Светско првенство у рукомету 1961.

С Википедије, слободне енциклопедије
Olympic pictogram Handball.png

4. Светско првенство у рукомету одржано је у Западној Немачкој од 1. марта до 12. марта 1961.

Учествовало је 12 репрезентација подељених у четири предтакмичарске групе по три екипе А, Б, Ц, Д. Две првопласиране екипе из сваке групе формирале су полуфиналне групе 1 и 2, тако да је група 1. формирана од првопласираних екипа група А и Ц и дрогопласираних из група Б и Д, а групу 2. првопласирани из група Б и Д и другопласираних из група А и Б.

Четвртопласирани из полуфиналних група су играли за 7 место, трећепласирани заа 5, другопласирани за 3 и првопласирани за 1 место односно за првака света.

Утакмице за пласман од 9 до 12 места нису се играле, него су екипе пласиране према резултатима из предтакмичења.

Предтакмичење[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Шведска Шведска 15 : 11 Норвешка Норвешка
Норвешка Норвешка 18 : 17 Југославија ФНР Југославија
Шведска Шведска 14 : 12 Југославија ФНР Југославија

Табела групе А[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1.  Шведска 2 2 0 0 29 23 4
2. Норвешка Норвешка 2 1 0 1 29 32 2
3. Југославија ФНР Југославија 2 0 0 2 29 32 0

Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови

Група Б[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Њемачка Западна Немачка 33 : 7 Холандија Холандија
 Француска 21 : 11 Холандија Холандија
Њемачка Западна Немачка 21 : 7  Француска

Табела групе Б[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1. Њемачка Западна Немачка 2 2 0 0 54 14 4
2.  Француска 2 1 0 1 28 32 2
3. Холандија Холандија 2 0 0 2 18 54 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Чешка Чехословачка 38 : 10 Јапан Јапан
 Румунија 29 : 11 Јапан Јапан
Чешка Чехословачка 12 : 8  Румунија

Табела групе Ц[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1. Чешка Чехословачка 2 2 0 0 50 18 4
2.  Румунија 2 1 0 1 37 33 2
3. Јапан Јапан 2 0 0 2 21 67 0

Група Д[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Данска Данска 24 : 13 Исланд Исланд
Исланд Исланд 14 : 12 Швајцарска Швајцарска
Данска Данска 18 : 13 Швајцарска Швајцарска

Табела групе Д[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1. Данска Данска 2 2 0 0 42 26 4
2. Исланд Исланд 2 1 0 1 27 36 2
3. Швајцарска Швајцарска 2 0 0 2 25 32 0

Полуфиналне групе[уреди | уреди извор]

Група 1.[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Шведска Шведска 15 : 11  Француска
Чешка Чехословачка 15 : 15 Исланд Исланд
Шведска Шведска 18 : 10 Исланд Исланд
Чешка Чехословачка 25 : 6  Француска
Чешка Чехословачка 15: 10 Шведска Шведска
Исланд Исланд 20 : 13  Француска

Табела групе 1.[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1. Чешка Чехословачка 3 2 1 0 55 31 5
2. Шведска Шведска 3 2 0 1 43 36 4
3. Исланд Исланд 3 1 1 1 45 46 3
4.  Француска 3 0 0 3 30 60 0

Група 2[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Њемачка Западна Немачка 15 : 8 Норвешка Норвешка
 Румунија 15 : 13 Данска Данска
Данска Данска 10 : 9 Норвешка Норвешка
 Румунија 12 : 9 Њемачка Западна Немачка
Њемачка Западна Немачка 15 : 13 Данска Данска
 Румунија 16 : 14 Норвешка Норвешка

Табела групе 2.[уреди | уреди извор]

Место Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бод.
1.  Румунија 3 3 0 0 43 36 6
2. Њемачка Западна Немачка 3 2 0 1 39 33 4
3. Данска Данска 3 1 0 2 36 39 2
4. Норвешка Норвешка 3 0 0 3 31 41 0


Финални мечеви[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
за 7 место Норвешка Норвешка 13 : 12  Француска 1. продожетак
за 5 место Данска Данска 14 : 13 Исланд Исланд
за 3 место Шведска Шведска 17 : 14 Њемачка Западна Немачка
за 1 место  Румунија 9 : 8 Чешка Чехословачка 2 продужетка

Коначан пласман[уреди | уреди извор]

Злато  Румунија
Сребро Чешка Чехословачка
Бронза Шведска Шведска
4. Њемачка Западна Немачка
5. Данска Данска
6. Исланд Исланд
7. Норвешка Норвешка
8.  Француска
9. Југославија ФНР Југославија
10. Швајцарска Швајцарска
11. Холандија Холандија
12. Јапан Јапан

Победничка екипа[уреди | уреди извор]

  • Јон Боголеа, Ђорђ Бадулеску, Gheorghe Coman, Mircea Costache II, Virgil Hnat, Jon Moser, Корнел Отелеа, Петре Јованеску, Ото Телман, Аурел Булгару, Михаи Редл, Mircea Costache I, Olimpiu Nodea, George Covaci
    Тренери:Опреа Власе, Николае Недеф