Атлетика на Летњим олимпијским играма 2016 — 800 метара за жене

Из Википедије, слободне енциклопедије
Иди на навигацију Иди на претрагу
Лого атлетских такмичења на ЛОИ 2016.
Стадион где су одржана АТ на ЛОИ 2016.

Трка на 800 метара за жене, била је једна од 47 дисциплина атлетског програма на Летњим олимпијским играма 2016. у Рио де Жанеиру, Бразил. Такмичење је одржано 17., 18. и 20. августа на Олимпијском стадиону Жоао Авеланж.

Титулу олимпијске победнице са Олимпијских игара у Лондону 2012 неће бранити Марија Савинова из Русије због суспензије руских атлетичара са Летњих олимпијских игара 2016.

Земље учеснице[уреди]

Учествовало је 65 такмичарки из 45 земаља.

Рекорди пре почетка такмичења[уреди]

(стање 11. август 2016.)

Светски рекорд 1:53,28 Јармила Кратохвилова  Чехословачка Минхен, Западна Немачка 26. јул 1983.
Олимпијски рекорд 1:53,43 Надежда Олизаренко  Совјетски Савез Москва, СССР 27. јул 1980.
Најбољи резултат сезоне 1:55,33 Кастер Семења  Јужноафричка Република Монако, Монако 15. јул 2016.

Најбољи светски резултати у 2016. години[уреди]

Десет најбољих такмичарки на 800 метара 2016. године пре почетка такмичења (11. августа 2016), имале су следећи пласман на светској ранг листи.[1]

1. Кастер Семења  Јужноафричка Република 1:55,33 15. јул
2. Френсин Нијонсаба  Бурунди 1:56,24
3. Мелиса Бишоп  Канада 1:57,43
4. Јунис Џепкоеч Сум  Кенија 1:57,47
5. Маргарет Ниаирера Вамбуа 1:57,52 7. јун
6. Моли Беквит-Ладлоу  Сједињене Америчке Државе 1:57,68 15. јул
7. Линси Шарп  Уједињено Краљевство 1:57,75
8. Ренеле Ламоте  Француска 1:58,01 5. јун
9. Росе Мари Алманза  Куба 1:58,49 308. јун
10. Сахили Диаго 1:58,84 17. април
161. Амела Терзић  Србија 2:03,22 18. јул

Такмичарке чија су имена подебљана учествују на ЛОИ.

Квалификациона норма[уреди]

Такмичарке које су периоду од 1. јануара 2015. до 11. јула 2016. године оствариле норму квалификовале су се на ОИ.[2]

Норма
2:01,50

Сатница[уреди]

Датум Локално време Време Ниво
Среда 17. август 2016. 10:55 15:55 Квалификације
Четвртак 18. август 2016. 21:15 2:15 (петак 19.8.) Полуфинале
Субота 20. август 2016. 21:15 2:15 (недеља 21.8.) Финале

Освајачи медаља[уреди]

Gold medal olympic.svg Silver medal olympic.svg Bronze medal olympic.svg
Кастер Семења
 Јужноафричка Република
Френсин Нијонсаба
 Бурунди
Маргарет Ниаирера Вамбуа
 Кенија

Резултати[уреди]

Квалификације[уреди]

У квалификацијама су такмичарке биле подељене у 8 група. За полуфинале пласирале су се по 2 првопласиране из сваке групе (КВ) и 8 према постигнутом резултату (кв).[3],[4],[5]

