Скупштина града Ниша — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
мНема описа измене
Ред 24: Ред 24:
[[Категорија:Град Ниш]]
[[Категорија:Град Ниш]]
[[Категорија:Политика Ниша]]
[[Категорија:Политика Ниша]]
[[Категорија:Скупштине локалне самоуправе Србије]]
[[Категорија:Скупштине локалне самоуправе Србије|Ниш]]

Верзија на датум 20. април 2014. у 10:33

Скупштина града Ниша је орган одлучивања у Нишу који врши основне функције локалне власти, уређене Уставом, законом и Статутом града[1]. Скупштину чини 61 одборник, које бирају грађани тајним гласањем на непосредним изборима, на сваке четири године. Седиште Скупштине града Ниша и Службе за послове Скупштине града Ниша налази се у Улици Николе Пашића број 24.

Конституисана је избором председника Скупштине и постављањем секретара Скупштине. Седнице сазива педседник Скупштине по потреби, најмање једном у три месеца. Он је дужан да сазове Скупштину када то затражи градоначелник, Градско веће или најмање трећина одборника. Председник скупштине се бира из реда одборника, на предлог најмање трећине одборника, тајним гласањем на сваке четири године.

Стална радна тела Скупштине су: Одбор за именовање, Одбор за мандатно-имунитетска питања, Одбор за административна питања, Комисија за називе насељених места и улица, Комисија за родну равноправност и једнаке могућности, Комисија за верска питања, Комисија за социјална питања, Комисија за праћење примене етничког кодекса, Савет за младе и Кориснички савет јавних служби.

Садашњи сазив

Према званичним резултатима избора из 2012. године састав Скупштине је следећи:

Српска радикална странка (која је на претходним изборима била првопласирана са 18 освојених мандата, као и Демократска странка), Двери за живот Ниша, Реформистичка странка - Милан Вишњић, Група грађана Боље, Покрет радника и сељака, Комунистичка партија - Јосип Броз, Ромска странка Јединство и Удружени српски покрет нису прешли цензус.[2]

Скупштинску већину формирале су коалиција окупљена око Српске напредне странке, Социјалистичке партије Србије, Уједињени региони Србије и Демократска странка Србије (укупно 42 мандата). Конститутивна седница је одржана 12. јула 2012. године, а за председника Скупштине изабран је Миле Илић из СПС-а, који је ту функцију обављао и у претходном мандату.

Референце