Espreso — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Ред 14: Ред 14:


== Istorija ==
== Istorija ==
Espreso kafa je razvijena u [[Milano|Milanu]] (Italija), početkom XX vijeka. Sve do 1940-ih pripravljana je samo pomoću [[vodena para|vodene pare]].
Espreso kafa je razvijena u [[Milano|Milanu]] ([[Italija]]), početkom 20. vijeka. Sve do 1940-ih pripravljana je samo pomoću [[vodena para|vodene pare]].


== Osobine ==
== Osobine ==
Espreso se razlikuje od obične kafe po „gustini”, koncentraciji rastvorenih čvrstih tvari i količini koja se služi (25—30 ml). Hemijski sastav je kompleksan i dio tvari se raspada kroz oksidaciju ili hlađenjem. Kao rezultat načina pripreme, ukus i hemijski sastojci obične kafe su koncentrovani u malu količinu tečnosti. To omogućava da se espreso koristi kao osnova za druge napitke: [[kafa late]], [[kapučino]], [[makijato]] i [[kafa moka]].
Espreso se razlikuje od obične kafe po „gustini“, koncentraciji rastvorenih čvrstih tvari i količini koja se služi (25—30 ml). Hemijski sastav je kompleksan i dio tvari se raspada kroz oksidaciju ili hlađenjem. Kao rezultat načina pripreme, ukus i hemijski sastojci obične kafe su koncentrovani u malu količinu tečnosti. To omogućava da se espreso koristi kao osnova za druge napitke: [[kafa late]], [[kapučino]], [[makijato]] i [[kafa moka]].


== Vidi još ==
== Vidi još ==

Верзија на датум 22. август 2021. у 17:44

Espreso
Klasični espreso
Tiptoplo
Zemlja poreklaItalija
Bojacrna
Espreso

Espreso (ital. espresso) jeste vrsta napitka od kafe italijanskog porekla. Dobija se prolaskom vode pod velikim pritiskom kroz mlevenu, usitnjenu kafu. Espreso je uglavnom gušći od kafe koja se pravi drugim metodama, ima veću koncentraciju suspendovanih i rastvorenih čvrstih materija, a na vrhu ima kremu (pena sa kremastom konzistencijom).[1]

Istorija

Espreso kafa je razvijena u Milanu (Italija), početkom 20. vijeka. Sve do 1940-ih pripravljana je samo pomoću vodene pare.

Osobine

Espreso se razlikuje od obične kafe po „gustini“, koncentraciji rastvorenih čvrstih tvari i količini koja se služi (25—30 ml). Hemijski sastav je kompleksan i dio tvari se raspada kroz oksidaciju ili hlađenjem. Kao rezultat načina pripreme, ukus i hemijski sastojci obične kafe su koncentrovani u malu količinu tečnosti. To omogućava da se espreso koristi kao osnova za druge napitke: kafa late, kapučino, makijato i kafa moka.

Vidi još

Reference

  1. ^ Illy, "Il caffè e i cinque sensi" [1]: "La tazzina di porcellana bianca incornicia la çrema: una trama sottile nei toni del nocciola, percorsa da leggere striature rossastre"

Literatura

Spoljašnje veze