Пређи на садржај

Црвени трагопан

С Википедије, слободне енциклопедије

Црвени трагопан
Tragopan satyra
Научна класификација уреди
Домен: Eukaryota
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Класа: Aves
Ред: Galliformes
Породица: Phasianidae
Потпородица: Phasianinae
Род: Tragopan
Врста:
T. satyra
Биномно име
Tragopan satyra
Linnaeus, 1758

Црвени трагопан (лат. Tragopan satyra) је врста птице из рода трагопана (лат. Tragopan) који припада породици фазана (лат. Phasianidae).

Мужјак црвеног трагопана
Женка црвеног трагопана

Мужјаци имају живописно перје. Глава им је црне боје, око очију су плаве боје, груди су црвене боје са белим тачкама оивиченим црном бојом, а остатак тела им је смеђе и црвене боје са белим тачкама оивиченим црном бојом. У време сезоне парења имају плаве кожне рогове и кожну кесу на грлу, која кад је надувају буде у средини тамноплаве боје са светлоплавим тачкама, а по ивицама буде шарена, црвене и светлоплаве боје. Достижу дужину од око 70 cm и масу од 1,5 до 2 kg.

Женке имају једнолично перје, смеђе боје са светлосмеђим тачкама. Оне су нешто мање од мужјака и достижу дужину од око 58 cm и масу од 1 до 1,5 kg.

Распрострањеност и станиште

[уреди | уреди извор]

Насељавају падине Хималаја, на територији Индије, Кине (Тибета), Непала и Бутана. Станиште су им влажне храстове и шуме рододендрона. Лети су насељени на надморској висини између 2.400 и 4.250 метара, а зими на око 1.800 метара.

Размножавање

[уреди | уреди извор]
Јаје црвеног трагопана (Tragopan satyra)

Мужјаци у време сезоне парења пред женкама изводе плес, при чему надувавају рогове и кесу на грлу и великом брзином померају главу и крила горе-доле, а на крају плеса се усправљају и издужују до максимума.[2]

Гнезде се од маја до јуна. Гнезда праве на дрвећу или на земљи. Женка полаже од 4 до 8 јаја, а инкубација траје 28 дана. У гајењу младих учествују оба родитеља.

Угроженост

[уреди | уреди извор]

У поређењу са осталим врстама трагопана, црвени таргопан је најмање угрожен. Верује се да је популација умерено мала, а претњу по опстанак врсте представља лов и губитак станишта на већем делу територије коју насељава.[3]

  1. ^ BirdLife International (2016). Tragopan satyra. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2019.2. International Union for Conservation of Nature. Приступљено 10. 9. 2019. 
  2. ^ Smith, C. Barnby. (1912). „The display of the Satyr Tragopan Pheasant, Ceriornis satyra” pp. 153–155.
  3. ^ „Satyr Tragopan (Tragopan satyra) - BirdLife species factsheet”. Архивирано из оригинала 15. 10. 2012. г. Приступљено 07. 01. 2017. 

Литература

[уреди | уреди извор]

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]