Пласман Група Атлетичарка Земља ЛР ЛРС Резултат Белешка
1. 4 Мелиса Бишоп  Канада 1:57,43 1:57,43 1:58,38 КВ
2. 4 Марина Арзамасава  Белорусија 1:57,54 1:59,65 1:58,44 КВ, ЛРС
3. 4 Хабитам Алему  Етиопија 1:59,14 1:59,14 1:58,99 кв, ЛР
4. 3 Селина Бихел  Швајцарска 1:57,95 2:00,30 1:59,00 КВ, ЛРС
5. 4 Noélie Yarigo  Бенин 2:00,51 2:02,29 1:59,12 кв, НР
6. 2 Кастер Семења  Јужноафричка Република 1:55,33 1:55,33 1:59,31 КВ
7. 2 Аџи Вилсон  САД 1:57,67 1:59,51 1:59.31 КВ, ЛРС
8. 3 Маргарет Ниаирера Вамбуа  Кенија 1:57,52 1:57,52 1:59,44 КВ
9. 2 Шелајна Оскан-Кларк  Уједињено Краљевство 1:58,86 1:59,46 1:59,66 кв
10. 4 Халимах Накаји  Уганда 2:01,44 2:01,44 1:59,67 кв, ЛР
11. 3 Наталија Пришчепа  Украјина 1:59,08 1:59,08 1:59,78 кв
12. 5 Јунис Џепкоеч Сум  Кенија 1:56,99 1:57,47 1:59,80 КВ
13. 8 Френсин Нијонсаба  Бурунди 1:56,24 1:56,24 1:59,83 КВ
14. 5 Наталија Лупу  Украјина 1:58,46 1:59,70 1:59,91 КВ
15. 2 Чуенју Ванг  Кина 2:00,43 2:00,43 1:59,93 кв, ЛР
16. 5 Кејт Грејс  САД 1:59,10 1:59,10 1:59,96 кв
17. 5 Рене Ејкенс  Белгија 2:01,34 2:01,34 2:00,00 кв, ЛР
18. 8 Ловиса Линд  Шведска 2:00,37 2:00,37 2:00,04 КВ, ЛР
19. 3 Гудаф Цегај  Етиопија 1:59,77 1:59,77 2:00,13
20. 4 Анита Хинриксдотир  Исланд 2:00,49 2:00,54 2:00,14 НР
21. 5 Тигст Асефа  Етиопија 1:59,24 2:00,36 2:00,21 ЛРС
22. 3 Сифан Хасан  Холандија 1:58,50 2:02,62 2:00,27 ЛРС
23. 6 Ангелика Ћихоцка  Пољска 1:58,97 1:58,97 2:00,42 КВ
24. 6 Јуснејси Сантиусти  Италија 1:58,53 2:00,04 2:00,45 КВ
25. 8 Natoya Goule  Јамајка 1:59,38 1:59,38 2:00,49
26. 6 Росе Мари Алманза  Куба 1:57,70 1:58,49 2:00,50
27. 6 Малика Акаоуи  Мароко 1:57,64 1:59,93 2:00,52
28. 8 Луција Хривнак Клоцова  Словачка 1:58,51 2:02,03 2:00,57 ЛРС
29. 3 Тинту Лука  Индија 1:59,17 2:00,61 2:00,58 ЛРС
30. 1 Линси Шарп  Уједињено Краљевство 1:57,71 1:57,75 2:00,83 КВ
31. 2 Маргарита Мукашева  Казахстан 1:58,96 2:00,46 2:00,97
32. 1 Амела Терзић  Србија 1:59,90 2:03,22 2:00,99 КВ, ЛРС
33. 4 Кристина Херинг  Немачка 1:59,54 2:00,37 2:01,04
34. 8 Јулија Карол  Белорусија 2:01,42 2:01,42 2:01,09 ЛР
35. 8 Кришуна Вилијамс  САД 1:59,59 1:59,59 2:01,19
36. 1 Сахили Диаго  Куба 1:57,74 1:58,84 2:01,38
37. 7 Џоана Јозвик  Пољска 1:58,35 2:00,12 2:01,58 КВ
38. 6 Хеда Хине  Норвешка 2:00,94 2:00,94 2:01,64
39. 7 Вини Чебет  Кенија 1:59,30 1:59,88 2:01,65 КВ
40. 7 Естер Гереро  Шпанија 2:01,20 2:01,20 2:01,85
41. 6 Дебора Родригез  Уругвај 2:01,46 2:04,98 2:01,86 ЛРС
42. 6 Симоја Кембел  Јамајка 1:59,26 2:01,12 2:02,07
43. 7 Lisneidy Veitia  Куба 1:58,93 1:58,93 2:02,10
44. 7 Ренеле Ламоте  Француска 1:58,01 1:58,01 2:02,19
45. 1 Анжи Пети  Нови Зеланд 1:59,06 2:00,62 2:02,40
46. 1 Justine Fedronic  Француска 1:59,86 1:59,86 2:02,73
47. 5 Winnie Nanyondo  Уганда 1:58,63 2:00,57 2:02,77
48. 7 Егле Балчиунаите  Литванија 1:59,29 2:07,21 2:02,98 ЛРС
49. 1 Olha Lyakhova  Украјина 1:58,64 2:00,32 2:03,02
50. 1 Флорина Пjердевара  Румунија 2:00,91 2:01,23 2:03,32
51. 2 Клаудија Бобочеа  Румунија 2:01.49 2:01,49 2:03,75
52. 7 Кенија Синклер  Јамајка 1:57,88 2:00,81 2:03,76
53. 7 Флавија де Лима  Бразил 2:00,40 2:04,05 2:03,78 ЛРС
54. 3 Селма Кајан  Аустралија 2:01,27 2:01,27 2:05,20
55. 8 Фабијен Колман  Немачка 1:58,34 2:00,49 2:05,36
56. 5 Амина Бакхит  Судан 2:02,44 2:02,44 2:05,65
57. 1 Кјара Еверард  Ирска 2:01,21 2:07,77 2:07,91
58. 6 Шарлин Матијас  Луксембург 2:01,30 2:06,98 2:09,30
59. 3 Тсепанг Село  Лесото 2:09,41 2:09,41 2:10,22
60. 8 Елизабет Мандаба  Централноафричка Република 2:12,18 2:11,70 НР
61. 2 Rose Nathike Lokonyen Olympic rings without rims.svg Избеглички олимпијски тим 2:16,64
62. 5 Све Ли Минт Минт  Мјанмар 2:08,05 2:15,20 2:16,98
63. 4 Фатма Ел Шарноуби  Египат 2:18,19 2:18,19 2:21,24
64. 2 Houleye Ba  Мауританија 2:43,52 ЛР
2 Рабабе Арафи  Мароко 1:58,55 2:01,49 НЗ

