Смртождери — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.1) (Бот Додаје: gl:Devorador da Morte
м Робот мења: es:Mortífago
Ред 118: Ред 118:
[[el:Θανατοφάγοι]]
[[el:Θανατοφάγοι]]
[[en:Death Eater]]
[[en:Death Eater]]
[[es:Mortífagos]]
[[es:Mortífago]]
[[fa:مرگ‌خوار]]
[[fa:مرگ‌خوار]]
[[fr:Univers de Harry Potter#Mangemorts]]
[[fr:Univers de Harry Potter#Mangemorts]]

Верзија на датум 24. април 2011. у 01:33

У свету Харија Потера смртождери су чаробњаци и вештице предвођени мрачним чаробњаком Лордом Волдемором. Они су покушали да створе нови ред кроз Министарство Магије, изазивајући велики страх међу заједницом чаробњака, убијајући све оне који су им се нашли на путу. Смртождери су се препознавали по мрачном белегу који су имали на левој руци, знак који је стављао Волдемор како би призвао сваког смртождера када су му били потребни. Они се облаче у црне мантиле са капуљачом, а на лицу носе маску како их људи не би препознали.

Смртождер
Мрачни Белег

Познати смртождери су:

Лудовик (Лудо) Торбар
Сумњано да је био Смртождер, али се испоставило да није
Креб Старији
Отац Винсента Креба, распоређеног у Слитерин, 1991.
Бартемијус (Барти) Чучањ Млађи
Побегао из Аскабана, употребио вишесоковни напитак да би имитирао Проф. Ћудљивка и дошао до Харија
Дат му је Дементоров пољубац
Антонин Долохов
Ухваћен
Гојл Старији
Отац Грегорија Гојла, распоређеног у Слитерин, 1991.
Игор Каркаров
Побегао, издао остале Смртождере
Био је директор Дурмстранг Школе све док није побегао за време Трочаробњачког турнира.
Гдин. и Гда. Лестрејнџ
Сада у Аскабану
Вероватно пар виђен на суђењу због мучења Лонгботомових
Волден Мекнер
Сада извршилац за Комитет Збрињавања Опасних Животиња
Луцијус Мелфој
Отац Драка Мелфоја, распоређеног у Слитерин, 1991.
Мулсибер
Специјалиста за Империус клетву
Нот
Отац Нота, распоређеног 1.9.1991, кућа непозната
Питер Петигру
Сада познат као Црвореп
Август Руквуд
Шпијун у министарству, радио на Одељењу Мистерија
Стари пријатељ Лудо Торбаровог оца
Еван Росијер
Убијен од стране Аурора 1980.
Северус Снејп
Дупли шпијун за Ред Феникса
Изгледа потпуно прекинуо везе са Смртождерима
У шестој књизи убио Дамблдора по његовом наређењу
Треверс
Убио Мек Кинонсе
Вилкс
Убијен од стране Аурора 1980.
Лестрејнџеви
Мучили Лонгботомове
Белатрикс Лестрејнџ је један од Волдеморових најватренијих присталица

Смртождери

Белатрикс Лестрејнџ

Хари Потер лик
Белатрикс Лестрејнџ
(Bellatrix Lestrange)
Пол женски
Боја косе црна
Боја очију црна
Хогвортска кућа Слитерин
Порекло Чистокрвна
Верност Лорду Волдемору
Тумач на филму Хелена Бонам-Картер
Прво појављивање Хари Потер и Ватрени пехар

Белатрикс "Бела" Лестрејнџ, рођена Блек, (Bellatrix "Bella" Lestrange) први је женски Смртождер представљен у књигама, и остала је једина жена Смртождер до шесте књиге Хари Потер и Полукрвни Принц. Описано је да је Белатрикс у младости била прелепа жена, а већину од своје лепоте изгубила је у Аскабану, али су остали трагови њене некадашње лепоте. Као резултат њеног тринаестогодишњег боравка у Аскабану, описана је као прилично луда и ментално неуравнотежена жена, која је фанатично верна свом господару Лорду Волдемору. Упркос њеној неуравнотеженој личности, Белатрикс је изузетно моћна вештица и знатно интелигентнија од многих других Смртождера, али и добрих ликова.

Белатрикс је рођена 1951. године као најстарија кћерка Сајгнуса Блека и Друеле Росијер, и има две млађе сестре, Нарцису и Андромеду. Такође је блиска рођака Сиријусу и Регулусу Блеку, као и тетка Нимфадоре Тонкс и Драка Мелфоју. Белатрикс се пет година након што је завршила Хогвортс удала за Родолфуса Лестрејнџа, "јер је од ње очекивано" да се уда за Чисторквног. Међутим, у једном интервјуу, ауторка књига Џ. К. Роулинг је рекла да је Белатрикс заправо истински волела Волдемора. Заиста, Белатрикс делује веома независна од свог мужа, и никад се заправо не појављује уз њега у књигама. У књигама је сугерисано како је, док је била на Хогвортсу, била део Слитеринаца који су готово сви до једног постали Смртождери. Вероватно је Белатрикс толико одана Волдемору јер с њим дели мишљење да Нормалци и Блатокрвни нису достојни живљења и у то да Чистокрвни треба да имају превласт. Белатрикс, њен муж и њен зет били су активни Смртождери, а Белатрикс и Родолфус били су ухваћени при покушају да врате свог господара на власт и заточени у Аскабану.

У књизи Хари Потер и Ватрени пехар, Роулинг је користила Дамблдорово сито-за-мисли да би се открило да је Белатрикс ухваћена заједно с групом Смртождера - Бартијем Чучњем Млађим, Родолфусом и својим девером Рабастаном Лестрејнџом - док је изводила Болну клетву на Аурорима Френку и Алиси Лонгботом, у намери да открију Волдеморово склониште након његовог пада. Међутим, ухапшени су и спроведени у Аскабан. У тој истој књизи, Волдемор је по свом повратку рекао да су Лестрејнџови његове најверније слуге.

У петом делу, Хари Потер и Ред феникса, Белатрикс убија Харијевог кума Сиријуса Блека у Министарству магије. Волдемор је њој поверио да чува његов хоркрукс, шољицу Хелге Хафлпаф, иако није знала његову праву природу, као и мач Грифиндора (додуше копију) у њеном сефу у Гринготсу. У палати Мелфојевих, Белатрикс открива да Хари, Рон и Хермиона имају прави мач, и она сумња да су они провалили у њен сеф, зато мучи Хермиону Болном клетвом. Амникус Кероу у једном делу каже како је Волдемор сурово казнио Белатрикс и Мелфојеве јер су им Хари, Рон и Хермиона побегли. У бици за Хогвортс, Белатрикс убија Тонкс. Након тога, она се истовремено бори са Хермионом, Џини и Луном, али им је равна и оне не успевају да је поразе. Белатрикс шање једну убитачну клетву Џини, али она успева да је избегне. Након тога, Моли Визли започиње борбу на живот и смрт са Белатрикс. Моли Визли на крају баца чин која погађа Белатрикс право у груди и она бива убијена.

Хелена Бонам-Картер је тумачила Белатрикс у филму Хари Потер и Ред феникса, и тумачиће је у преосталим филмовима.