Скијање на води — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Историја скијања на води
Нема описа измене
Ред 23: Ред 23:
: слалом: М. Жлиндра, КВС, Љубљана
: слалом: М. Жлиндра, КВС, Љубљана
: фигуре: В. Родица, КВС, Љубљана
: фигуре: В. Родица, КВС, Љубљана


Skijanje na vodi česta je letnja aktivnost u kojoj se skijaš drži za specijalnu sajlu koja je spojena na gliser u pokretu i, zahvaljujući skijama na nogama, klizi po površini vode (mora ili jezera) .
Tradicija skijanja na vodi započela je 1922. godine u Lejk Sitiju (Lake City) u Minesoti kada je Ralf Semjuelson pokušao, stojeći na dve daske, skijati na vodi konopcem povezan s čamcem ispred sebe. Nekoliko godina nakon toga ova aktivnost nije uspevala dobiti dovoljno pažnje pa je Semjuelson odlučio krenuti na put po SAD-u i promovisati je u svim delovima zemlje.
Tehnika skijanja na vodi
Skijanje na vodi uglavnom počinje u područjima dublje vode. Skijaš pre početka mora biti u vodi.{{чињеница|date=10.2013}} U trenutku kada je spreman za početak vožnje, skijaš daje signal vozaču glisera za koji je pričvršćen i vozač polako pokreće brod postepeno ubrzavajući kako bi skijaš sigurno izronio iz vode te došao u uspravni položaj u kom stoji na obe noge.
Sem vozača glisera i skijaša, neophodno je i prisustvo treće osobe, tzv. posmatrača, čiji je zadatak da, tokom vožnje, posmatra skijaša i, ukoliko skijaš padne, o tome obavesti vozača. Nakon svakog pada, vožnja se nastavlja, jednako kao i na početku, postepenim ubrzavanjem sve dok skijaš ponovo ne postane stabilan u uspravnom položaju.
Brzina u ovom sportu varira i ide od svega 22km/h pa do 58km/h u slalomskom skijanju na vodi. Skijanje na vodi bez korišćena skija (bosih nogu) još je brža disciplina u kojoj se mogu postići brzine od oko 72km/h. Najveće brzine postižu se na vodenim skijaškim slalom trkama na kojima je zabeležena najveća brzina od čak 241km/h. Sem brzine, i dužina konopca koji povezuje skijaša s gliserom takođe drastično varira s obzirom na nivo iskustva i vrstu takmičenja/aktivnosti.
Skijanje na vodi
Slalomsko skijanje na vodi
U skijanju na vodi, slalomsko skijanje odnosi se na skijanje na samo jednoj skiji. Slalomska skija za vodu specijalno je dizajnirana, skijaševe noge na njoj su obe položene tako da stopala gledaju napred a sama konstruckoja skije omogućava postizanje čak dvostruko veće brzine od standardnih skija za vodu.
Skijanje na vodi
Trke u skijanju na vodi
Trke u skijanju na vodi uglavnom funkcionišu po jednostavnim principima: za vreme trajanja trke, svi učesnici nalaze se na vodi i takmiče se u brzini krećući se po tačno određenoj trasi zadatoj za određenu trku. Pobednik ovakvih trka, naravno, skijaš je koji u najkraćem vremenu stigne na cilj. Jedan tim na ovakvim trkama sastoji se uglavnom od dva skijaša, posmatrača i vozača glisera.
Skijanje na vodi kao šou
Sem kao aktivni učesnici, u skijanju na vodi možete uživati i kao posmatrači. Uz trke, skijaši na vodi ponekad gledaocima priređuju i vrlo uzbudljive egzibicije na vodi čiji elementi izuzetno podsećaju na gimnastičke vežbe uz bitnu razliku što su, u ovom slučaju, izvođači na vodi, konopcem pričvršćeni za gliser u pokretu i egzibicije moraju izvoditi dok jure po površini vode brzinom od nekoliko desetaka kilometara na sat. Najčešći elementi u ovakvim egzibicionim programima su tzv. skijaške piramide , skokovi, salto okreti itd.
Skijanje na vodi - piramida


== Историја жичаре на води ==
== Историја жичаре на води ==
Ред 55: Ред 37:
{{портал|Спорт}}
{{портал|Спорт}}
{{Commonscat|Water skiing}}
{{Commonscat|Water skiing}}

* [http://www.aquaski.co.yu Београдска жичара на Ади]
* [http://www.aquaski.co.yu Београдска жичара на Ади]
* [http://inventors.about.com/library/inventors/blwaterskiing.htm History of Waterskiing]
* [http://inventors.about.com/library/inventors/blwaterskiing.htm History of Waterskiing]
* Текст Петра Мардешића, уредника Поморске енциклопедије ЈЛЗ у Енцикопедији фузичке културе ЈЛЗ Загреб 1977. том 2 стр 260—264
* Текст Петра Мардешића, уредника Поморске енциклопедије ЈЛЗ у Енцикопедији фузичке културе ЈЛЗ Загреб 1977. том 2 стр 260—264




[[Категорија:Спортови]]
[[Категорија:Спортови]]

Верзија на датум 30. октобар 2013. у 01:00

Рекреационо скијање са две скије.
Скијање уз помоћ жичаре
Балет на скијама на води у Аустралији

Скијање на води је спортска грана у којој скијаш клизи површином воде на једној или две скије држечи се рукама (или руком) за уже или сајлу, коју вуче глисер.

