Партитура — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м robot Adding: sk
мНема описа измене
Ред 34: Ред 34:
[[Категорија:Музички појмови]]
[[Категорија:Музички појмови]]
[[Категорија:Музички инструменти|*]]
[[Категорија:Музички инструменти|*]]


</gallery>


[[de:Partitur]]
[[de:Partitur]]

Верзија на датум 31. јануар 2006. у 00:51

Распоред инструмената у партитури за тројни састав оркестра

Упоредни музички преглед свих деоница једног музичког ансамбла, односно, начин да се у нотацији оне представе у једновременом току. Деонице се исписују на нотним (линијским) системима једна испод друге, у чему је кроз праксу устаљен уобичајени поредак (најчешће према висини, распону и регистру инструмента у оквиру групе) и групација (види слику).

Овај редослед, устаљен у класичној музици, је следећи:

Ако се инструменти (нпр. прве виолине) деле у више група, онда се, ради прегледности, могу писати у више од једне нотне линије, али то најчешће није случај у целој партитури, већ само у појединим деловима. Тај случај се при дељењу означава са div. ( divisi), а када се враћају у исту мелодију, обележава се или са tutti (најчешће код гудача), а за мање бројне инструменте се мелодија обележава са а 2, а 3 ... (што означава да је свирају оба, одн. сва три инструмента). Ако само један инструмент групе свира мелодију, мелодија се обележава са solo.

Деонице се у партитури штампају двојако:

  • све се деонице пишу, макар и не свирао дотичан инструмент у том тренутку. Овај начин је могућ у случајевима да су у питању мањи састави, односно мањи оркестри.
  • пишу се само деонице инструмената (или гласова) који у том тренутку свирају (певају). У овом се случају препоручује да се на почетку композиције, или ако се она састоји из више делова, на почетку сваког дела (став, чин,...) напишу сви инструменти и гласови који учествују у том сегменту (нпр. види слику почетка партитуре из опереТигар“).

Примери партитура


Напомена
Већина података везана за групе инструмената, као и за појединачне инструменте потиче из:

  • Увод у оркестрацију - проф. Александар Обрадовић - Универзитет уметности у Београду - Београд, 1997.
  • Мали речник музичких инструмената - Дејан Деспић - Савез друштава музичких и балетских педагога Србије - Београд, 1992.