Крмно биље
Крмно биље је јединствени назив за крмива (производе за исхрану животиња) биљног порекла.[1] Проучавањем крмног биља бави се научна дисциплина која је у ранијем периоду проучавана у оквиру ратарства, да би развојем науке заузела равноправно место уз ратарство и сточарство, као самостална научна дисциплина и као спона ратарске и сточарске производње. Крмно биље проучава биологију, гајење и искоришћавање крмних биљака, са циљем да се постигну што бољи принос и квалитет кабасте сточне хране.[2]
Гајење и проучавање крмних биљака
[уреди | уреди извор]Гајење крмних биљака по својој природи је врло сложено. Везано је са бројним питањима, чије је проучавање неопходно, да би се постигао циљ гајења : висок принос и квалитет крме.
Од ботаничких особина крмно биље проучава морфолошке, физиолошке и биолошке особине њивских биљака, као и њихову географску распрострањеност.[3]
Крмне биљке и њихова подела
[уреди | уреди извор]Биљке које се данас користе за производњу сточне хране су бројне у свету, као и у нашој земљи. Према извођењу Мијатовића (1975) у свету се користи више од 4.000 врста за производњу крмног биља. Њихов број се и даље повећава, из дивље флоре се уводе у културу нове врсте, интезивним селекционим радом стварају се нове врсте (Triticale).
У свету постоје бројне класификације њивских и крмних биљака. Поделе су различите, све зависи од тога који се критеријуми користе. Неки аутори као основу узимају начин гајења, други ботаничке особине (морфолошке и биолошке), трећи особености производње. Постоје и комбиноване класификације, где се у обзир узимају ботаничке, производне и друге особине.
Подела крмних биљака по начину гајења и производње
[уреди | уреди извор]- Крмне биљке на ораницама[4] (ораничне крмне биљке)
- Траве - травњаци (ливаде и пашњаци)
Подела крмних биљака према ботаничким особинама
[уреди | уреди извор]- Крмне биљке из фамилија трава (Poaceae)
- Крмне биљке из фамилија легуминоза (Fabaceae)
- Крмне биљке из осталих фамилија
Класификација њивских биљака
[уреди | уреди извор]Према класификацији Ђорђевића (1948), све њивске биљке могу да се поделе у четири групе:
- Жита (Cerealie) - зрнене скробне биљке
- Зрнене махуњаче (варива) - беланчевинасте биљке
- Биљке за техничку прераду
- Биљке за сточну храну
У биљке за техничку прераду спадају:
- Уљане биљке
- Биљке за производљу шећера, скроба, алкохола
- Текстилне (прерадиве) биљке
- Биљке за производљу каучука
- Лековите, ароматичне и зачинске биљке
- Остале биљке за техничку прераду : дуван и хмељ
У биљке за сточну храну спадају:
- Коренасто-кртоласте биљке[5]
- Траве
- Остале биљке за сточну храну
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „krmiva”. Hrvatska enciklopedija. Leksikografski zavod Miroslav Krleža. Приступљено 24. 03. 2017.
- ^ Крмно биље, Саво М. Вучковић, Београд, 1999.
- ^ „allaboutfeed.net”. allaboutfeed.net. allaboutfeed.net. Приступљено 06. 10. 2014.
- ^ Крмне биљке на ораницама
- ^ Коренасто-кртоласте биљке
Литература
[уреди | уреди извор]- Karl Heinrich Ritthausen (1872) Die Eiweisskörper der Getreidearten, Hülsenfrüchte und Ölsamen. Beiträge zur Physiologie der Samen der Kulturgewachese, der Nahrungs- und Futtermitel, Bonn, 1872
- Zhou, Yiqin. Compar[ison of] Fresh or Ensiled Fodders (e.g., Grass, Legume, Corn) on the Production of Greenhouse Gases Following Enteric Fermentation in Beef Cattle. Rouyn-Noranda, Qué.: Université du Québec en Abitibi-Témiscamingue, 2011. N.B.: Research report.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- UK Food Standards Agency, Animal feed legislation and guidance Архивирано на сајту Wayback Machine (13. децембар 2010)
- FAO Feed Safety guidelines Архивирано на сајту Wayback Machine (2. децембар 2010)
- Fodder Plants at Agriculture Guide