Пређи на садржај

Четрдесет мученика у Севастеји

С Википедије, слободне енциклопедије
Светих Четрдесет Мученика Севастијских
Темнићки натпис
Кратак текст садржи имена десеторице светих севастијских мученика: Ксантије, Сисиније, Леонтије, Мелитон, Севериан, Филоктимон, Ангије, Ираклије, Екдикт, Кирион молите Бога за нас!.

Светих Четрдесет Мученика у Севастији су били војници у римској војсци (родом из Кападокије) који су веровали у Исуса Христа.[1] Када је отпочело гоњење у време цара Лицинија, они су изведени на суд пред војводу, и овај им је запретио да ће им одузети част војничку, на шта је један од њих — Свети Кандид одговорио: „Не само част војничку, но и тела наша узми од нас; ништа нам није драже и чесније од Христа Бога нашега”.[2] После тога наредио је војвода слугама да камењем бију свете мученике. Али када су слуге бацали камење на хришћане, камење се враћало и падало на њих саме. Један камен по је војводи на лице и разбио му зубе. Мучитељи потом везаше свете мученике и бацише их у језеро, и поставише стражу унаоколо, да ниједан не изађе. Био је страшан мраз, и језеро се ледило око тела мученичких.[3] Да би муке биле јаче, мучитељи загрејаше и осветлише купатило крај језера не би ли како прелестили кога од њих да се одрекне Христа и призна идоле римске. Заиста, један се прелести, изађе из воде и уђе у купатило. Хришћани верују да је ноћу падала необична светлост с неба, која је разгрејала воду у језеру и тела мученика, а са том светлошћу се са неба спустило тридесет девет венаца на главе њихове. То је видео један стражар с обале, па се свуче, исповеди име Исуса Христа, и уђе у језеро, да би се он удостојио оног четрдесетога венца. И заиста, на њега сиђе тај последњи венац. Сутрадан изненади се цео град кад виде мученике живе. Тада судије наредише те им пребише голени, и бацише тела њихова у воду, да их хришћани не узму.[4] Хришћани такође верују да су се трећега дана јавили мученици месном епископу Петру и позвали га да сакупи по води и извади мошти њихове. Изађе епископ по ноћи са клиром својим, и видеше на води где се светле мошти мученичке. И свака кост која је била одвојена од тела њихових, исплива на површину и светлела се као свећа. Покупили су их и чесно сахранили. Мученички су пострадали 320. године.[1]

Српска православна црква слави их 9. марта по црквеном, а 22. марта по грегоријанском календару.[5]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б „Четрдесет мученика у Севастеји”. Унансеа. Приступљено 5. 2. 2020. 
  2. ^ „Светих 40 мученика Севастијских - Младенци”. СПЦ. Архивирано из оригинала 05. 02. 2020. г. Приступљено 5. 2. 2020. 
  3. ^ Milankovic, Mirjana (2016-03-21). „Светих Четрдесет Мученика у Севастији”. Manastir Osovica. Приступљено 2024-01-25. 
  4. ^ „Светих Четрдесет мученика у Севастији”. Prijateljboziji.com (на језику: српски). Приступљено 2024-01-25. 
  5. ^ „Шта, тј. кога прослављамо славећи Младенце?”. Црквенословенски. Приступљено 5. 2. 2020. 

Литература

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]