Пређи на садржај

Председнички избори у САД 1860.

С Википедије, слободне енциклопедије
Председнички избори у САД 1860.

← 1856 6. новембар 1860. 1864 →

303 чланова Изборног колегијума
152 електорских гласова потребно за победу
Излазност81,8%[1] Раст 2,4 pp
 
Номинован Абрахам Линколн Џон К. Брекинриџ
Странка Републиканска Јужна демократска странка
Матична држава Илиноис Кентаки
Кандидат за потпредседника Ханибал Хамлин Џозеф Лејн
Гласови изборника 180 72
Однесених држава 18 11
Бр. гласова 1.865.908 848.019
Проценат 39,8% 18,1%

 
Номинован Џон Бел Стивен А. Даглас
Странка Партија уставне уније Демократска
Матична држава Тенеси Илиноис
Кандидат за потпредседника Едвард Еверет Херчел В. Џонсон
Гласови изборника 39 12
Однесених држава 3 1
Бр. гласова 590.901 1.380.202
Проценат 12,6% 29,5%

Резултати избора: Црвена боја означава државе у којима је победио Линколн, зелена означава државе у којима је победио Брекринџ, наранџаста означава државе у којима је победио Бел, and плава означава државе у којима је победио Даглас. Бројеви означавају број електорских гласова додељених свакој држави.

Председник пре избора

Џејмс Бјукенан
Демократска

Изабрани Председник

Абрахам Линколн
Републиканска

Председнички избори у Сједињеним Државама 1860. били су 19. четворогодишњи председнички избори, одржани у уторак, 6. новембра 1860. У четворосмерном такмичењу, улазница Републиканске странке Абрахама Линколна и Ханибала Хамлина, одсутна са гласачког листића у десет ропских држава,[2] освојио национални народни плуралитет, народну већину на северу где су државе већ укинуле ропство, и националну изборну већину која се састоји само од северних електорских гласова. Линколнов избор је тако послужио као главни катализатор држава које ће постати Конфедерација која се отцепљује од Уније. Ово је био први пут да је републиканац изабран за председника. То је такође био први пут да су два кандидата била из исте државе, и један од само два пута (други је био 1920) када та држава није била Њујорк.

Сједињене Државе су постале све више подељене током 1850-их, првенствено због ширења ропства на западне територије. Актуелни председник Џејмс Бјукенaн, као и његов претходник Френклин Пирс, био је северни демократа са јужњачким симпатијама. Бјукенaн је такође чврсто обећао да неће тражити реизбор. Од средине 1850-их, Републиканска партија против ропства постала је главна политичка снага, вођена противљењем бирача севера Закону Канзас-Небраска и одлуком Врховног суда из 1857. у предмету Дред Скот против Сандфорда. Од избора 1856. Републиканска партија је заменила угашену Виговску партију као главну опозицију демократама. Група бивших виговаца и Не знају ништа формирала је Партију уставне уније, која је настојала да избегне нејединство решавајући поделе око ропства неким новим компромисом.

Републиканска национална конвенција из 1860. године у Чикагу номиновала је Абрахама Линколна, умереног бившег представника виговаца из Илиноиса са једним мандатом. Његова платформа је обећавала да се неће мешати у ропство на југу, али се противила проширењу ропства на територије. Демократска национална конвенција из 1860. прекинута је у Чарлстону, у Јужној Каролини, без договора о кандидату, али је друга конвенција у Балтимору, Мериленд, номиновала сенатора из Илиноиса Стивена А. Дагласа. Дагласова подршка концепту народног суверенитета, који је позивао насељенике сваке територије да локално одлучују о статусу ропства, отуђила је многе радикалне јужне демократе за ропство, који су желели да територије, а можда и друге земље, буду отворене за ропство. Уз подршку председника Бјукенана, јужне демократе су одржале сопствену конвенцију, номинујући потпредседника Џона К. Брекинриџа из Кентакија. Конвенција Уставне уније из 1860. номиновала је карту коју је предводио бивши сенатор Тенесија Џон Бел.

Линколнов главни противник на северу био је Даглас, који је победио на изборима у две државе, Мисурију и Њу Џерзију. Даглас је био једини кандидат на изборима 1860. који је освојио електорске гласове иу слободним и у ропским државама. На југу, Бел је победио у три државе, а Брекинриџ је победио преосталих 11. Линколнов избор мотивисао је седам јужних држава, које су све гласале за Брекинриџа, да се отцепе пре инаугурације у марту. Амерички грађански рат почео је мање од два месеца након Линколнове инаугурације, битком код Форт Самтера; након тога су се отцепиле још четири државе. Линколн ће поново победити на председничким изборима у Сједињеним Државама 1864. Избори су били први од шест узастопних победа републиканаца. Упркос Линколновој командној победи, ово су били први избори у америчкој историји на којима победник није успео да победи у свом матичном округу, а Линколн је за длаку изгубио округ Сангамон од Дагласа.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „National General Election VEP Turnout Rates, 1789-Present”. United States Election Project. CQ Press. 
  2. ^ „Abraham Lincoln: Campaigns and Elections | Miller Center”. millercenter.org (на језику: енглески). 2016-10-04. Приступљено 2023-08-10. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]