Полуфинале[уреди]

У полуфиналу такмичарке су биле подељене у 3 групе. За финале пласирале су се по 2 првопласиране из сваке групе (КВ) и 2 према постигнутом резултату (кв).[6],[7],[8]

Пласман Група Атлетичарка Земља Резултат Белешка
1. 3 Кастер Семења  Јужноафричка Република 1:58,15 КВ
2. 3 Линси Шарп  Уједињено Краљевство 1:58,65 КВ
3. 3 Кејт Грејс  САД 1:58,79 кв, ЛР
4. 3 Марина Арзамасава  Белорусија 1:58,87 кв
5. 2 Џоана Јозвик  Пољска 1:58,93 КВ, ЛРС
6. 2 Мелиса Бишоп  Канада 1:59,05 КВ
7. 1 Маргарет Ниаирера Вамбуа  Кенија 1:59,21 КВ
8. 2 Селина Бихел  Швајцарска 1:59,35
9. 2 Ловиса Линд  Шведска 1:59,41 ЛР
10. 2 Шелајна Оскан-Кларк  Уједињено Краљевство 1:59,45 ЛРС
11. 1 Френсин Нијонсаба  Бурунди 1:59,59 КВ
12. 1 Аџи Вилсон  САД 1:59,75
13. 3 Noélie Yarigo  Бенин 1:59,78
14. 1 Наталија Пришчепа  Украјина 1:59,95
15. 2 Хабитам Алему  Етиопија 2:00,07
16. 1 Рене Ејкенс  Белгија 2:00,45
17. 1 Халимах Накаји  Уганда 2:00,63
18. 1 Јуснејси Сантиусти  Италија 2:00,80
19. 2 Јунис Џепкоеч Сум  Кенија 2:00,88
20. 1 Ангелика Ћихоцка  Пољска 2:01,29
21. 3 Вини Чебет  Кенија 2:01,90
22. 2 Наталија Лупу  Украјина 2:02,10
23. 3 Амела Терзић  Србија 2:03,81
24. 3 Чуенју Ванг  Кина 2:04,05

Финале[уреди]

[9],[10]

Пласман Атлетичарка Земља Резултат Белешка
Gold medal olympic.svg Кастер Семења  Јужноафричка Република 1:55,28 НР, ЛР
Silver medal olympic.svg Френсин Нијонсаба  Бурунди 1:56,49
Bronze medal olympic.svg Маргарет Ниаирера Вамбуа  Кенија 1:56,89 ЛР
4. Мелиса Бишоп  Канада 1:57,02 НР, ЛР
5. Џоана Јозвик  Пољска 1:57,37 ЛР
6. Линси Шарп  Уједињено Краљевство 1:57,69 ЛР
7. Марина Арзамасава  Белорусија 1:59,10
8. Кејт Грејс  САД 1:59,57

Референце[уреди]

Спољашње везе[уреди]