Пређи на садржај

Молдавија (Румунија)

С Википедије, слободне енциклопедије
Положај Молдавије у Румунији

Румунска Молдавија (или само Молдавија; рум. Moldova) је значајан део (42%) покрајине Молдавије, једне од историјских румунских покрајина, а која је једина у саставу данашње Румуније.

У оквир Румунске Молдавије често се укључује и јужна Буковина данас у Румунији, док је остатак у Украјини.

Природни услови

[уреди | уреди извор]

У географском смислу Румунска Молдавија је ограничена источним Карпатима на западу, реком Черемош на северу, реком Прут на истоку и Дунавом на југу. Рељеф Молдавије је махом брежуљкаст, надморске висине 200–350 m. Планинско подручје је на крајњем западу (део Карпата).

Клима у Румунској Молдавији је континетнална са значајним павадинама. Стога је то област богата водама. Важне реке су: Сирет (средишња), Прут (источна) и Дунав (јужна река).

Становништво

[уреди | уреди извор]

Становништво Румунске Молдавије броји око 4,5 милиона и то су претежно Румуни (око 95%), затим долазе Роми, присутни у свим деловима, а постоје и мале заједнице Чанго Мађара (запад) и Пољака (север).

Управна подела и градови

[уреди | уреди извор]

Румунска Молдавија обухвата више округа данашње Румуније:

Највећи град и историјско и културно средиште Олтеније је град Јаш, који се налази на истоку покрајине. Веома важан је и град Галац. Остали важни градови су:Бакау, Сучава, Пјатра Њамц, Ботошањ, Фокшани.