Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo
Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo граматички је правилна реченица у америчком енглеском језику, коришћена као пример да се покаже како хомоними и хомофони могу да се употребљавају за стварање компликованих лингвистичких конструкција. О овој реченици се расправљало у литератури у разним облицима још од 1967. године, када се иста појавила у књизи немачко-америчког логолога (креативног лингивсте) Дмитрија Боргмана под именом Иза језика: Авантуре у речи и мисли (енгл. Beyond Language: Adventures in Word and Thought).
Реченица користи три различита значења енглеске речи buffalo: 1. град Buffalo у америчкој савезној држави Њујорк; 2. неуобичајени глагол to buffalo, што значи „злостављати” или „застрашивати”; 3. сама животиња — buffalo (срп. „бизон”, „биво(л)”). Парафразирана, реченица може да се рашчлани тако да има следеће значење: „Бизони из Буфала, које бизони из Буфала злостављају, сами злостављају бизоне из Буфала.” (енгл. Bison from Buffalo, which bison from Buffalo bully, themselves bully bison from Buffalo.).[а]
Конструкција реченице
[уреди | уреди извор]Реченица нема интерпункције и користи значењску трозначност енглеске речи buffalo. Према редоследу своје прве употребе, ова три значења су:
- a. град Buffalo (Њујорк, САД); користи се као именички додатак у реченици и попраћен је животињом
- n. именица buffalo (амерички бизон), животиња, у множини (еквивалентно са buffaloes или buffalos); користи се да би се избегла употреба чланова
- v. глагол buffalo; користи се у значењу „надмудрити”, „збунити”, „преварити”, „застрашити” или „запањити”
Сама реченица је синтаксички двосмислена, тачније вишесмислена; међутим, једно од могућих рашчлањивања (где се свако buffalo разматра као одређена врста речи, и то на начин приказан изнад) било би следеће:
- Buffaloa. buffalon. Buffaloa. buffalon. buffalov. buffalov. Buffaloa. buffalon..
Реченица користи ограничавајућу (рестриктивну) клаузу, па тако нема зареза нити се појављује односна заменица which (срп. „који”/„која”/„које”), као што би то било када би се написало Buffalo buffalo, which Buffalo buffalo buffalo, buffalo Buffalo buffalo. са зарезом и заменицом. Ова клауза је такође и редукована односна (релативна) клауза, па је тако везник that (срп. „да”, у овом случају у функцији поменуте заменице which чији је синоним у енглеском језику) — који би могло да се појави између друге и треће речи у реченици — изостављен.
Према томе, рашчлањеном реченицом жели да се каже да бизони који су застрашивани или злостављањи од стране бизона сами застрашују или злостављају бизоне (барем у граду Буфалу, импликантно у њујоршком Буфалу):
- Buffalo buffalo (бизони из њујоршког Буфала) [that] Buffalo buffalo buffalo (које бизони из њујоршког Буфала застрашују) buffalo Buffalo buffalo (застрашују бизоне из њујоршког Буфала).
- [Those] buffalo(es) from Buffalo [that are intimidated by] buffalo(es) from Buffalo intimidate buffalo(es) from Buffalo. ([Они] бизони из Буфала [који су застрашивани од стране] бизона из Буфала застрашују бизоне из Буфала.)
- Bison from Buffalo, New York, who are intimidated by other bison in their community, also happen to intimidate other bison in their community. (Бизони из Буфала у Њујорку, који су застрашивани од стране других бизона у својој заједници, такође се деси да застрашују друге бизоне у својој заједници.)
- The buffalo from Buffalo who are buffaloed by buffalo from Buffalo, buffalo (verb) other buffalo from Buffalo. ([ ] бизони из Буфала који су застрашивани од бизона из Буфала, застрашују (глагол) друге бизоне из Буфала.)
- Buffalo buffalo (субјекат главне клаузе) [that] Buffalo buffalo (субјекат подређене клаузе) buffalo (глагол подређене клаузе) buffalo (глагол главне клаузе) Buffalo buffalo (директни објекат главне клаузе).
