Штребери (ТВ серија) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Нема описа измене
Ред 53: Ред 53:
| сродно_приказивање = ''[[Млади Шелдон]]''
| сродно_приказивање = ''[[Млади Шелдон]]''
| емитовање_у_Србији = да
| емитовање_у_Србији = да
| канал2 = -{[[B92]]}-, -{[[Fox (српски ТВ канал)|Fox]]},- -{[[HBO Go]]}-
| канал2 = -{[[B92]]}-, -{[[Fox (српски ТВ канал)|Fox]]}-, -{[[HBO Go]]}-
| формат_слике2 =
| формат_слике2 =
| формат_тона2 =
| формат_тона2 =

Верзија на датум 2. јул 2021. у 16:56

Штребери
Штребери
Ориг. називThe Big Bang Theory
Жанркомедија ситуације
Аутор
РежијаМарк Сендровски
Улоге
Композитор музичке темеBarenaked Ladies
Уводна тема„Big Bang Theory Theme”[1][2]
ЗемљаСједињене Државе
Језикенглески
Број сезона12
Број епизода279
Време трајања18—22 минута
Продукција
Извршни продуцент
  • Чак Лори
  • Бил Преди (оба; читаво приказивање)
  • Ли Арасон (2007–11)
  • Стивен Моларо (2011–19)
  • Ерик Каплан
  • Марија Ферари
  • Дејв Готеч (све; 2016–19)
ПродуцентФеј Ошима Белјеу
УредникПитер Чакос
Сниматељвише камера
Продукција
ДистрибуцијаWarner Bros. Television Distribution
Емитовање
ЕмитерCBS
Формат сликеHDTV 1080i
Формат тонаDolby Digital 5.1
Премијерно
приказивање
24. септембар 2007. (2007-09-24) — 16. мај 2019. (2019-05-16)
Сродно
приказивање
Млади Шелдон
Емитовање у Србији
ЕмитерB92, Fox, HBO Go
Премијерно
приказивање
14. новембар 2011. (2011-11-14) — 29. јун 2019. (2019-06-29)

Штребери (енгл. The Big Bang Theory) америчка је телевизијска комедија ситуације твораца Чака Лорија и Била Предија, који су такође радили као извршни продуценти, заједно са Стивеном Моларом. Сви тројица су радили као главни писци. Премијера серије била је 24. септембра 2007. на CBS-у и завршила се 16. маја 2019, приказивши укупно 279 епизода током дванаест сезона.

Серија се првобитно фокусирала на пет ликова у Пасадени: Леонарда Хофстадера и Шелдона Купера, физичаре на Калифорнијском технолошком институту који деле стан; Пени, конобарицу и амбициозну глумицу која живи преко пута и Леонардове и Шелдонове сличне гикове и социјално чудне пријатеље и сараднике, ваздухопловног инжењера Хауарда Воловица и астрофизичара Раџа Кутрапалија.[3][4] Временом су споредни ликови промовисани у главне улоге, укључујући неуронаучницу Ејми Фару Фауел, микробиологичарку Бернадет Ростенкауски, експерименатлну физичарку Лесли Винкл и власнику продавнице стрипова Стјуарта Блума.

Серија је снимана уживо пред публиком и продукцију раде Warner Bros. Television и Chuck Lorre Productions. Серија Штребери добила је помешан пријем критичара током своје прве сезоне, али је пријем постао повољнији током друге и треће сезоне. Упркос ранијем помешаном пријему, седам сезона серије сврстало се у првих десет финалних телевизијских сезона, да би на крају достигла прво место током своје једанаесте сезоне. Серија је номинована за награду Еми за најбољу хумористичку серију између 2011. и 2014. и освојила је награду Еми за најбољег главног глумца у хумористичкој серији четири пута за Џима Парсонса. Укупно, освојила је седам награда Еми од 46 номинација. Парсонс је такође 2011. године освојио Златни глобус за најбољег глумца у телевизијској хумористичкој серији. Године 2017, покренута је серија која представља преднаставак, Млади Шелдон, заснована на Парсонсовог лика, Шелдона Купера; која се такође приказује на CBS-у.

