Светско првенство у рукомету 1958.

С Википедије, слободне енциклопедије
Olympic pictogram Handball.png

3. Светско првенство у рукомету одржано је у Источној Немачкој у периоду од 27. фебруара до 8. марта 1958. године у организацији ИХФ.

На првенству је учествовало 16 репрезентација, које су у предтакмичењу биле подељене у четири групе А, Б, Ц и Д са по 4 екипе. Играло се по једноструком бод систему (свако са сваким по једну утакмицу).

Две пвопласиране екипе из група Б и Ц формирале су полуфиналну групу 1., а из група А и Д групу 2. Играло се као и у предтакмичењу, са разликом што су међусобни резултати екипа из групе пренети у табелу полуфиналних група, тако да те екпиле нису поново међусобно играле.

Према пласману у полуфиналној групи формирани су парови за финалне мечеве за пласман на првенству. Четвртоплаирани су играли за 7, трећепласирани за 5, друголасирани за 3 место, а победници група су играли финалну утакмицу за првака света.

За пласман од 9 до 16 места није се играно него су трећепласиране екипе из предтакмичарских група пласиране од 9 до 12 места, а четвртопласдиране од 13 до 16 према резултатима које су постигле у предтакмичењу.

Предтакмичење[уреди | уреди извор]

Група А - Ерфурт[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Шведска Шведска 31 : 11 Шпанија Шпанија
Пољска Пољска 14 : 14 Финска Финска
Шпанија Шпанија 19 : 16 Финска Финска
Шведска Шведска 19 : 14 Пољска Пољска
Пољска Пољска 25 : 11 Шпанија Шпанија
Шведска Шведска 27 : 16 Финска Финска

Табела групе А[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Шведска Шведска 3 3 0 0 77 41 6
2. Пољска Пољска 3 1 1 1 53 44 3
3. Шпанија Шпанија 3 1 0 2 41 72 2
4. Финска Финска 3 0 1 2 46 60 1

Легенда:
И =играо, П = победа, Н = нерешено
Г = пораз, ДГ = дати голови, ПГ = примљени голови

Група Б - Источни Берлин[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Немачка Западна Немачка 46 : 4  Луксембург
Норвешка Норвешка 17 : 13 Француска Француска
Норвешка Норвешка 41 : 8  Луксембург
Немачка Западна Немачка 32 : 12 Француска Француска
Француска Француска 41 : 8  Луксембург
Немачка Западна Немачка 19 : 9 Норвешка Норвешка

Табела групе Б[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Немачка Западна Немачка 3 3 0 0 97 25 6
2. Норвешка Норвешка 3 2 0 1 67 40 4
3. Француска Француска 3 1 0 2 66 57 2
4.  Луксембург 3 0 0 3 20 128 0

Група Ц - Магдебург[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Чешка Чехословачка 27 : 17 Исланд Исланд
Мађарска Мађарска 16 : 16  Румунија
Исланд Исланд 13 : 11  Румунија
Чешка Чехословачка 26 : 11 Мађарска Мађарска
Мађарска Мађарска 19: 16 Исланд Исланд
Чешка Чехословачка 21 : 13  Румунија

Табела групе Ц[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Чешка Чехословачка 3 3 0 0 74 41 6
2. Мађарска Мађарска 3 1 1 1 46 58 3
3. Исланд Исланд 3 1 0 2 46 57 2
4.  Румунија 3 0 1 2 40 50 1

Група Д - Росток[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Данска Данска 32 : 12 Бразил Бразил
Југославија ФНР Југославија 35 : 8 Аустрија Аустрија
Аустрија Аустрија 24 : 12 Бразил Бразил
Данска Данска 20 : 12 Југославија ФНР Југославија
Југославија ФНР Југославија 22 : 9 Бразил Бразил
Данска Данска 22: 18 Аустрија Аустрија

Табела групе Д[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Данска Данска 3 3 0 0 74 42 6
2. Југославија ФНР Југославија 3 2 0 1 69 37 4
3. Аустрија Аустрија 3 1 0 2 50 69 2
4. Бразил Бразил 3 0 0 3 33 78 0

Полуфиналне групе[уреди | уреди извор]

Група 1. - Источни Берлин[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Немачка Западна Немачка 22 : 15 Мађарска Мађарска
Чешка Чехословачка 21: 10 Норвешка Норвешка
Норвешка Норвешка 23 : 21 Мађарска Мађарска
Чешка Чехословачка 17 : 14 Немачка Западна Немачка

Табела групе 1.[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Чешка Чехословачка 3 3 0 0 64 35 6
2. Немачка Западна Немачка 3 2 0 1 55 42 4
3. Норвешка Норвешка 3 1 0 2 42 61 2
4. Мађарска Мађарска 3 0 0 3 47 71 0

Група 2 - Лајпциг[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
Данска Данска 22 : 15 Пољска Пољска
Шведска Шведска 26 : 9 Југославија ФНР Југославија
Пољска Пољска 9 : 7 Југославија ФНР Југославија
Шведска Шведска 13 : 12 Данска Данска

Табела групе 2.[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа И П Н Г ДГ ПГ Бодови
1. Шведска Шведска 3 3 0 0 58 35 6
2. Данска Данска 3 2 0 1 54 40 4
3. Пољска Пољска 3 1 0 2 38 48 2
4. Југославија ФНР Југославија 3 0 0 3 28 55 0

Финални мечеви - Источни Берлин)[уреди | уреди извор]

1. екипа Резултат 2. екипа
за 7 место Мађарска Мађарска 24 : 16 Југославија ФНР Југославија
за 5 место Пољска Пољска 20 : 18 Норвешка Норвешка
за 3 место Немачка Западна Немачка 16 : 13 Данска Данска
за 1 место Шведска Шведска 22 : 12 Чешка Чехословачка

Коначан пласман[уреди | уреди извор]

Злато Шведска Шведска
Сребро Чешка Чехословачка
Бронза Немачка Западна Немачка
4. Данска Данска
5. Пољска Пољска
6. Норвешка Норвешка
7. Мађарска Мађарска
8. Југославија ФНР Југославија
9. Француска Француска
10. Исланд Исланд
11. Аустрија Аустрија
12. Шпанија Шпанија
13.  Румунија
14. Финска Финска
15. Бразил Бразил
16.  Луксембург

Победничка екипа[уреди | уреди извор]

  • Donald Lindblom, Lennart Ring, Gösta Carlson, Nils Ekeroth, Kjell Jönsson, Hans Karlsson, Erik Ollson, Ake Reimer, Roland Mattson, Rune Arhiling, Uno Danielsson, Sten Hellberg, Gunnar Kämpendahl, Hans Ollson, Stig Lenart Ollson, Rolf Zachrisson

Тренер: Curt Wadmark

Најбољи стрелац: Моген Олсен Данска Данска 46 голова

Види још[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]