Едуард Кокојти — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м pun datum rodjenja
м Бот: Селим 40 међујезичких веза, које су сад на Википодацима на d:q151810
Ред 49: Ред 49:
[[Категорија:Рођени 1964.]]
[[Категорија:Рођени 1964.]]
[[Категорија:Јужна Осетија]]
[[Категорија:Јужна Осетија]]

[[ab:Едуард Кокоиты]]
[[ar:إدوارد كوكويتي]]
[[id:Eduard Kokoity]]
[[bg:Едуард Кокойти]]
[[be:Эдуард Джабеевіч Какойты]]
[[be-x-old:Эдуард Какойты]]
[[ca:Eduard Kokoiti]]
[[cs:Eduard Kokojty]]
[[de:Eduard Dschabejewitsch Kokoity]]
[[et:Eduard Kokoitõ]]
[[el:Έντουαρντ Κοκόιτι]]
[[en:Eduard Kokoity]]
[[es:Eduard Kokoity]]
[[eo:Eduard Kokojti]]
[[fa:ادوارد کوکویتی]]
[[fr:Edouard Kokoïty]]
[[gl:Eduard Kokoiti]]
[[he:אדוארד קוקויטי]]
[[hr:Eduard Kokojty]]
[[os:Кокойты Эдуард]]
[[it:Èduard Džabeevič Kokojty]]
[[ja:エドゥアルド・ココイトゥイ]]
[[ka:ედუარდ კოკოითი]]
[[ko:에두아르트 코코이티]]
[[lt:Eduard Kokoity]]
[[hu:Eduard Kokojti]]
[[nl:Edoeard Kokojti]]
[[no:Eduard Kokojty]]
[[pl:Eduard Kokojty]]
[[pt:Eduard Kokoity]]
[[ksh:Eduard Dschabejewitsch Kokoity]]
[[ru:Кокойты, Эдуард Джабеевич]]
[[sq:Eduard Kokojti]]
[[sk:Eduard Kokojty]]
[[fi:Eduard Kokoity]]
[[sv:Eduard Kokojty]]
[[tr:Eduard Kokoity]]
[[uk:Кокойти Едуард Джабеєвич]]
[[yo:Eduard Kokoity]]
[[zh:爱德华·贾巴耶维奇·科科伊季]]

Верзија на датум 11. март 2013. у 14:26

Едуард Кокојти
Едуард Кокојти на церемонији спаљивања дроге у Цхинвалију 2004. године
Датум рођења(1964-Грешка у изразу: непознати интерпункцијски карактер „о“.-31)31. Погрешан унос за неопходни параметар 1, месец! 1964.(Грешка: Need valid year, month, dayКатегорије:Грешке у годинама год.)Грешка у изразу: непозната реч „strong“Грешка у изразу: неочекивани оператор „<“

Едуард Џабејевич Кокојти (Шаблон:Јез-; осет. Кокойты Джабейы фырт Эдуард, рус. Эдуа́рд Джабе́евич Коко́йты; рођен 31. октобра 1964. у Цхинвалију) је јужноосетијски политичар и председник државе Јужна Осетија, коју су међународно признале 5 државе (Русија, Никарагва, Венецуела, Тувалу и Науру). Овај политичар је проруски оријентисан и залаже се за уједињење Јужне и Северне Осетије у оквиру Руске Федерације.

Рођен је 31. октобра 1964. године у Цхинвалију. Завршио је средњу школу Бр. 5. Године 1980. постао је првак Грузијске ССР у слободном рвању. Од 1983. до 1985. године је служио војску у Совјетској армији. Потом је учио на Јужноосетијском педагошком институту (рус. Юго-Осетинский педагогический институт) који је завршио 1988. године са звањем предавача физичке културе. На институту је изабран за секретара Комсомла (Комунистички савез младих) после чега је радио у структурама Комсомла.

За време Грузијско-осетијског рата (1990—1991) основао је и предводио војни одред заштитника Осетије који је ушао у састав војних трупа Гри Кочијева.

Од 1990. до 1993. године био је посланик у парламенту Јужне Осетије.

Године 1997. је указом првог председника Јужне Осетије - Људвиг Чибировa (рус. Людвиг Александрович Чибиров) постао је трговачки представник Јужне Осетије у Русији. Од 1999. до 2001. године радио је као помоћник депутата Антолија Чехова у државној думи Руске Федерације.

На изборима одржаним у новембру-децембру 2001. године изабран је за председника Јужне Осетије. У првом кругу избора одржаних 18. новембра 2001. године освојио је 45% гласова, Станислав Кочијев је имао 24% а Људвиг Чубрилов 21%. У другом кругу избора, одржаном 6. децембра освојио је 53% гласова док је Станислав Кочијев имао 40% гласова. За председника је проглашен 18. децембра.

Кокојтијева победа је била неочекивана. Он је победу у великој мери могао да захвали подршци породице Тедејев, једне од најутицајнијих јужноосетијских породица[1]. Када је Кокојти постао председник породица Тедејев је добила право да управља наплатом путарина на Транскавказком ауто-путу који представља главну руту за трговину између Русије и Јужне Осетије[1]. У улу 2003. дошло је до разлаза између Кокојтија и породице Тедејев. Специјалне јединице су заједно са Кокојтијевом личном гардом 1. јула 2003. године опколиле зграду у којој је смештено цело руководство за безбедност и разоружале сва наоружана лица која су била запослена у министарству одбране, безбедности и правде[1]. Сутрадан су отпуштени секретар безбедносног савета, одбране, безбедности и правде.

Кокојти је реизабран за председника 12. новембра 2006. године освојивши 96% гласова.

Ожењен је и има три сина.

Одликовања

Извори

  1. ^ а б в Џугајев, Коста (4. јул 2003). „South Ossetia's President Clamps Down”. Кавкаски репортски сервис. Институт за ратно и мировно извештавање. Приступљено 8. 8. 2008.  Проверите вредност парамет(а)ра за датум: |date= (помоћ)
  2. ^ Председник Јужне Осетије одликован највишим орденом Придњестровља (Президент Южной Осетии награжден высшей наградой Приднестровья)

Спољашње везе