Пређи на садржај

Енвер Хоџај

С Википедије, слободне енциклопедије
Енвер Хоџај
Енвер Хоџај, 2013.
Лични подаци
Датум рођења(1969-01-13)13. јануар 1969.(55 год.)
Место рођењаСува Река, СР Србија, СФР Југославија
УниверзитетУниверзитет у Приштини
Политичка каријера
Политичка
странка
Демократска партија Косова
Заменик премијера Косова
7. септембар 2017 — 26. децембар 2019.
ПремијерРамуш Харадинај
ПретходникРамиз Кељменди
НаследникХаки Абази
Министар иностраних послова
5. јун 2016 — 10. август 2017.
ПремијерИса Мустафа
ПретходникХашим Тачи
НаследникБехђет Пацоли
Министар иностраних послова
22. фебруар 2011 — 12. децембар 2014.
ПремијерХашим Тачи
ПретходникВљора Читаку (в. д.)
НаследникХашим Тачи

Енвер Хоџај (алб. Enver Hoxhaj; Сува Река, 13. јануар 1969) албански је политичар. Био је на функцији министра иностраних послова Републике Косово[а] и потпредседника Демократске партије Косова.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Радио је као професор на Универзитету у Приштини. Радио је за WUS Austria и основао Косовски институт за истраживање и документацију. У марту 2004. придружио се Демократској партији Косова. Био је министар образовања, науке и технологије Републике Косово. Два пута је био министар иностраних послова, једном од 2011. до 2014. године, под мандатом владе коју је предводио Хашим Тачи, а други пут је за министра спољних послова именован у јуну 2016. године, када је премијер био Иса Мустафа.

Напомене

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Република Косово (алб. Republika e Kosovës) једнострано је проглашена држава на територији Републике Србије, противно Уставу Републике Србије и Резолуцији Савета безбедности Уједињених нација 1244. Према Резолуцији, цела територија Косова и Метохије, правно гледано, налази се у саставу Србије док не буде постигнуто коначно решење. Србија не признаје једнострано отцепљење, по међународном праву, њене територије, прецизније аутономне покрајине под привременом управом Уједињених нација (УНМИК). Влада са седиштем у Приштини има дефакто власт над већином територије, док поједине структуре Србије функционишу на северу и у српским енклавама.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]