Радња

Сценографија са снимања серије

Леонард и Шелдон знају све о квантној физици, али се тешко сналазе у решавању најједноставнијих свакодневних проблема. Обојица су бриљантни физичари који разумеју како функсионише космос, али се слабо сналазе у комуникацији са другима, поготово девојкама. Све се мења када су у стан прекопута њиховог досели Пени. Шелдон се и даље сдружи са својим дисфункционалним пријатељима Воловицем и Кутрапалијем, али Ленард у Пени види прилику за романсом.

Улоге и ликови

Главни ликови серије Штребери током 6. сезоне. Први ред слева: Раџеш Кутрапали, Леонард Хофстатер, Пени, Шелдон Купер и Хауард Воловиц, други ред слева: Бернадет Ростенкауски-Воловиц и Ејми Фара Фаулер

Ови глумци су заслужни за све епизоде серије:

  • Џони Галеки као Леонард Хофстадер:[5] Експериментални физичар са количником интелигенције од 173, који је докторирао када је имао 24 године. Леонард је штребер који воли видео-игре, стрипове и Dungeons & Dragons. Леонард је стрејт човек серије у којој дели стан у Пасадени са Шелдоном Купером. Леонард је очаран новом комшиницом Пени када се први пут сретну и на крају се венчају.
  • Џим Парсонс као Шелдон Купер:[6] Пореклом из Галвестона, Шелдон је био чудо од детета са фотографским памћењем, који је започео факултет са једанаест година, а докторат је завршио са шеснаест. Он је теоретски физичар који истражује квантну механику и теорију струна, и упркос његовом количнику интелигенције од 187, многе рутинске аспекте социјалних ситуација тешко може да се схвати. Одлучан је да има свој начин, непрестано се хвали својом интелигенцијом и има изузетно ритуализован начин живота. Упркос овим хировима, започиње везу са Ејми Фаром Фаулер и на крају се венчају.
  • Кејли Квоко као Пени:[7] Надобудна глумица из Омахе. Пени се усељава преко пута ходника од Шелдона и Леонарда. Чека столове и повремено чува бар у The Cheesecake Factory-ју. Након што је напустила наду да ће постати успешна глумица, Пени постаје представница продаје лекова. Пени се спријатељи са Бернадет и Ејми, а често се друже у међусобним становима. Пени и Леонард стварају везу и на крају се венчавају.
  • Сајмон Хелберг као Хауард Воловиц:[8] Ваздухопловни инжењер који је магистрирао на Масачусетском технолошком институту. Хауард је Јеврејин и живео је са мајком Деби (Карол Ен Сузи). За разлику од Шелдона, Леонарда, Раџа, Бернадет и Ејми, Хауард нема докторат. Одлази у свемир, обучава се за астронаута и ради као специјалиста за носивости. Хауард се у почетку замишља као женскарош, али касније почиње да се забавља са Бернадет и они се вере и венчају. Хауард такође има тенденцију да троши новац на играчке и расправља се са Бернадет због његовог необично ниског прихода као инжењера и високог прихода као фармацеутског биохемичара.
  • Кунал Најар као Раџеш Кутрапали:[9] Астрофизичар честица пореклом из Њу Делхија. У почетку је Раџ имао селективни мутизам, због чега није могао да разговара са женама или да буде у њиховој близини, осим ако није под дејством алкохола. Раџ такође има врло женствени укус и често преузима стереотипну женску улогу у свом пријатељству са Хауардом, као и у групи од четири мушкарца. Раџ касније излази са Луси (Кејт Мицучи), која такође пати од социјалне анксиозности, али се на крају разилазе. Касније разговара са Пени без алкохола, превазилазећи свој селективни мутизам. Почиње излазити с Емили Свини и њихова веза касније постаје ексклузивна. Раџ такође има јоркширског теријера по имену Цимет.