Употреба
[уреди | уреди извор]Томас Тимочко, масачусетски филозоф специјализован за логику и филозофију математике, истакнуо је да нема апсолутно ничег посебног са осам „бизона”; било која реченица која се састоји једино од речи buffalo поновљене колико год пута биће граматички правилна. Најкраћа је, рецимо, Buffalo! (срп. „Застрашуј!”), а може да се схвати као императивна наредба да се некога злоставља ([You] buffalo!; срп. „[Ти (хајде)] застрашуј!”), са имплицирајућим субјектом ти изостављеним у овом случају.[1]:99–100, 104 Тимочко користи ову реченицу као добар пример који илуструје правила/системе преписивања/редукције у лингвистиком смислу.[1]:104–105
Порекло
[уреди | уреди извор]Идеја да неко може да склопи граматички правилну реченицу која би се састојала искључиво од понављања речи buffalo независно је откривана неколико пута у 20. веку. Најранији познати (за)писани пример — Buffalo buffalo buffalo buffalo. — појављује се у оригиналном манускрипту за књигу Језик на одмору (енгл. Language on Vacation) из 1965. године, аутора Дмитрија Боргмана, иако је поглавље у ком се реченица налазила изостављено из објављене верзије.[2] Боргман је „рециклирао” одређен део материјала из овог поглавља укључујући реченицу са „бизонима”, у својој књизи из 1967. године под насловом Иза језика: Авантуре у речи и мисли (енгл. Beyond Language: Adventures in Word and Thought).[3]:290 Вилијам Џ. Рапапорт, сада професор на Универзитету у Буфалу а некад дипломац на Универзитету у Индијани, 1972. године створио је верзије са пет и десет понављања речи „бизони”.[4] Касније је користио обе верзије у својим предавањима, а 1992. године их је поставио на главни онлајн извор за лингвисте — LINGUIST List.[4][5] Реченица са осам узастопних понављања енглеске речи buffalo нашла се у књизи Језички инстинкт (енгл. The Language Instinct) из 1994. године, аутора Стивена Пинкера, и то као пример за реченицу која је „наизглед бесмислена” али граматичка. Пинкер је за „проналазача” ове реченице именовао своју студентицу Ени Сенгас.[6]:210
Ни Рапапорт ни Пинкер ни Сенгас у почетку нису знали за раније „кованице” реченице.[4] Пинкер је за Рапапортов ранији пример чуо тек 1994. године, а Рапапорт није био обавештен о постојању Боргманове реченице све до 2006. године.[4] Чак ни Боргманов пример можда није најстарији: рачунарски лингвиста Роберт К. Бервик, који је користио „петобизонску” верзију у својој кљизи из 1987. године,[7]:100 тврди да је он реченицу чуо још као дете („пре 1972, да будемо сигурни”) те да је претпостављао да је иста била део уобичајеног карактеристичног говора.[4]
Верзије лингвистичке неуобичајености могу да се направе и користећи друге речи, које би на сличан начин истовремено послужиле као збирне именице, придеви и глаголи, а неке од њих не би чак захтевале ни велико почетно слово (ово се првенствено односи на енглески језик, а пример је енглеска реч police — срп. „полиција”).[8]
Види још
[уреди | уреди извор]- Colorless green ideas sleep furiously
- James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher
- That that is is that that is not is not is that it it is
- Neko no ko koneko, shishi no ko kojishi
Напомене
[уреди | уреди извор]- ^ У овом парафразирању енглеска реч bison означава множину, не једнину. Реч се може употребити и као bisons, са суфиксом -s, да би се множина експлицитно назначила. Исти је случај и са самом употребом речи buffalo, али суфикс у овом случају може да буде и -es поред -s.
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ а б Tymoczko, Thomas; Henle, James M. (2000). Sweet reason: A field guide to modern logic (2 изд.). Birkhäuser. ISBN 978-0-387-98930-3. Приступљено 12. 3. 2016.
- ^ Eckler, Jr., A. Ross (новембар 2005). „The Borgmann Apocrypha”. Word Ways: The Journal of Recreational Linguistics. 38 (4): 258—260. Приступљено 12. 3. 2016.
- ^ Borgmann, Dmitri A. (1967). Beyond Language: Adventures in Word and Thought. New York, NY, USA: Charles Scribner's Sons. стр. 338. OCLC 655067975. Приступљено 12. 3. 2016.
- ^ а б в г д Rapaport, William J. (5. 10. 2012). „A History of the Sentence 'Buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo.'”. University at Buffalo Computer Science and Engineering. Приступљено 7. 12. 2014.
- ^ Rapaport, William J. (19. 2. 1992). „Message 1: Re: 3.154 Parsing Challenges”. LINGUIST List. Приступљено 14. 9. 2006.
- ^ Pinker, Steven (1994). The Language Instinct: How the Mind Creates Language. New York, NY, USA: William Morrow and Company, Inc. ISBN 978-0-06-133646-1. Приступљено 12. 3. 2016.
- ^ Barton, G. Edward, Jr.; Berwick, Robert C.; Ristad, Eric S. (1987). Computational Complexity and Natural Language (PDF). Cambridge, MA, USA: MIT Press. Приступљено 12. 3. 2016.
- ^ Gärtner, Hans-Martin (2002). Generalized Transformations and Beyond (PDF). Berlin: Akademie Verlag. стр. 58. ISBN 978-3050032467. Архивирано из оригинала (PDF) 12. 03. 2016. г. Приступљено 12. 3. 2016.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- „Buffaloing buffalo” (20. 1. 2005) на сајту Language Log (језик: енглески)
Видео-клипови
[уреди | уреди извор]- Explanation of the concept на сајту YouTube (језик: енглески)
- Video explanation of this sentence на сајту YouTube (језик: енглески)
Литература
[уреди | уреди извор]- Easdown, David (2006). Teaching mathematics: The gulf between semantics (meaning) and syntax (form) (PDF). de@maths.usyd.edu.au. NSW, Australia: School of Mathematics and Statistics, University of Sydney. Приступљено 12. 3. 2016.