Пређи на садржај

Никола Куштримовић

С Википедије, слободне енциклопедије
Никола Куштримовић
Никола Куштримовић
Лични подаци
Место рођењаДоња Коњуша, Краљевина Србија
Датум смрти1944.
Место смртиБлаце, Краљевина Југославија
Војна каријера
ВојскаЈугословенска војска у отаџбини
Чин Поручник
Учешће у ратовимаПрви светски рат
Други светски рат

Одликовања Карађорђева звезда са мачевима

Никола Куштримовић (Доња Коњуша, ? — Блаце, 1944.) био је српски наредник за време Првог светског рата, Пећанчев војвода на почетку Другог светског рата и поручник Југословенске војске у отаџбини до 1944.

Носилац је сребрне војничке Карађорђеве звезде са мачевима.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рођен је у Доњој Коњуши, срез прокупачки. Истакао се као храбар ратник у Балканским ратовима и унапређен је у чин поднаредника. За време повлачења српске војске у јесен 1915. године преко Албаније, напустио је јединицу и остао код куће у Доњој Коњуши. За време Топличког устанка истакао се као храбар борац и Коста Пећанац га је именовао за четвођу. За заслуге у Топличком устанку одликован је Сребрним војничким орденом Карађорђеве звезде са мачевима указом бр. 44 632 од 17. 12. 1920. године.

За време Другог светског рата био је војвода у јединицама Косте Пећанца, а касније је ступио у јединице Драже Михаиловића, где је унапређен у чин поручника на положају заменика команданта Друге косаничке бригаде, Горски штаб 115.

Овде се може поставити питање како је унапређен у поручника, а био је војвода- тако што је у званичној војсци Краљевине Србије пре почетка Другог светског рата био наредник. Војводска титула није била озваничена од стране државе и војске, чији је формални наследник и продужетак била Југословенска војска у отаџбини под командом ђенерала Драгољуба Михаиловића.

Погинуо је 1944. године у борби са партизанима у околини Блаца борећи се као обичан војник.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Марјановић, П.; Костић, Р. (2016). Носиоци Карађорђеве звезде са мачевима из Топлице. Прокупље: Народни музеј Топлице. 

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Марјановић, П.; Костић, Р. (2016). Носиоци Карађорђеве звезде са мачевима из Топлице. Прокупље: Народни музеј Топлице.