Ови глумци су прво заслужени гостујућим улогама, а касније су унапређени у главну глумачку екипу:

  • Сара Гилберт као Лесли Винкл (споредна у 1. сезони, глуми у 2. сезони, гостујућа у 3,9. сезони):[10][11][12] Физичарка који ради у истој лабораторији као и Леонард. По изгледу је у суштини Леонардова женска колегица и има супротстављене научне теорије са Шелдоном. Лесли има необавезан секс са Леонардом и касније Хауардом. Гилберт је унапређена у главну улогу током друге сезоне, али је вратила статус гостујуће улоге јер продуценти нису могли да пронађу довољно материјала за лик.[10] Гилберт се вратила у серију Штребери за 200. епизоду.[13]
  • Мелиса Рауш као Бернадет Ростенкауски-Воловиц (споредна у 3. сезони, глуми у 4—12. сезони):[14] Млада жена која је у почетку сарађивала у The Cheesecake Factory-ју са Пени да би се платила кроз постдипломске студије, где студира микробиологију. Бернадет је Хауарда упознала Пени; у почетку се не слажу, очигледно немају ништа заједничко. Они излазе и касније се вере и венчају. Иако је генерално драга и добродушна особа, Бернадет има кратак фитиљ и може бити осветољубива и искалити се кад је испровоцирана.
  • Мајим Бјалик као Ејми Фара Фаулер: (гостујућа у 3. сезони, глуми у 4—12. сезони):[15] Жена коју је веб-сајт за проналажење партнера изабрала за Шелдоновог савршеног пара.[16] Ејми је из Глендејла. Иако она и Шелдон у почетку деле друштвену бесмисленост, након спријатељљења с Пени и Бернадет на крају је више занимају социјалне и романтичне интеракције. Њена веза са Шелдоном полако напредује до те мере да је Шелдон сматра својом девојком и на крају се венчавају. Ејми верује да су она и Пени најбоље пријатељице, осећај који Пени у почетку не дели. Ејми је докторирала неуробиологију.
  • Кевин Сасман као Стјуарт Блум (споредна у 2—5, 7. сезони, игра у 6, 8—12. сезони):[17] Благог манира, недовољно самопоуздан власник продавнице стрипова. Стручни уметник, Стјуарт је дипломац престижне школе дизајна у Роуд Ајланду. Иако је социјално незгодан, поседује нешто боље социјалне вештине. Стјуарт наговештава да је у финансијским проблемима и да је и стрип-кућа сада његов дом. Касније је позван да се придружи групи момака док је Хауард у свемиру. Стјуарт касније добија нови посао да чува Хауардову мајку. Након смрти госпође Воловиц, Стјуарт наставља да живи у њеном дому, заједно са Хауардом и Бернадет, све док не пронађе своје место.
  • Лора Спенсер као Емили Свини (споредна у 7—8. сезони, глуми у 9. сезони):[18] Дерматолог у болници Хантингтон. Емили је отишла на Хауард и одушевила се језивим, а она наводи да јој се свиђа њен посао јер ствари може да реже ножевима. Пре него што је упознала Раџа, Емили је била уговорена на стастанак на слепо са Хауардом. Након што је пронашао Емилиин профил за проналазак на мрежи, Раџ уместо ње контактира Ејми као свог крила. Њихова веза постаје ексклузивна, али Раџ касније прекида с Емили када се заљуби у Клер (Алесандра Торесани), барменку и дечју ауторку.

Камео улоге научника

Како се тема емисије врти око науке, многи угледни и истакнути научници појавили су се као гостујуће улоге у емисији. Познати астрофизичар и нобеловац Џорџ Смут имао је камео улогу у другој сезони.[19] Теоретски физичар Брајан Грин појавио се у четвртој сезони, као и астрофизичар, популаризатор науке и специјалиста за физику Нил Деграс Тајсон, који се такође појавио у дванаестој сезони.[20]

Космолог Стивен Хокинг кратко је гостовао у епизоди пете сезоне;[21] у осмој сезони, Хокинг има видео-конференцију са Шелдоном и Леонардом, и поново се појављује у 200. епизоди. У петој и шестој сезони, НАСА-ин астронаут Мајкл Масимино играо је више пута улогу Хауардовог колеге астронаута. Бил Нај се појавио у седмој и дванаестој сезони.

