Црква покрова Свете Богородице, на остацима средњовековног храма

С Википедије, слободне енциклопедије
Црква покрова Свете Богородице, на остацима средњовековног храма
Опште информације
МестоБабин Мост
ОпштинаОбилић
Држава Србија
Време настанкасредњи век/1927.
Тип културног добраСпоменик културе
Надлежна установа за заштитуПокрајински завод за заштиту споменика културе

Црква покрова Свете Богородице, на остацима средњовековног храма се налази у насељеном месту Бабин Мост, на територији општине Обилић, на Косову и Метохији. Припада Епархији рашко-призренској Српске православне цркве.[1]

Представља непокретно културно добро као споменик културе.

Прошлост цркве[уреди | уреди извор]

Црква посвећена покрову Свете Богородице подигнута је 1927. године на остацима храма-маузолеја, који је према предању подигла кнегиња Милица, после Косовске битке, у спомен на изгинуле косовске јунаке. Од те старе цркве био је остао део олтарског простора, па су мештани доградили храм.

Изглед цркве[уреди | уреди извор]

Црква је једнобродна грађевина, полуобличасто засведена. Зидно сликарство се очувало на источном зиду олтарског простора и у калоти тамбура. Уз јужну фасаду налази се гробница са моштима косовских јунака, у којој су сахрањени посмртни остаци српских ратника погинулих у току Првог светског рата на околним ратиштима. У знак пијетета, 1940. године постављене су две спомен плоче изнад костурнице.

Године 1984. дозидан је нови олтарски простор у који је уклопљен стари. Пред црквом и парохијским домом је 1989. године постављена мермерна Трпеза кнеза Лазара, на месту на коме се претпоставља да је била Кнежева вечера уочи Косовске битке 1389. године.

Основ за упис у регистар[уреди | уреди извор]

Одлука о утврђивању цркве Покрова Св. Богородице за споменик културе, бр. 92 (Сл. гласник РС бр. 5 од 17. 2. 2000). Закон о културним добрима (Сл. гласник РС бр. 71/94).

Види још[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. ^ „СПЦ/АРХИЈЕРЕЈСКО НАМЕСНИШТВО КОСОВСКОМИТРОВИЧКО”. Архивирано из оригинала 12. 03. 2016. г. Приступљено 02. 03. 2016. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]


Напомена: Садржај овог чланка је једним делом или у целости преузет са http://www.sanu.ac.rs. Носилац ауторских права над материјалом је дао дозволу да се исти објави под слободном лиценцом. Доказ о томе се налази на OTRS систему, а број тикета са конкретном дозволом је 2009072410055859.