Пређи на садржај

Роштиљијада

С Википедије, слободне енциклопедије
Роштиљијада
Лесковац из ваздуха за време Роштиљијаде
Основан1989.
Типфестивал хране
ЛокацијаСрбија Лесковац, Србија

Роштиљијада је фестивал која се одржава у Лесковцу сваке године у последњој седмици августа и првој седмици септембра. Ова манифестација афирмише спремање кулинарских специјалитета са роштиља, познатијег као лесковачки роштиљ. За седам дана трајања манифестацију посети више од 500.000 посетилаца што из Србије, што из иностранства и тиме је сврстава у сами врх туристичких приредби у Србији.[1] Године 2018. оборен је рекорд у броју посета током једне вечери, када је на манифестацији било преко 80.000 људи, од чега је половина присуствовала концерту фолк певачице Драгане Мирковић.[2][3]

Роштиљијада представља светски фестивал роштиља и специјалитета са скаре који су у Лесковцу основали Полтика Експрес, ХУП Балкан Лесковац, УГОПРОГРЕС Београд, Лесковачки сајам, Месокомбинат и Туристички савез општине Лесковац. На првој Роштиљијади одржаној 11. октобра 1990. године поводом победе над фашизмом, учешће је узело 63 такмичара (мајстора роштиља) из скоро свих југословенских република и покрајина, али и из Грчке, Немачке, Француске, Италије, САД, Аустралије и Мађарске. Највећу пљескавицу на свету направио је Новица Станковић Шапоња, по коме се данас зове ово такмичење у прављењу највеће пљескавице на свету. Овај рекорд је забележио Гинис у књизи необичних рекорда. Роштиљијада се од 2001. године одржава сваке последње седмице августа и прве недеље септембра.

Саму Роштиљијаду прати и низ културних и забавних програма као што је карневал приликом отварања роштиљијаде са великим ватрометом, такмичење у брзом једењу љутих папричица (џинчики) и ћевапчића, концерата на тргу познатих естрадних уметника, представљање културно-уметничких друштава из земље и иностранства, промоција књига, модних ревија... Сваке године, на Роштиљијади се традиционално одвија справљање највеће пљескавице за Гинисову књигу рекорда, а 2018. године је трочлани тим оборио сопствени рекорд направивши пљескавицу тешку 66 килограма и 100 грама.[4] Поред тога, одржава се и надметање најбољих мајстора у припремању ћевапчића и уштипака, бирају се најбољи у производњи роштиљ меса, одржава се школа роштиља, а такође се организује и такмичење ученика угоститељских школа у припремању специјалитета са роштиља.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Лесковачка роштиљијада”. srbijafest.com. Архивирано из оригинала 02. 09. 2018. г. Приступљено 2. 9. 2018. 
  2. ^ „Рекордна посета Роштиљијади”. rs.n1info.com. Архивирано из оригинала 02. 09. 2018. г. Приступљено 2. 9. 2018. 
  3. ^ „На концерту Драгане Мирковић и на Роштиљијади вечерас око 80.000 људи”. jugmedia.rs. Приступљено 2. 9. 2018. 
  4. ^ „Оборили сопствени рекорд”. novosti.rs. Приступљено 2. 9. 2018. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]