Пређи на садржај

Логаново бекство (филм)

С Википедије, слободне енциклопедије
Логаново бекство
Југословенски постер
Жанрнаучнофантастични филм
РежијаМајкл Андерсон
СценариоДавид З. Гудман
ПродуцентСол Дејвид
Хју Бенсон
Главне улогеМајкл Јорк
Ричард Џордан
Џени Агутер
Питер Јустинов
Фара Фосет
МузикаЏери Голдсмит
Продуцентска
кућа
Metro-Goldwyn-Mayer
Година1976.
Трајање120 минута
ЗемљаСАД
Језикенглески
IMDb веза

Логаново бекство (енгл. Logan's Run) је научнофантастични филм из 1976, снимљен према роману Вилијама Нолана и Џорџа Клејтона Џонсона. Филм је требало да режира Џорџ Пал, али је у последњем тренутку, из непознатих разлога, замењен Мајклом Андерсоном. Екипа која је била задужена за специјалне ефекте добила је награду Оскар.[1] Буџет филма је износио девет милиона долара, али је зарада само у Америци износила 25 милиона долара.

Упозорење: Следе детаљи заплета или комплетан опис филма!

У будућности људи живе под куполама у градовима где владају закони које прописују рачунари, а спроводе полицајци. Људи носе једнобојну одећу (која наликује тогама) и боја те одеће указује на животну старост. Жуту одећу носе јако млади, док црвену носе они који треба да напуне тридесет година. На старост указује и кристал уграђен у шаку. Све оне који наврше тридесет година, компјутер у арени уништава ласером, што представља спектакл за публику, која верује да ће се сви они поново реинкарнирати (бебе, наиме, генеришу компјутери). Међутим, постоји група побуњеника која не верује у индоктринацију од стране машина и покушава да нађе излаз из куполе. Млади полицајац Логан (Мајкл Јорк), добија задатак да се увуче у групу побуњеника и осујети њихове намере. Да би био уверљив, компјутер га проглашава много старијим него што јесте и он под изговором да се плаши смрти у арени заиста успева да се увуче у групу побуњеника. У прво време он ревносно испуњава свој задатак, али касније схвата да га компјутер неће подмладити и да му је скора смрт ипак неминовна. Такође, почиње да верује у причу побуњеника, а и заљубљује се у једну од њих. Тако почиње његов бег из куполе...

Датуми премијера

[уреди | уреди извор]
држава датум
САД 30. јун 1976.
Уједињено Краљевство 30. септембар 1976.
Француска 22. децембар 1976.
Данска 23. децембар 1976.
Норвешка 26. децембар 1976.
Аустралија 30. децембар 1976.
Холандија 10. фебруар 1977.
Финска 25. фебруар 1977.
Западна Немачка 4. март 1977.
Совјетски Савез јули 1977.

У тадашњем Совјетском Савезу филм је приказан на московском филмском фестивалу.[2]

Продуцент Џоел Силвер је био ангажовао режисера Брајана Сингера који је познат по серијалуX-men“ да за 2009. направи римејк овог филма. Међутим, Сингер је изјавио обожаваоцима на Међународном сајму стрипа у Сан Дијегу да има у плану да направи нови наставак „Супермена“.[3] Осим Сингера, као могући кандидати за пројекат су се помињали Роберт Швенке, Џејмс Мактиг и касније Џозеф Кошински.[4]

  1. ^ Живковић, З. 1990. Енциклопедија научне фантастике. Просвета: Београд. ISBN 978-86-07-00494-2
  2. ^ imdb: датуми премијера, Приступљено 11. 4. 2013.
  3. ^ Чланак у „Данас-у“: Сингер режира новог „Супермена“ и одлаже „Логаново бекство“ Архивирано на сајту Wayback Machine (10. јун 2007); датум: 26.07.2006 (Наслови-нет[мртва веза])
  4. ^ СФ-поглед: Римејк „Логановог бега“ поново актуелан Архивирано на сајту Wayback Machine (14. децембар 2007); датум: 23.8.2007.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]