Скијање на води — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Враћене измене Danica Markovic (разговор) на последњу измену корисника BokimBot
Ред 4: Ред 4:
'''Скијање на води''' један је један од [[водени спорт|водених спортова]] чија се [[такмичење|такмичења]] одржавају на свим [[континент]]има с више од три милиона [[регистрација|регистрованих]] такмичара, али и занимљива [[рекреација]].
'''Скијање на води''' један је један од [[водени спорт|водених спортова]] чија се [[такмичење|такмичења]] одржавају на свим [[континент]]има с више од три милиона [[регистрација|регистрованих]] такмичара, али и занимљива [[рекреација]].


== Историја скијања на води ==
== Skijanje na vodi na Adi Ciganliji ==
{{...}}

Na Adi Ciganliji, jednoj od najatraktivnijih turističkih lokacija u Beogradu, žičara za skijanje na vodi predstavlja prvorazrednu turističku atrakciju i nezaobilazni sportsko - rekreativni kompleks.
Nalazi se u jugozapadnom delu Savskog jezera u dužini od približno 500m2 vodene površine. Reč je o potpuno ekološkom projektu najvišeg nivoa bezbednosti. Eliminacijom motornog čamca, kao ključnog pratećeg elementa, otklanja se svaka opasnost po kupače, kao i mogućnost izlivanja ulja.


== Историја жичаре на води ==
== Историја жичаре на води ==

Верзија на датум 28. октобар 2013. у 00:41

Рекреационо скијање са две скије.
Скијање уз помоћ жичаре

Скијање на води један је један од водених спортова чија се такмичења одржавају на свим континентима с више од три милиона регистрованих такмичара, али и занимљива рекреација.

Историја скијања на води

Историја жичаре на води

Крајем педесетих година господин Бруно Риксен, изумитељ и проналазач из Минхена у Немачкој, за време свог одмора у Холандији је први пут пробао скијање на води. Био је одушевљен али и изнервиран огромном гужвом у школи за скијање на води. Г-дин Риксен инспирисан својим искуством са одмора седа за свој радни сто и долази до свог новог проналаска, машине за скијање. Неколико година касније, 1962., прототип онога што данас називамо жичара за скијање на води, по први пут је прорадила на немачком језеру Ски Наутика. Званични магазин Светске уније за скијање на води, објавио је позитиван извештај о овом несвакидашњем начину скијања на води, и истакао предности које дозвољавају да чак десет скијаша истовремено скија и то без чамца.

Г-дин Риксен је показао своју велику упорност у својим покушајима да жичара за скијање на води постане призната. Посећивао је конгресе за скијаше на којима је презентовао свој пројекат кроз фотографије, брошуре и филм. Путовањима у САД и Аустралију успева да упозна још људи са својим пројектом. Признање за свој труд добија 1976. године када се по први пут одржавају такмичења у Немачкој и Шпанији. Неколико година касније 1981. године организовано је незванично Европско првенство у Холандији. Коначно 1985. године организована су прва званична такмичења Групе 2 (у Немачкој).

Међународна федерација за скијање на води је основала Савет за скијање на жици који је почео са радом 1994. године. Четврта дисциплина скијања на води је рођена и званично призната.

Спољашње везе