Нифонт Чудотворац — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Свети Нифонт Чудотворац''' је хришћански [[светитељ]] и епископ [[Крит]]ски. Живео је у 4. веку. Рођен је у византијској провинцији [[Пафлагонија|Пафлагонији]] у граду [[Плагион]]у. Васпитан је у [[Цариград]]у на двору војводе Саватија. Када је одрастао почео је да чини многе [[грех]]е и предао се [[пороци]]ма. У хришћанској традицији се спомиње да се је чудом вратио на прави пут, помоћу [[икона|иконе]] Свете [[Богородица|Богородице]]. Касније се замонашио. Имао је бројна виђења небеског света. Хришћани верују да је четири године водио тешку борбу с [[демон]]ом, који му је непрестано шаптао: ''„Нема Бога! Нема Бога“'', али му се после тога јавио сам [[Исус Христос|Господ Исус]] као жив на икони. У хришћанској традицији се спомиње да је Нифонт задобио велику моћ над злим дусима, и ослободио се тешких искушења; виђао је [[анђели|анђеле]] и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С анђелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао [[Црква (грађевина)|цркву]] Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. [[Архиепископ александријски]] Александар је поставио Нифонта за [[епископ]]а града Констанције на [[Кипар|Кипру]], како хришћани верују по откривењу с неба. Пред смрт га је посетио [[Свети Атанасије Велики]], архиђакон цркве александријске, и како хришћани верују видео да му је после смрти лице било просветљено као сунце.
{{хагиографија}}
'''Свети Нифонт Чудотворац''' је хришћански [[светитељ]].

Рођен је у Пафлагонији, васпитан у [[Цариград]]у на двору неког војводе. Запавши у рђаво друштво, млади Нифонт се поквари и предаде многим гресима и пороцима. Због греха не могаше се ни [[Бог]]у молити. Милошћу Свете [[Богородица|Богородице]] враћен на пут правде, и замонашен. Имао безбројна виђења небеског света. Четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: ''„Нема Бога! Нема Бога“''! Но када му се јави сам [[Исус Христос|Господ Исус]] као жив на икони, Нифонт задоби силу велику над злим дусима, и ослободи се тешких искушења. Толико је прозорљив био, да је виђао анђеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С ангелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао [[Црква (грађевина)|цркву]] Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. [[Архиепископ]] [[Александрија|александријски]] Александар по откривењу с неба посвети га за [[епископ]]а града Констанције на [[Кипар|Кипру]]. Беше у то време свети Нифонт већ стар, и управљавши добро Црквом Божјом неко недуго време, пресели се у вечно Царство Христово. Пред смрт га посети Свети [[Атанасије Велики]], архиђакон цркве александријске, и виде му по смрти лице просветљено као [[сунце]].


[[Српска православна црква]] слави га 23. децембра по црквеном, а [[5. јануар]]а по грегоријанском календару.
[[Српска православна црква]] слави га 23. децембра по црквеном, а [[5. јануар]]а по грегоријанском календару.
Ред 10: Ред 7:
{{Из Охридског пролога}}
{{Из Охридског пролога}}


==Литература==
[[Категорија:Свеци|Нифонт Чудотворац]]
*[http://www.svetosavlje.org/biblioteka/AvaJustin/ZitijaSvetih/ZitijaSvetih1223.htm „Житија светих“, 23. децембар, Јустин Поповић] {{sr}}

[[Категорија:Православни светитељи]]
[[Категорија:Римски светитељи]]

Верзија на датум 6. октобар 2011. у 02:05

Свети Нифонт Чудотворац је хришћански светитељ и епископ Критски. Живео је у 4. веку. Рођен је у византијској провинцији Пафлагонији у граду Плагиону. Васпитан је у Цариграду на двору војводе Саватија. Када је одрастао почео је да чини многе грехе и предао се пороцима. У хришћанској традицији се спомиње да се је чудом вратио на прави пут, помоћу иконе Свете Богородице. Касније се замонашио. Имао је бројна виђења небеског света. Хришћани верују да је четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: „Нема Бога! Нема Бога“, али му се после тога јавио сам Господ Исус као жив на икони. У хришћанској традицији се спомиње да је Нифонт задобио велику моћ над злим дусима, и ослободио се тешких искушења; виђао је анђеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С анђелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао цркву Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. Архиепископ александријски Александар је поставио Нифонта за епископа града Констанције на Кипру, како хришћани верују по откривењу с неба. Пред смрт га је посетио Свети Атанасије Велики, архиђакон цркве александријске, и како хришћани верују видео да му је после смрти лице било просветљено као сунце.

Српска православна црква слави га 23. децембра по црквеном, а 5. јануара по грегоријанском календару.

Напомене

Напомена: Овај чланак, или један његов део, изворно је преузет из Охридског пролога Николаја Велимировића.

Литература