 2005 (CEST)
Ма опуштено, :) ради се о човеку од поверења, а чекање од месец дана је ионако само формалност -- Обрадовић Горан (разговор) 01:45, 10 јул 2005 (CEST)
Нека остане тако, мање посла за месец дана :), а човек је заслужио, једино ми није јасно како ће пиво да плати, можда пошаље пиво у праху --Небојша Бозало 13:38, 10 јул 2005 (CEST)
- :-) Иде ли неко од вас у Франкфурт? Има ваљда и тамо неког пића ... --romanm (разговор) 23:26, 10 јул 2005 (CEST)
- Вероватно иде Горан. Иначе, већ је дошло време да размишљамо о посети Џима Велса у октобру. Мој предлог је: Дође у Словенију, ви се скупите и стигнете до Загреба, па се онда сви скупите и стигнете до Београда :) Преноћишта ће вам бити обезбеђена (мораћемо, наравно, накнадно да се срачунавамо колико имамо места у Београду, али мислим да неће бити проблема). И то му дође то :) Чисто да се видимо и уживо на пиву. (Можемо можда да организујемо и нешто са Македонцима.) --Милош Ранчић (разговор) 00:09, 11 јул 2005 (CEST)
Због чега је овако?
[уреди | уреди извор]Зашто када постоји неки чланак на српском у углу пише "Српски / Srpski" на оба писма мада је ср. Википедија иначе само на ћирилици?
- Ускоро ће програмски бити решено да буде и писана латиницом. --Милош Ранчић (разговор) 02:09, 21 јул 2005 (CEST)