Пређи на садржај

Битка за Монте Касино

С Википедије, слободне енциклопедије
Битка за Монте Касино
Део Италијанског фронта и Другог светског рата

Рушевине Монте Касина после битке
Време17. јануар 194419. мај 1944.
Место
Исход Савезничка победа
Сукобљене стране
Савезници (Француска, Индија, Нови Зеланд, Пољска, Јужна Африка, САД, УК)  Немачка
Италијанска Социјална Република[1]
Команданти и вође
Уједињено Краљевство Харолд Александер Нацистичка Њемачка Фридолин фон Сенгер и Етерлин
Жртве и губици
~55.000[2] ~20.000[2]

Стратешка позиција Монте Касина га је учинила местом где су се дешавале битке и опсаде од давних времена.

У Другом светском рату, Битка за Монте Касино (позната и под именом Битка за Рим) је, у ствари била серија битака, које су водили савезници у покушају да пробију Густавову линију, освоје Рим и повежу се са савезничким снагама у џепу код Анција.

Прва битка је почела 4. јануара, 1944. и манастир на врху брда је уништен у савезничком бомбардовању 15. фебруара. Савезнички авиони су жестоко бомбардовали рушевине манастира и 15. марта.

Током три неуспешна покушаја да се освоји добро брањени манастир Монте Касино (17. јануар25. јануар, 15. фебруар — 18. фебруар, 15. март — 25. март), снаге САД, Уједињеног Краљевства, Индије, Канаде, Аустралије, Јужне Африке и Новог Зеланда су изгубили око 54.000 људи, али нису успеле да освоје град, или дворац који стоји изнад долине реке Рапидо.

II Пољски корпус подиже пољску заставу на рушевинама манастира Монте Касино.

Такозвану Четврту битку за Монте Касино је водио II Пољски корпус под генералом Владиславом Андресом (11. мај19. мај). Први напад (11. мај — 12. мај) је узроковао велике губитке, али је омогућио Британској 8. армији под генералом Сир Оливером Лизом (Oliver Leese) да се пробије кроз немачке линије на долини реке Лири испод манастира.

Други напад (17. мај — 19. мај), је изведен по неизмерној цени у животима пољских војника, уз помоћ снага из Марока под француском командом које су биле састављене од брдског становништва, кориштеног у планинском ратовању. У нападу је Немачка 1. падобранска дивизија одбачена са позиција на брду које су окруживале манастир, и била готово опкољена. У рану зору 18. маја, извиђачка група пољске 12. подолијске коњичке регименте је освојила рушевине манастира, након што су се Немци евакуисали.

Освајање Монте Касина је омогућило британским и америчким дивизијама да отпочну напредовање ка Риму, који је освојен 4. јуна 1944, само два дана пре искрцавања на Нормандију.

Током битака, историјски манастир Монте Касино је у потпуности уништен. На срећу, незамењиву манастирску библиотеку су Немци склонили у Рим.

  • 1961—1963. Пјотра Сич је написао роман о бици, под именом Смрт и славуји (на белоруском).
  • Познати дански писац Свен Хасел написао је 1963. године роман под називом „Монте Касино“. Иако је аутор дела књигу написао у првом лицу, његово учешће у самој бици као и у многим другим биткама које је описао у својим романима је оспорено.
Савезнички војници у подножју Монте Касина.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Villoresi, Luca. „Barbarigo Teschi e memorie”. La Repubblica, Culture section (на језику: италијанском) (3 June 1994): 35. Приступљено 24. 4. 2009. 
  2. ^ а б Axelrod 2008, стр. 208.

Литература

[уреди | уреди извор]