Историја скијања на води

Почеси овог спорта везани су уз домороце Меланезији, који су се стојећи или лежећи на даскама пуштају да их носи струјана на врховима таласа. Као спорт, скијање на води, који се разнио непосредно из аквапланинга, истовремено је настао у Америци и Европи.

Американац Џ. Андерсон приписује изум овог спорта америчком богаташу Ф. Волеру, који је 1920 у САД изумио прве водене скије (water-ski), које су биле двоструко шире од оних за снег. Године 1927. норвешки скијаш Петерсен први је у Европи с групом аматера у Кану на Азурној обали, покушавао клизити скијама површином мора уз вучу мотрног чамца. Исте године Американац Џ. Гулд примењује овај спорт у Жуан-ле-Пину у Француској, а Д. Поуп ствара центар наутичког туризма у Флориди {Cyprress Garden}. Аустријанац Намјесник успео је 1919, да са два мала чамчића на ногама пређе по води пут од Инзбрука до Беча у дужини од 567 км.

Први клуб за скијање на води основан је 1929. у САД, који је 1936 у оквиру аквапланске манифестације организовао у Масапикви у држави Њујорк, такмичење у скијању на води, где се истакао Џ. Андерсон у извођењу акробатских фигура на једној или две скије и изведеном скоку од једног метра. Већ 1939. скијаши на води су скакали и до 10 метара.

Године 1939. основан је Амерички савез за скијање на води (American Water Ski Association и организовано прво првенство u Jones Beach State Park, где су победили Б. Паркер и Естер Јејтс. Такмичења су обухватала више дисциплина: фигуе, слалом, скокове и комбинације. Отприлике истих година формирани су савези за скијање на води у Европи, који су се 1946. ујединили у Светски савез за скијање на води Union Internationale de Ski Nautique (УМСН). Године 1947. одржано је Европско првенство у сијању на води, а затим и Светско првенство.

У Југославији се овај спорт развио много касније. Године 1936 Иван Ковачевић је скијао на води у Вуковару, а вукао га је моторним чамцем Стјепан Копрић. Приликом прве прославе годишњице устанка у Хрватској 1946. одржан је на Драви у Осијеку дефиле, веслача, кајакаша и скијаша на води. Године 1952. скијање на води појављује се у Београду на Ада Хуји (Дунав), где је Иван Молнар изградио скије за воду према онима из Осијека. Први курс за инструкторе скијања на води одржан је од 17. до 23. јуна 1967. у Порторожу, а 1969. основан је Савез за мотонаутику и скијање на води са седиштем у Београду.

Прво првенство Југославије одржано је 1969. године а први прваци су били:

код мушкараца
слалом: Ф. Детичек, Елан, Бегуње
скокови: Б. Горник, Клуб са водено смучање, (КВС) Љубљана
код жена
слалом: М. Жлиндра, КВС, Љубљана
фигуре: В. Родица, КВС, Љубљана

Историја жичаре на води

Крајем педесетих година господин Бруно Риксен, изумитељ и проналазач из Минхена у Немачкој, за време свог одмора у Холандији је први пут пробао скијање на води. Био је одушевљен али и изнервиран огромном гужвом у школи за скијање на води. Г-дин Риксен инспирисан својим искуством са одмора седа за свој радни сто и долази до свог новог проналаска, машине за скијање. Неколико година касније, 1962., прототип онога што данас називамо жичара за скијање на води, по први пут је прорадила на немачком језеру Ски Наутика. Званични магазин Светске уније за скијање на води, објавио је позитиван извештај о овом несвакидашњем начину скијања на води, и истакао предности које дозвољавају да чак десет скијаша истовремено скија и то без чамца.

Г-дин Риксен је показао своју велику упорност у својим покушајима да жичара за скијање на води постане призната. Посећивао је конгресе за скијаше на којима је презентовао свој пројекат кроз фотографије, брошуре и филм. Путовањима у САД и Аустралију успева да упозна још људи са својим пројектом. Признање за свој труд добија 1976. године када се по први пут одржавају такмичења у Немачкој и Шпанији. Неколико година касније 1981. године организовано је незванично Европско првенство у Холандији. Коначно 1985. године организована су прва званична такмичења Групе 2 (у Немачкој).

Међународна федерација за скијање на води је основала Савет за скијање на жици који је почео са радом 1994. године. Четврта дисциплина скијања на води је рођена и званично призната.

Спољашње везе