Пређи на садржај

Обична црвенрепка

С Википедије, слободне енциклопедије

Обична црвенрепка
Мужјак
Женка
Песма снимљена у Финској

Песма снимљен у Енглеској
Научна класификација уреди
Домен: Eukaryota
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Класа: Aves
Ред: Passeriformes
Породица: Muscicapidae
Род: Phoenicurus
Врста:
P. phoenicurus
Биномно име
Phoenicurus phoenicurus
Гнездећи ареал (наранџасто) и зимујући ареал (плаво)

Обична црвенрепка или шумска црвенрепка (лат. Phoenicurus phoenicurus) мала је птица певачица која припада породици мухарица. Селица је на дуге раздаљине.

Дужина тела од врха кљуна до врха репа је око 13 центиметара. Полни диморфизам је присутан. Мужјак има сива леђа, наранџаст доњи део тела (стомак и груди), црно грло и бело чело. Женка је једнолично смеђа са светлим грудима по чему се разликује од женке црне црвенрепке. Црвенкаст реп имају оба пола по чему је и врста добила име. [2]

Распрострањеност и станиште

[уреди | уреди извор]

Распрострањена је у већем делу Европе и Азије. Зимује у подсахарској Африци. Настањује старе, очуване, галеријске претежно листопадне шуме, али је бележена и у мешовитим шумама. У северној Европи се гнезди у појасу маљаве брезе у тундри и у ретким заједницама борова. Честа је у викенд-насељима, предграђима, већим вртовима и градским парковима. Зиму проводи у Африци између Сахаре и Екватора, а у Европу се враћа у априлу. [3]

Храни се ситним бескичмењацима попут паукова, инсектима и њиховим ларвама и бобицама. Гусенице су посебно чест плен у периоду гнежђења.

Размножавање

[уреди | уреди извор]
Phoenicurus phoenicurus phoenicurus

Парење црвенрепке одиграва се у мају. Мужјак песмом обележава територију коју брани од других мужјака и привлачи женку. Гнезди се у дупљама дрвећа или у шупљинама у крову и испод стрехе. Радо прихвата вештачке кућице за птице. Гнезда су обично направљена од влати траве, корена и маховине вешто повезана длаком животиња. Женка носи од 5 до 7 зеленкасто-плавих јаја, а птићи се излежу 12—14 дана касније.[4] Петнаестак дана након што се излегу, пилићи добијају перје након чега су спремни да напусте гнездо.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ BirdLife International (2019). Phoenicurus phoenicurus. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2019.3. International Union for Conservation of Nature. Приступљено 27. 1. 2020. 
  2. ^ Svensson, Lars (2010). Collins Bird Guide: The Most Complete Guide to the Birds of Britain and Europe (2 изд.). Harper Collins. ISBN 9780007268146. 
  3. ^ „Common Redstart”. iucnredlist.org. Приступљено 9. 11. 2022. 
  4. ^ Радишић, Димитрије. Phoenicurus phoenicurus (Linnaeus, 1758)”. Портал за картирање биолошке разноврсности Србије - BioRas. Приступљено 24. 9. 2016. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]