Пређи на садржај

Култура Средњи Стог

С Википедије, слободне енциклопедије
Култура Средњи Стог

Географско простирање Стог културе у Европи
Географија
Континент Европа
Регија источна Европа
Земља Русија, Источна Украјина
Друштво
Језик индоевропски
Религија индоевропска
Друштвено уређење номадско сточарско друштво
Период
Историјско доба неолитенеолит
Настанак 45. век пне
Престанак 35. век пне
Претходници и наследници
  Претходиле су: Наследиле су:
Хваљинска култура Јамна култура
Черноводска култура
Портал Археологија

Култура Средњи Стог названа је по украјинском селу Середњи Стих (укр. Хортиця) гдје је први пут описана, а датира 4500–3500 п. н. е. Била је смештена северно од Азовског мора између река Дњепар и Дон.

Као номадско-сточарска култура имала је контакта с пољопривредном Трипиљском културом на западу, односно била је савременик Хваљинске културе. Постоји предлог (Јурија Расамакина) да би је требало, уместо културом, сматрати подручјем, али са четири различита културна елемента. Најпознатији стручњак за ову културу Дмитриј Телегин поделио је Средњи Стог у две различите фазе: рану и касну.[1] Мноштво сличних карактеристика са народима у окружењу указује на њихово културно мешање и да су заједно са другим народима Црноморско-Каспијске степе учествовали у развићу историјско-културне заједнице каснијег енеолита. На изворном подручју следила ју је Јамна култура.

Најважнија улога ове културе је била у припитомљавању коња, чему одавде датирају најранији докази (између 4000-3500. п. н. е.).[2]

Погреби су се вршили у јамама на равном, непокриврено накупинама земље (курганима). Покојници су били смештани на леђа с испруженим ногама. При сахрањивању користио се у обредне сврхе окер. Ова култура познавала је грнчарију, чак и самостално развијену, а такође и камене бојне секире које се у каснијим периодима везују за индоевропске културе на Западу.

У контексту Курганске хипотезе коју је изнела Марија Гимбутас, ова пре-курганска археолошка култура може представљати прадомовину Прото-индоевропског језика.

  1. ^ Телегин, Дмитрий Яковлевич. Середньостогівська культура. Украинская советская энциклопедия (језик: руски). 
  2. ^ Telegin, Dmitriy Yakovlevich (1986). Dereivka: a Settlement and Cemetery of Copper Age Horse Keepers on the Middle Dnieper. British Archaeological Reports International Series. 287. Oxford: BAR. ISBN 0860543692. 

Литература

[уреди | уреди извор]
  • J. P. Mallory, "Sredny Stog Culture", Encyclopedia of Indo-European Culture, Fitzroy Dearborn, 1997.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]