Јосип Чорак

С Википедије, слободне енциклопедије
Јосип Чорак
Лични подаци
Пуно имеЈосип Чорак
Датум рођења(1943-06-14)14. јун 1943.(80 год.)
Место рођењаРастока,
ДржављанствоСФРЈ
Хрватска
Висина189
Спортске информације
Спортрвање (грчко римски)
КлубХК Лика, Загреб

Јосип Чорак (Растока, Госпић, 14. јун 1943) је бивши југословенски рвачки репрезентативац. Члан је ХК Лика из Загреба. Такмичио је у полутешкој категорији (до 90 кг).

Спортска каријера[уреди | уреди извор]

Рвањем се почео бавити као осамнаестогодишњак у ХК Партизану из Госпића, да би каријеру наставио у клубовима Локомотива, Сљеме и Лика из Загреба у којем је и остао по завршетку такмичарске каријере, као такмичар (ветерани), тренер и потпредседмик клуба. Такмичио се у два стила, грчко-римскком и слободном стилу, али су његови главни успеси били у грчко-римском стилу.

Прво првенство Југославије освојио је 1966. године, у полутешкој категорији грчко римским стилом До 1976. године, уследило је још десет титула првака у полутешкој и тешкој категорији. Дебитовао је на међународном такмичењу на Светском првенству 1965. у Тампереу у грчко-римском стилу. Тамо је у полутешкој категорији поделио 10 место. Од 1966. до 68.-е, учествовао је на европском и светском првенству без великог успеха, да би на Европском првенству у Модени1969. освојио титулу првака Европе после четири победе у току такмичења. У финалу је победио Норвежанина Торе Хема.[1] Следеће године на Европском првенству у Берлину је био трећи а на Светском првенству у Едмонтону, заузео је веома добро четврто место у веома јакој конкуренцији.

Године 1971 на Светском првенству у Софији Чорак је био шести, да би следеће године на Олимпијским играма у Минхену достигао врхунац своје каријере освојивши сребрну олимпијску медаљу. Поразио је у другом колу троструког освајача олимпијских медаља и олимпијског победника из Мексико Ситија, Немца Лотара Меца, затим Румуна Николае Негута, нерешио је са Пољаком Чеславом Квиецинским и у одлучујућем мечу изгубио од двоструког олимпијског победника, вишеструког светског и европског првака совјетског рвача Валерија Резанцева.

После овог успеха, он је завршио своју међународну рвачку каријеру али је учествовао на првенствима Југославије још неколико година. Такмичио се и у екипним, националним и европским првествима са својим клубом Лика, која је била национални екипни првак а на Европским екипним првенствима је 1972. и 1975. године заузела треће место.

После завршетка каријере учествовао је као ветеран на Светским првенствима за ветеране а победа на првенству у Београду 2005. године, била му је 11 светска титула, чиме је ушао у Гинисову књигу рекорда.[2]

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ Енциклопедија физичке културе ЈЛЗ Загреб 1977. том 2. pp. 751
  2. ^ Josip Čorak 11. put svjetski veteranski prvak.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]