Антихрист
Антихрист (грч. Ἀντίχριστος; хебр. אנטיכריסט) или Лажни Месија (грч. Ψευδός Μεσσίας; хебр. משיח שקר) у хришћанству се генерално сматра фигуром зла која ће лажно тврдити да је Христос (Месија), главни непријатељ Христа.[1] Термин Антихрист се у Новом завјету помиње пет пута у Првој и Другој посланици Јовановој, једном у множини и четири пута у једнини.[2][3]
Исус, за кога хришћани вјерују да је старозаветни месија (Христос), појавиће се у свом Другом доласку на Земљу да би се суочио са Антихристом, који ће се сматрати највећим лажним месијом у хришћанству. Као што је Христос спасилац и идеалан модел за човјечанство, његова супротност ће бити јединствена фигура концентрисаног зла, према Бернанду Макгину.
У исламској есхатологији, Ел Масих ед Даџал (арап. المسيح الدجّال) је антимесијска фигура (слична хришћанском концепту Антихриста), који ће се појавити како би преварио човјечанство прије другог доласка „Исе”, како је Исус познат међу муслиманима.[4]
У неким школама нелегалистичке средњовјековне јеврејске есхатологије, упоредива антимесијска фигура, син дјевице, који се зове Армилус, краљ је који ће се појавити на крају времена против Месије и он ће га побједити након што Изреал проживи много страдања.[5] Концепт лажног месије је одсутан у традиционалном јудаизму; међутим, у средњовјековној дијаспори, његово неизбјежно уништење описивано је као симбол коначне побједе доброг над злом у месијском добу.
Етимологија
[уреди | уреди извор]Ријеч „антихрист” настала је комбиновањем два коријена: анти (грч. αντί) и Христос (грч. Χριστός). Анти не значи само „против” и „супротно”, него и „умјесто”.[6][7] Христос грчка ријеч за хебрејског Месију (хебр. מָשִׁיחַ). И Христос и Месија дословно значе „Помазаник” и односе се на Исуса из Назарета, у хришћанској, јудејској и исламској теологији.[8]
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Мишић, Милан, ур. (2005). Енциклопедија Британика. А-Б. Београд: Народна књига : Политика. стр. 57. ISBN 86-331-2075-5.
- ^ „KJV Search Results for Antichrists” (на језику: енглески). The Blue Letter Bible. Приступљено 17. 7. 2017.
- ^ „KJV Search Results for Antichrist” (на језику: енглески). The Blue Letter Bible. Приступљено 17. 7. 2017.
- ^ Muhammed, Farouk. „Dajjal - Anti-Christ”. www.islam.tc (на језику: енглески). Архивирано из оригинала 19. 04. 2012. г. Приступљено 17. 7. 2017.
- ^ „ARMILUS - JewishEncyclopedia.com”. jewishencyclopedia.com.
- ^ „Genesis Chapter 1 (KJV)”. Blue Letter Bible (на језику: енглески). Архивирано из оригинала 16. 07. 2012. г. Приступљено 17. 07. 2017.
- ^ „William J. Slater, Lexicon to Pindar,ἀντί”. www.perseus.tufts.edu (на језику: енглески).
- ^ „Genesis Chapter 1 (KJV)”. Blue Letter Bible (на језику: енглески). Архивирано из оригинала 11. 07. 2012. г. Приступљено 17. 07. 2017.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- Безаконик Архивирано на сајту Wayback Machine (16. октобар 2019)