Стари двор — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м ispravke
Нема описа измене
Ред 40: Ред 40:


Сада је користи [[Скупштина града Београда]].
Сада је користи [[Скупштина града Београда]].

== Галерија ==
<gallery>
Датотека:Kralj Petar I sa saradnicima.jpg|[[Краљ Петар I Карађорђевић|Краљ Петар I]] са [[Кнез Арсен Карађорђевић|Кнезом Арсеном]], [[Никола Пашић|Николом Пашићем]] и [[Павле Јуришић Штурм|Генералом Штурмом]] у [[Стари двор|Старом Двору]].
Датотека:StariDvorStaraSlika.jpg
Датотека:Bundesarchiv B 145 Bild-F016226-0005A, Belgrad, Altes Schloss, Schäden.jpg|Разрушен југословенски краљевски Двор [[Бомбардовање Београда (1941)]]
Датотека:Stari dvor, Beograd.JPG
</gallery>



== Види још ==
== Види још ==

Верзија на датум 3. август 2013. у 05:25

Стари двор
Стари двор, поглед са Трга Николе Пашића.
Стари двор, поглед са Трга Николе Пашића.
Стари двор, поглед са Трга Николе Пашића.
Информације
Локација Шаблон:ЗД СРБ Београд, Србија
Статус завршена
Саграђена 1882-1884
Компаније
Архитекта Александар Бугарски

Стари Двор је репрезентативно здање у Београду, на углу Улице Краља Милана и улице Драгослава Јовановића, чији главни улаз гледа на Трг Николе Пашића. Двор, који је подигао краљ Милан Обреновић у периоду 18811884, је била резиденција краља Петра I Карађорђевића (у периоду 19031921) и краља Александра I (19211922), а данас је седиште Скупштине града Београда.

Ову је зграду у духу академизма и са ренесансном декорацијом пројектовао Александар Бугарски.[1] То је веома репрезентативно здање, које су првобитно красиле и две велике куполе са позлаћеним крунама на врху. Међутим како је зграда Старог Двора тешко оштећена у оба Светска рата, данашњи изглед Двора се делимично разликује од првобитног. Неки делови палате су потпуно уништени (на пример Дворска капела) или су измењени до непрепознатљивости (велико степениште, Престона дворана, и сл.) У социјалистичком периоду, главни торањ је красила звезда петокрака, која је током демонстрација 1996–1997. замењена позлаћеним двоглавим орлом раширених крила, даром београдских златара.

У овом Двору је била званична Краљевска Резиденција, али је палата повремено коришћена и у друге сврхе. Тако је овде 1919. и 1920. године заседала Скупштина Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. У овом Двору су приређивани званични пријеми и друге државне функције.

Сада је користи Скупштина града Београда.

Галерија


Види још

Референце

  1. ^ Бранко Вујовић, Београд у прошлости и садашњости, издавачка агенција „Драганић“, Београд, 1994. године, стр. 228-229

Спољашње везе