Позитивна економија
Економија |
---|
Еконимија по регијама |
Општи аспекти |
Методологија |
Поља и поделе |
Економске идеологије |
Позитивна економија је једна од основних економских токова која се бави економском реалношћу каква јесте[1], односно описује економске феномене. Фокусирана је на чињеницама односа узрока и ефекта и обухвата развој економске теорије.
Позитивна економија као наука анализира економска понашања, а успоставио ју је Робинс 1932, док је у данашњем облику дефинисана 1947. године од стране нобеловца Пола Самјуелсона.
Циљ успостављања овог економског ток јесте научно објашњавање привредне функције проучавајући је. Због тога позитивна економија може да одговори на питања због чега се нешто десило али не може да даје савете шта чинити даље. Да би дала одговоре на ефекте одређеног економског поступка или феномена она проучава на који начин друштво доноси одлуке о производњи, расподели и размени добара и услуга. Истовремено може да објасни због чега се нешто дешава у привреди и да даје прогнозе и предвиђања како ће привреда и друштво реаговати на промене.
Разлике између позитивне и нормативне економије
[уреди | уреди извор]Позитивна економија се од нормативне економије разликује по циљевима и задацима. Иако обе економске гране проучавају економију у целини, за разлику од позитивне економије која проучавајући феномене даје објашњења и закључке, нормативна економија даје савете шта и како треба чинити не би ли се добио жељени резултат.
Види још
[уреди | уреди извор]
Референце
[уреди | уреди извор]- ^ Јакшић, Миомир (2009). Основи макроекономије. Центар за издавачку делатност Економског факултета у Београду. ISBN 978-86-403-0941-7.
Литература
[уреди | уреди извор]- Милтон Фридман (1953). The Methodology of Positive Economics Essays in Positive Economics
- Данијел Хаусман и Мајкл С. Макферсон (1996). Economic Analysis and Moral Philosophy, "Appendix: How could ethics matter to economics?", стр. 211-20:
- A.2: Objection 2: Positive economics is value-free
- A.3: How positive economics involves morality
- Џон Невил Кејнс (1891). The Scope and Method of Political Economy Архивирано на сајту Wayback Machine (25. август 2016)
- Ричард Џ. Липси (2008). The New Palgrave Dictionary of Economics Second Edition. Abstract.
- Гунар Мирдал (1954 [1929]). The Political Element in the Development of Economic Theory, trans. Paul Streeten (Cambridge, MA: Harvard University Press).
- Лајонел Робинс (1932). An Essay on the Nature and Significance of Economic Science
- Пол А. Самјуелсон (1947, Enlarged ed. 1983). Foundations of Economic Analysis
- Стенли Вонг (1987). The New Palgrave: A Dictionary of Economics стр. 920-21
- Јакшић, Миомир (2009). Основи макроекономије. Центар за издавачку делатност Економског факултета у Београду. ISBN 978-86-403-0941-7.