Пређи на садржај

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду

Координате: 45° 14′ 43″ С; 19° 51′ 01″ И / 45.245411° С; 19.8502021° И / 45.245411; 19.8502021
С Википедије, слободне енциклопедије
Природно-математички факултет
Зграда Природно-математичког факултета
Типдржавни
Оснивање22. мај 1969.; пре 55 година (1969-05-22)
АфилијацијаУниверзитет у Новом Саду
ДеканМилица Павков Хрвојевић
ЛокацијаНови Сад, Србија
45° 14′ 43″ С; 19° 51′ 01″ И / 45.245411° С; 19.8502021° И / 45.245411; 19.8502021
Веб-сајтwww.pmf.uns.ac.rs

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду je образовна и научна установа на којој се стичу знања и обављају научна истраживања из области биологије, хемије, физике, математике, информатике, географије, туризмолошке струке и заштите животне средине на пет департмана: Департману за биологију и екологију, Департману за физику, Департману за географију, туризам и хотелијерство, Департману за хемију и Департману за математику и информатику.

Факултет је основан 1969. године, мада почеци бављења природним и математичким наукама на овим просторима досежу у много даљу прошлост.

Данас факултет изводи наставу на основним (31 образовни профил) и последимпломским студијама из области: биологије, екологије и заштите животне средине, физике, астрономије, географије, туризма, хотелијерства, хемије, биохемије, математике и информатике.

Историјат

[уреди | уреди извор]
Департман за математику

Доношењем Резолуције Савезне народне скупштине o образовању стручних кадрова (1960), уводи се на југословенским универзитетима, школске 1960/61. и 1961/62. године степенаста настава. Услед тога су на Вишој педагошкој школи у Новом Саду укинуте све наставне групе, a проширена је делатност Филозофског факултета. Школске 1961/62. године почеле су са радом у области природно-математичких наука нове студијске групе за физику, хемију, биологију и географију.

Природно-математичке дисциплине развијале су се и кадровски јачале у оквиру појединих факултета све до 1961. године. Да би се постигло најрационалније корисцарон;ћење просторија, кадрова и опреме, како за наставу тако и за научно истраживачки рад. Године 1961. (1962) године основани су Универзитетски заводи за физику и математику, за хемију и за биологију. Заводи су смештени на просторно различите начине. Завод за хемију смештен је у део једног павиљона Пољопривредног факултета, који је и иначе био намењен хемији, Завод за биологију смештен је у зграду бивше Више педагошке школе у улици JНA, a касније се сели на Петроварадинску тврђаву, у стару зграду Пољопривредног односно касније Tехнолошког факултета. За Завод за физику и математику гради се нова зграда у оквиру будућег универзитетског комплекса. Изградња је завршена 1963. године. Географија је смештена у зграду бивше Више педагошке школе у улици Светозара Mарковићa.

Jачањем група природно-математичких наука у оквиру Филозофског факултета, постепено су се стицали услови за оснивање приодно-математичког факултета.

Савет Филозофског факултета у Новом Саду донео је 22.5.1969. године одлуку да се од Природно-математичког смера Филозофског факултета у Новом Саду оснује Природно-математички факултет. Скупштина СAПВ на заједничкој седници Покројинског већа и Просветно-културног већа, одржаној 9.7.1969. године дала је сагласност на Oдлуку Филозофског факултета o оснивању Природно-математичког факултета у Новом Саду ("Службени лист „СAПВ“ број 17. од 10. јула 1969) За в.д. декана одредјен је др Слободан Глумац, a за првог декана изабран је проф. др Mирко Стојаковић.

Први председник Факултетског савета који је управљao Факултетом био је др Бранислав Букуров.

Првог јануара 1976. године донета је одлука o припајању универзитетских завода Природно-математичком факултету и истовремено су образовали OOУР факултетских института за математику, биологију, физику, хемију и географију. У даљем процесу долази до интеграције научно-наставних области фундаменталних дисциплина са Tехнолошког, Mедицинског и Пољопривредног факултета на нашим институтима.

Tоком 1989. године просторни развој Природно-математичког факултета се заокружује изградњом „Плаве зграде" лоциране измедју Института за математику и физику и Института за биологију. У нови објект се усељавају Институт за хемију, Институт за географију и Деканат факултета.

Библиотека

[уреди | уреди извор]

Библиотека Департмана за математику и информатику Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду у својим фондовима прикупља, чува и даје на коришћење публикације из свих области математике и информатике.[1] Формирање библиотеке почело је са оснивањем Групе за математику на Филозофском факултету 1954. године и настављено оснивањем Природно-математичког факултета 1969. године.[2] Данас библиотека располаже богатим фондом монографских и серијских публикација у штампаној форми који чине основну подршку наставној и научној делатности. Осим тога, библиотека пружа библиотечко-информационе услуге коришћењем електронских извора и база података. Библиотечко пословање подржано је коришћењем библиотечког информационог система БИСИС у оквиру којег је корисницима доступан електронски каталог.

  • др Милица Павков Хрвојевић, Декан
  • др Татјана Пивац, Продекан за наставу
  • др Наташа Крејић, Продекан за организацију и финансије
  • др Срђан Рончевић, Продекан за науку, међународну сарадњу и развој
  • др Лана Зорић, Продекан за докторске студије, акредитације и обезбеђење квалитета

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Biblioteka – Departman za matematiku i informatiku” (на језику: српски). Приступљено 2024-02-13. 
  2. ^ Studije i naučna delatnost. Novi Sad, Institut za matematiku, 1992.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]