Пређи на садржај

Портал:Београд

С Википедије, слободне енциклопедије
Портал Београд


О Порталу

грб Београда
грб Београда

Портал:Београд посвећен је главном и највећем граду Републике Србије. Налази се на две велике реке Сави и Дунаву и у његовом ширем подручју живи око 1,6 милиона људи.

Средиште је српске администрације, културе, економије, саобраћаја, религије и спорта. Насељен је још од каменог доба. Рушен је и дизан из пепела 38 пута, а 2006. је проглашен градом будућности јужне Европе.

Београдске општине:

Барајево · Вождовац · Врачар · Гроцка · Звездара · Земун · Лазаревац · Младеновац · Нови Београд · Обреновац · Палилула · Раковица · Савски венац · Сопот · Стари град · Сурчин · Чукарица

Изабрана фотографија


Поглед из ваздуха на Саву и Аду Циганлију
Поглед из ваздуха на Саву и Аду Циганлију

Изабрана фотографија

Изабрани чланак

Портрет Бранка Пешића (архитекте) и Бранка Пешића (градоначелника), фотографија је део легата Бранка Пешића у Адлигату
Портрет Бранка Пешића (архитекте) и Бранка Пешића (градоначелника), фотографија је део легата Бранка Пешића у Адлигату

Бранко Пешић (Земун, 1. октобар 1922Земун, 4. фебруар 1986) био је учесник Народноослободилачке борбе, друштвено-политички радник Социјалистичке Републике Србије и јунак социјалистичког рада. У периоду од 1964. до 1974. обављао је функцију председника Скупштине града Београда, а од 1982. до 1984. налазио се на месту председника Скупштине СР Србије.

Као ученик гимназије у Земуну, 1938. постао је члан Савеза комунистичке омладине, због чега је наредне године био искључен из гимназије. Након окупације, учествовао је у организовању акција и саботажа против окупатора у Земуну, а у лето 1942. отишао је у партизане. Деловао је најпре у Срему, а потом је прешао у Босну, где је учествовао у бици на Сутјесци. Августа 1943. био је рањен, приликом ослобођења Бијељине, а након тога је прешао на политички рад у Срем, где је остао до ослобођења. Након рата, посветио се политичком раду, најпре у омладинским, а потом и партијским организацијама Земуна и Београда. Био је секретар Месног комитета КПС у Земуну (1951—1954) и председник Скупштине општине Земун (1955—1957), потом секретар Градског комитета СК Београда и Градског одбора ССРН Београда, секретар за робни промет у Извршном већу СР Србије и председник Скупштине града Београда (1965—1974). Након тога, био је потпредседник Скупштине СФРЈ (1974—1978), потпредседник Председништва СР Србије (1978—1982) и председник Скупштине СР Србије (1982—1984).

Да ли сте знали

Изабрани чланци

Галерија

Остали портали на Википедији на српском језику