Референце

  1. ^ „Big Bang Theory Theme – Single”. iTunes Store. Приступљено 9. 5. 2011. 
  2. ^ „Big Bang Theory Theme”. Приступљено 2. 9. 2011. 
  3. ^ Strauss, Gary (11. 4. 2007). „There's a science to CBS' Big Bang Theory”. USA Today. Архивирано из оригинала 22. 9. 2009. г. Приступљено 7. 11. 2008. 
  4. ^ Pierce, Scott D. (8. 10. 2007). „He's a genius”. Deseret News. Архивирано из оригинала 23. 5. 2010. г. Приступљено 11. 12. 2008. 
  5. ^ „The Big Bang Theory Cast – Johnny Galecki”. CBS. 2007. Приступљено 12. 11. 2012. 
  6. ^ „The Big Bang Theory Cast – Jim Parsons”. CBS. 2007. Архивирано из оригинала 30. 5. 2019. г. Приступљено 12. 11. 2012. 
  7. ^ „The Big Bang Theory Cast – Kaley Cuoco”. CBS. 2007. Приступљено 12. 11. 2012. 
  8. ^ „The Big Bang Theory Cast – Simon Helberg”. CBS. 2007. Приступљено 12. 11. 2012. 
  9. ^ „The Big Bang Theory Cast – Kunal Nayyar”. CBS. 2007. Приступљено 12. 11. 2012. 
  10. ^ а б „'Big Bang Theory' scoop: Sara Gilbert taken off Big Bang Theory contract”. Entertainment Weekly. 23. 1. 2009. Архивирано из оригинала 27. 2. 2009. г. Приступљено 2. 5. 2009. 
  11. ^ „Sara Gilbert”. IMDb. Приступљено 2. 5. 2009. 
  12. ^ Shepherd, Jack (6. 2. 2016). „The Big Bang Theory 200th episode: Every star set to cameo, including Adam West and Sara Gilbert”. The independent. Архивирано из оригинала 6. 2. 2016. г. Приступљено 6. 2. 2016. 
  13. ^ Prudom, Laura (3. 2. 2016). „'Big Bang Theory' 200th Episode: Wil Wheaton, Adam West Among Guest Stars”. Variety. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 3. 2. 2016. 
  14. ^ „Exclusive: 'Big Bang Theory' promotes Melissa Rauch to series regular”. Entertainment Weekly. 25. 10. 2010. Архивирано из оригинала 26. 10. 2010. г. Приступљено 26. 10. 2010. 
  15. ^ Ausiello, Michael (15. 11. 2010). „'Bang Theory' Ups Mayim Bialik to Regular”. Deadline Hollywood. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 30. 1. 2011. 
  16. ^ The Lunar Excitation”. The Big Bang Theory. Сезона 3. Епизода 23. 24. 5. 2010. Корисна информација се налази на: 12:03. CBS. 
  17. ^ Big Bang Theory Makes 'Stuart' a Series Regular”. TVLine.com. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 22. 8. 2012. 
  18. ^ „The Big Bang Theory: Laura Spencer Promoted to Series Regular”. TVLine.com. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 12. 10. 2015. 
  19. ^ Sanders, Robert (23. 2. 2009). „Cosmologist George Smoot meets TV's 'Big Bang' nerds”. University of California Berkeley. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 15. 3. 2012. 
  20. ^ Hein, Michael (24. 9. 2018). „'Big Bang Theory' Welcomes Bill Nye, Neil deGrasse Tyson in Season Premiere”. Pop Culture. Архивирано из оригинала 25. 12. 2020. г. Приступљено 6. 8. 2019. 
  21. ^ „Professor Stephen Hawking films Big Bang Theory cameo”. BBC. 12. 3. 2012. Архивирано из оригинала 14. 3. 2012. г. Приступљено 21. 6. 2018. 

Спољашње везе