Трг Николе Пашића — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Робот: додато {{bez_izvora}}
Autobot (разговор | доприноси)
м разне исправке
Ред 1: Ред 1:
{{bez_inlajn_referenci}}
{{bez_izvora}}
{{Београдска улица
{{Београдска улица
| назив = Трг Николе Пашићa
| назив = Трг Николе Пашићa

Верзија на датум 15. мај 2013. у 12:39

Трг Николе Пашићa
Општина Градска општина Савски венац
Почетак Нушићева ул, Дечанска ул, Теразије
Крај Трг Николе Пашића
Створена 1953.
Названа 1998.
Стари називи Трг Маркса и Енгелса
Трг Николе Пашићa

Трг Николе Пашића се налази на простору између Теразија, Булевара краља Александра и Дечанске улице. Овај трг је најмлађи у Београду. Изграђен је 1953. када је на њему изграђен и водоскок.

Назван је по једном бившем градоначелнику Београда, Николи Пашићу, који је пре Другог светског рата био и премијер Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Споменик Николи Пашићу је на овом тргу подигнут 1998. године.

Први назив овог трга је био Трг Маркса и Енгелса - по Карлу Марксу и Фридриху Енгелсу, главним комунистичким идеолозима. Овај назив трг је носио до 1997. године, када је одлуком Скупштине града Београда тргу одређен нов назив. Исте године преименоване су и улице које окружују трг - Булевар Револуције (данас Булевар краља Александра) и улица Моше Пијаде (данас Дечанска улица).

У првој половини 19. века, на простору овог трга је била пуста ливада, коју је пресецао Цариградски друм. После Првог светског рата, на овом простору су се углавном налазиле приземне и једноспратне куће. Формирање трга је почело после Другог светског рата, када су порушене старе зграде, премештена трамвајска окретница, постављен водоскок и уклоњена ограда испред зграде Народне скупштине. По пројекту је планирано да се овај део града отвори као пешачка зона и да буде пријатнији за грађане.

Центром трга доминира једна од највећих фонтана у Србији, која се налази испред Историјског музеја Србије. Неки делови трга представљају пешачку зону, док су неки делови отворени за саобраћај. У одређеним терминима, делови пешачке зоне се претварају у мини сајмове или се на њима одржавају спортске манифестације.

Панорама Трга Николе Пашића. Са десне стране зграда Историјског музеја Србије, а у центру Дом синдиката


Извори

Спољашње везе