Haris Brkić
|
Haris Brkić (Sarajevo, 24. jul 1974 — Beograd, 15. decembar 2000) bio je srpski košarkaš. Najčešće je igrao na poziciji beka. Ubijen je posle treninga, ispred Hale „Pionir” od strane pljačkaša u dvadeset i sedmoj godini života.
Karijera[уреди | уреди извор]
Rodio u Sarajevu 24. jula 1974. godine. Odrastao je u mešovitom braku, sa ocem Ismetom i majkom Radmilom. Košarkom je počeo da se bavi u sarajevskoj Bosni sa deset godina. U Partizan je došao 1992. godine. Posle pozajmice čačanskom Borcu, od sezone 1993/1994. nastupao je za prvi tim Partizana.
U narednih šest sezona sa velikim uspehom igrao je za Partizan, sa kojim je osvojio tri titule prvaka države i tri nacionalna Kupa. U sezoni 1997/98, sa „crno-belima“ je nastupao na Fajnal foru Evropske lige u Barseloni.
Sa mladom reprezentacijom Jugoslavije osvojio je bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u Turskoj 1996. godine, a bio je i povremeni član seniorskog državnog tima.
U sezoni 1999/2000. igrao je u podgoričkoj Budućnosti, sa kojom je osvojio još jednu titulu prvaka Jugoslavije, a krajem 2000. godine, ponovo se vratio u Partizan. Posle povratka odigrao je pre smrti još tri zvanične utakmice u „crno-belom“ dresu.
Smrt[уреди | уреди извор]
Dana 12. decembra 2000. nepoznati napadač je pucao u Harisa Brkića na parkingu ispred beogradske dvorane „Pionir” (danas Hala Aleksandar Nikolić). Brkić je ustreljen oko 21 čas s dva hica iz malokalibarskog pištolja u glavu. Jedan metak je pogodio nesrećnog košarkaša u predelu jagodične kosti, a drugi ispod oka. Počinilac zločina pobegao je u nepoznatom pravcu. Slučajni prolaznik zatekao je nepomično Brkićevo telo pored njegovog automobila i obavestio ljude iz Partizana koji su još bili u dvorani. Brkić je prevezen u Urgentni centar, a potom je i operisan na Neurohirurgiji. Posle operacije bio je u komi sve do ranog jutra 15. decembra 2000, kada je njegovo srce prestalo da kuca.[1] Nije se ženio i nije imao decu. I dan-danas nije poznato ko je ubio Harisa Brkića.[2]
Decembra 2021. godine, bliski saradnik vođe Zemunskoga klana Dušana Spasojevića je izjavio da su Brkića ubili Mirko B. i Čeda Č. jer ih je Brkić uhvatio kako mu kradu automobil „golf tri”. Iza pokušaja krađe, potom i ubistva stojao je crnogorski kriminalac Vuk Bošković kome je navodno Brkić dugovao novac.[3]
Nasleđe[уреди | уреди извор]
U znak sećanja na Harisa Brkića, klubovi za koje je nastupao, Bosna, Borac, Partizan i Budućnost svakog leta organizuju Memorijalni turnir.
Statistika[уреди | уреди извор]
U istoriji KK Partizan upisan je kao deseti igrač na večnoj listi po broju odigranih utakmica (290), a osmi na listi strelaca sa 3.709 postignutih poena. Na listi najboljih strelaca crno-belih u evropskim kupovima, Brkić zauzima peto mesto sa 951 poenom.
Reference[уреди | уреди извор]
- ^ Umro Haris Brkić
- ^ PREMINUO OTAC HARISA BRKIĆA
- ^ „HARIS BRKIĆ UBIJEN ZBOG DUGOVA? Izvor iz istrage otkrio da je u pitanju profesionalna likvidacija, rekao KO je izvršilac”. Mondo Portal (на језику: српски). Приступљено 2021-12-09.