Пређи на садржај

Neravnotežna termodinamika

С Википедије, слободне енциклопедије
(преусмерено са Neravnoteža)

Neravnotežna termodinamika je grana termodinamike koja se bavi fizičkim sistemima koji nisu u termodinamičkoj ravnoteži, ali se mogu opisati u smislu promenljivih (neravnotežnog stanja) koje predstavljaju ekstrapolaciju promenljivih koje se koriste za specificiranje sistema u termodinamičkom ekvilibrijumu. Neravnotežna termodinamika se bavi procesima transporta i brzinama hemijskih reakcija. Ona se oslanja na ono što se može smatrati manje-više blizinom termodinamičke ravnoteže. Neravnotežna termodinamika je rad u toku, a ne uspostavljeno stanje.

Skoro svi sistemi koji se javljaju u prirodi su izvan termodinamičkog ekvilibrijuma; jer se menjaju ili mogu biti podstaknuti da se vremenom promene i kontinuirano i diskontinuirano podležu fluksu materije i energije ka i od drugih sistema i usled hemijskih reakcija. Neki sistemi i procesi su, međutim u korisnom smislu dovoljno blizo termodinamičke reavnoteže da ih je moguće dovoljno precizno opisati koristeći trenutno poznatu neravnotežnu termodinamiku. Uprkos toga, mnogi prirodni sistemi i procesi će uvek ostati daleko izvan dosega metoda neravnotežne termodinamike. Razlog za to je veoma mala veličina atoma u odnosu na makroskopske sisteme.

Termodinamičko izučavanje neravnotežnih sistema zahteva opštije koncepte od onih koji se koriste u ravnotežnoj termodinamici. Jedna fundamentalna razlika između ravnotežne i neravnotežne termodinamike leži u ponašanju nehomogenih sistema, za čije izučavanje je neophodno poznavanje brzina reakcija što nije neophodno pri opisivanju ravnotežne termodinamike homogenih sistema. Još jedna fundamentalna i veoma važna razlika su teškoće ili nemogućnost, u opštem slučaju, definisanja entropije u datom trenutku u makroskopskim smislu za sisteme koji nisu u termodinamičkoj ravnoteži. To se može uraditi, uz izvesne aproksimacije, jedino za pažljivo izabrane specijalne slučajeve, naime one za koje se veruje da su u lokalnom termodinamičkom ekvilibrijumu.[1][2]

  1. ^ Grandy, W.T., Jr (2008).
  2. ^ Lebon, G., Jou, D., Casas-Vázquez, J. Understanding Non-equilibrium Thermodynamics: Foundations, Applications, Frontiers, Springer-Verlag, Berlin, e-2008. ISBN 978-3-540-74252-4.

Spoljašnje veze

[уреди | уреди извор]