Википедија:Упутства/Уређивање чланака — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Ред 20: Ред 20:


== Снимање промена ==
== Снимање промена ==
Када сте сигурни да сте направили жељене измене како треба, кликните на дугме <u>'''{{int:Savearticle}}'''</u>. Страница ће тада бити снимљена на Википедију.
Када сте сигурни да сте направили жељене измене како треба, кликните на дугме <u>'''{{int:Publishchanges}}'''</u>. Страница ће тада бити снимљена на Википедију.


== Шта након што направим нову страницу ==
== Шта након што направим нову страницу ==

Верзија на датум 9. август 2016. у 20:35

Википедија Упутства
Овај чланак је део
Википедијиних упутстава
Упутства...

Почетак
Уређивање чланака
Обликовање чланака
Викивезе
Википројекти
Слике
Ауторско право
Таблице
Странице за разговор
Пријављивање
Именски простори
Не заборавите
Закључак

Види још...

Помоћ

Уређивање текста

Када сте на страници коју желите уредити, кликните на дугме Уреди, које се налази при врху странице.

Када кликнете Уреди, појавиће се текст странице коју читате у оквиру за измену/уређивање, где можете да уређујете исти до миле воље.

Опис измене

Након што сте унели све измене, у мало поље испод оквира за измену — тамо где пише Опис измене (укратко опишите своје измене) — у кратким цртама упишите какву сте измену извршили (нпр., велико слово, исправка ћ у ч и сл.); тај опис ће се појавити на страници Скорашње измене.

Претпреглед пре снимања промена

Када сте завршили са променама, обавезно кликните на дугме Прикажи претпреглед, које се налази испод оквира за измену. То дугме ће Вам омогућити да проверите да ли измењени чланак изгледа онако како сте замислили, без да Ваше измене уђу у Историју измена чланка.

Ако нисте задовољни, наставите са уређивањем, а онда поново кликните Прикажи претпреглед.

САВЕТИ ПРЕ СНИМАЊА ПРОМЕНА:

  • Ако намеравате да правите веће измене или пишете дужи текст, вишеструко коришћење дугмета Прикажи претпреглед ће бити неопходно, како се Историја измена странице не би беспотребно пунила и оптерећивала огромним бројем малих измена. Ако пак правите само неколико малих измена, пре снимања чекирајте опцију Ово је мања измена.
  • Уколико желите да пратите шта ће се у будућности дешавати са страницом коју сте изменили, чекирајте опцију Надгледај ову страницу. Овиме ће се страница коју сте уредили (и сачували) ставити на Ваш Списак надгледања, ком можете приступити преко линка у врху странице.
  • Саветује се да повремено копирате текст (тј. кȏд) странице на свој рачунарНоутпед, Мајкрософт ворд или неки други програм за уређивање текста), те га тамо снимите. Ово је корисно зато што можете чувати текстове (кóдове) чланака које сте уређивали на свом рачунару, а можете и писати допуне када нисте повезани на интернет.

Снимање промена

Када сте сигурни да сте направили жељене измене како треба, кликните на дугме Објави измену. Страница ће тада бити снимљена на Википедију.

Шта након што направим нову страницу

Након што створите и снимите нову страницу, добро је учинити следеће:

  • Док сте на страници коју сте направили, кликните на текст Шта води овде (у одељку Алатке, на левој страни), како бисте проверили има ли чланака који већ воде на Вашу страницу и користе ли ти чланци исто значење као оно које сте Ви навели.
  • Проверите на Гуглу све странице на Википедији на српском језику где се помиње име Ваше странице / Вашег чланка, па можете на тим страницама направити Везе према својој страници/чланку.
  • Проверите има ли чланака на исту тему на Википедијама на другим језицима, а ако их пронађете — повежите их са својом страницом тако што ћете кликнути на опцију Додај везе (у одељку Језици, на левој страни) и потом у прозору Веза са страницом одабрати име Википедије на којој се чланак налази и његово име на тој Википедији.